Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jak szukać pracy przez Internet?

W dzisiejszych czasach młodzież coraz częściej poszukuje informacji o wolnych miejscach pracy na stronach internetowych. Jakie strony są godne polecenia, na co powinieneś zwracać uwagę czytając ogłoszenia zamieszczone w Internecie, by Twoje poszukiwania zakończyły się sukcesem?

Jest wiele portali internetowych stworzonych z myślą o osobach szukających pracę. Do najpopularniejszych należą: www.pracuj.pl; www.jooble.com.pl; www. gumtree.pl czy www. goldenline.pl. Na co powinieneś zwracać uwagę korzystając z tych portali, by zwiększyć swoje szansę na podjęcie upragnionego zatrudnienia?

Uważnie czytaj ogłoszenia. Jakich ludzi poszukuje pracodawca? Czy jest to praca odpowiednia dla Ciebie? Czy posiadasz kwalifikacje do jej wykonywania lub byłbyś w stanie się przeszkolić, aby je nabyć? Czy masz odpowiednie wykształcenie lub byłbyś w stanie je uzupełnić? Jeśli odpowiedź na większość pytań brzmi „tak", aplikuj. Jeśli „nie", szkoda czasu – Twojego i pracodawcy.

Nie musisz spełniać wszystkich wymogów pracodawcy. Wystarczy, ze spełniasz te, które zostały określone mianem kluczowych dla danego stanowiska i widzisz realne szanse na uzupełnienie pozostałych.

Dokonuj starannej selekcji ogłoszeń. Sprawdź w jakim terminie należy zgłosić swoją aplikację. Sprawdź czy ogłoszenie jest aktualne. Dostosuj treść cv do wymagań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu. Podkreśl te umiejętności i kompetencje, które są kluczowe dla danego stanowiska. Nie wysyłaj tego samego cv do wszystkich firm, którymi jesteś zainteresowany.

Zwróć uwagą jakie dodatkowe dokumenty musisz dołączyć do cv. Jeśli pracodawca wymaga listu motywacyjnego, nie możesz go pominąć. Co więcej musisz przygotować go starannie, dbając by nie powtarzać treści zwartych w cv. List motywacyjny ma być Twoją „reklamą" i skłonić pracodawcę do spotkania się z Tobą na rozmowie kwalifikacyjnej.

Nie odpowiadaj kilka razy na to samo ogłoszenie. Jeden raz wystarczy. Jeśli nie odezwali się do Ciebie, a ogłoszenie pojawia się cyklicznie na stronie, to oznacza, że albo nie spełniasz wymogów danej firmy, albo (co bardziej prawdopodobne) dana firma nie jest miejscem w którym powinieneś pracować. Zastanów się, być może oferują takie warunki pracy lub płacy, na które nikt się nie chce zgodzić?

Korzystaj z portali internetowych w pełni. Dodawaj cv, odpowiadaj na ogłoszenia które Cię interesują, twórz własny wirtualny profil, czatuj z użytkownikami, wypowiadaj się na forach, zamów newslettera z ofertami pracy. Taka aktywność wcześniej, czy później zaprocentuje.

Nie odpowiadaj na ogłoszenia, w których pracodawca oferuje zatrudnienie po odbyciu szkolenia, za które musisz sam zapłacić. Nie odpowiadaj na ogłoszenia, w których pracodawca nie zamieszcza informacji umożliwiających jego identyfikację (np. sam adres skrytki pocztowej w danych kontaktowych).

Sprawdzaj wiarygodność przyszłego pracodawcy, zwłaszcza jeśli coś budzi Twój niepokój. Czytaj opinie na jego temat, szukaj informacji o nim na portalach społecznościowych i pamiętaj, że działa to także w drugą stronę. Pracodawca przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu Ciebie może odwiedzić facebooka i sprawdzić jakie informacje zamieściłeś na swoim portalu. Starannie dobieraj treści i zdjęcia, które tam umieszczasz i chroń swoją prywatność.

Jeśli wysyłasz swoje cv do różnych pracodawców starannie zapisuj do kogo wysłałeś dokumenty i jakiego stanowiska pracy dotyczyły. Dzięki temu, jeśli przedstawiciel firmy do Ciebie zadzwoni, by zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną, będziesz wiedział o co chodzi i unikniesz kompromitacji.

Internet to kopalnia wiedzy na temat ofert pracy dostępnych na rynku. Należy tylko wiedzieć jak z niego korzystać, by nasze poszukiwania zakończyły się sukcesem. Ty już to wiesz. Zatem, powodzenia.

 Autor: Joanna Plak


Web Content Display Web Content Display