Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Znalezienie pracy zgodnej z własnymi kwalifikacjami i cechami charakteru to w dzisiejszych czasach prawdziwe wyzwanie. Pamiętaj, że chcąc mieć dobrą pracę musisz zainwestować sporo czasu i finansów.

Poniżej znajdują się wskazówki, dzięki którym wyróżnisz się z tłumu i zdobędziesz wymarzoną posadę.

Zdefiniuj swoje oczekiwania

Jak chciałbyś zarabiać na życie? Zadanie sobie tego pytania jest być może decydującym krokiem, gdy poszukujemy wymarzonej pracy.

Pierwszym krokiem przy planowaniu karierę zawodowej powinno być przemyślenie tego, jaka praca będzie dla Ciebie zadowalająca. Wybór jest niezwykle istotny, ponieważ w miejscu wykonywania profesji będziesz spędzać dużą część swojego życia. Jeśli to, co będziesz robić, sprawi Ci przyjemność - możesz liczyć na poczucie spełnienia. Zaangażowanie i pasję zauważą również pracodawcy, którzy poszukują kandydatów stanowiących wartość dla firmy. Pracownik, który wykonuje chętnie i z entuzjazmem powierzone mu zadania jest zwykle lepszy niż ten, który robi to wyłącznie z obowiązku i dla wynagrodzenia.

Pokaż swoje dobre strony.

Co sprawia, że będziesz wyjątkowym pracownikiem? Obecnie, kiedy trudno jest znaleźć pracę, bardzo ważne jest, żeby poświecić sporo czasu przygotowując się do odpowiedzi na to kluczowe pytanie. Pracodawcy chcą znaleźć najlepszego kandydata i to, co osiągnąłeś w przeszłości jest tym, na czym muszą polegać. Znajdź trochę czasu i napisz o sobie to, co chcieliby usłyszeć potencjalni pracodawcy. Stwórz krótką biografię, zawierająca listę Twoich sukcesów zawodowych. Powinna ona zawierać również cele, które zostały już zrealizowane, referencje od poprzednich pracodawców oraz otrzymane nagrody. Spraw, by potencjalny pracodawca bez wysiłku dowiedział się: kim jesteś i co możesz mu zaoferować. Pamiętaj, że jeśli zaniedbasz przedstawienie się w odpowiedni sposób, pracodawcy stworzą swoją własną historię o tym, jakie posiadasz kwalifikacje i kim jesteś .

W czym jesteś dobry?

Kolejnym krokiem w poszukiwaniu pracy jest odpowiedź na pytanie: „W czym jesteś dobry?". Jest ono niezwykle ważne, kiedy decydujemy o wyborze odpowiedniego zawodu. Różnica pomiędzy tym, co sprawia nam przyjemność i tym, co potrafimy dobrze robić jest jednym z problemów, jakie możemy napotkać szukając nowej pracy. Bądź szczery wobec siebie i wybierz zawód, w którym będziesz wykorzystywać umiejętności, które posiadasz. Udoskonalaj te umiejętności i postaraj się dążyć do tego, by stać się możliwie najlepszym w tym, co robisz dobrze.

CV - pozwól się zauważyć.

W wielu przypadkach Twój życiorys i list motywacyjny będzie jedynym sposobem, dzięki któremu możesz przyciągnąć uwagę potencjalnych pracodawców. Często otrzymują oni wiele życiorysów w związku z jednym wakatem i muszą wybrać zaledwie kilka osób, którym zaproponują spotkanie na rozmowie kwalifikacyjnej. W jaki sposób sprawić, aby to właśnie Twój życiorys został dostrzeżony?

Stwórz CV, które wygląda profesjonalnie. Na początku zaprezentuj to, co chcesz, żeby pracodawcy zauważyli w pierwszej kolejności. Życiorys musi być jasny, przejrzysty i zrozumiały. Sprawdź dokładnie, czy nie ma w nim żadnych błędów interpunkcyjnych i ortograficznych. Upewnij się, że wszystkie informacje są spójne i aktualne. Zaprezentuj informacje, które pasują do stanowiska, o jakie się ubiegasz. Napisz swoje CV tak, by podkreślić posiadane wykształcenie i doświadczenie zawodowe, jakiego oczekują pracodawcy, wyeliminuj niepotrzebne informacje.

Poszukując wymarzonej pracy korzystaj z wszelkich dostępnych możliwości. Nawet, jeśli na początku nie będziesz odnosił sukcesów, nie załamuj się. Aktywnie przeszukując oferty zatrudnienia zdobywasz przecież cenną wiedzę o wymaganiach poszczególnych pracodawców, przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej, uczysz się skutecznej autoprezentacji i komunikacji z potencjalnym pracodawcą.

 

Autor: Maciej Przeniosło

Źródło: http://kariera.forbes.pl, Internet, E. Żurek „Sztuka Prezentacji"


Web Content Display Web Content Display