Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jeden z najlepiej płatnych zawodów w Polsce

Każdy z nas zastanawia się nad wykonywaniem zawodu, który da nam ogromną satysfakcję oraz zapewni byt ekonomiczny na wysokim poziomie. Który jest najlepiej opłacalnym w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie spróbował udzielić jeden z serwisów internetowych, który ustalił w badaniu, że najlepiej płatną profesją w Polsce jest architekt IT. A kim on w zasadzie jest?

Architekta IT - pewnie niektórzy skojarzą z projektowaniem „czegoś", inni zaś z branżą informatyczną i komputerami. Jedni i drudzy mają rację. Architekt IT zajmuje się analizą, projektowaniem i wykorzystywaniem rozwiązań informatycznych w firmie, by zapewnić jak najszybszy i najlepszy rozwój oraz spełnienie zamierzonych celów strategicznych.

Jakie umiejętności powinien posiadać architekt IT? Oprócz wiedzy związanej z najnowszymi technologiami w branży informatycznej powinien posiadać umiejętności "miękkie". W ich zakresie są: prowadzenie negocjacji, znajdowanie rozwiązań przynoszących korzyści, dążenie do kompromisu, dobrej komunikacji w kontekście nieustannych zmian, wytrwałość, pewność siebie oraz kreatywność. Cechy te pozwalają architektowi IT na zwiększenie siły przebicia w firmie, by mogła ona realizować zamierzone cele. Osoba pracująca na tym stanowisku musi znać język angielski w stopniu zaawansowanym, by mieć możliwość biegłego porozumiewania się z firmami z całego świata w celu usprawnienia swojej pracy. Od kandydata na stanowisko architekta systemów informatycznych wymaga się znajomości zagadnień SOA, UML oraz narzędzi projektowych m.in. Enterprise Architect, zagadnień związanych z wydajnością rozwiązań i ich bezpieczeństwem.

Do zadań architekta IT zaś należy określenie wymagań bazy sprzętowej: serwerów, pamięci operacyjnej, przestrzeni dyskowej, itp. Musi on więc podejmować sporo ważnych decyzji, obarczonych dużym ryzykiem błędu. Końcowym efektem pracy osoby pełniącej tę funkcję jest stworzenie specyfikacji dla programistów, która w przyszłości zaowocuje szybszą realizacją zadań danej firmy.

Architekt IT ma sporo obowiązków. W głównej mierze odpowiada za rozwój firmy, dlatego też jest tak bardzo ceniony przez potencjalnych przyszłych pracodawców. Dzięki czemu potrafi zarobić szacunkowo od 7000 do 10000 zł miesięcznie zależnie od specyfiki firmy. Niestety pomimo wszystko architektów IT jest bardzo mało ze względu na dużą odpowiedzialność i dość trudną edukację.

Aby zostać architektem IT trzeba posiadać wyższe wykształcenie, zdobyte w ramach studiów technicznych. Należy też mieć kilkuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku o podobnym charakterze, ponieważ wyrabia ono świadomość kosztową, pozwalającą na ocenę opłacalności wdrażania danych technologii.

Architekt IT ma możliwość otrzymania sporych zarobków. Musi jednak cały czas kształcić się, doszkalać i wykonywać szereg trudnych obowiązków, by sprostać zakresowi obowiązków.

Autor: Ewa Mudław- Kapałka, doradca zawodowy, MCK Sztum

Źródło: www.pracuj.pl


Web Content Display Web Content Display