Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jeśli chcę, to mogę odnieść sukces zawodowy!

Chcieć to znaczy móc! Brzmi jak znajomy banał?

Okazuje się, że ukryta w nim prawda nie straciła na aktualności ani trochę. Nasuwa się jednak podstawowe pytanie: jak sprawić, by być zadowolonym z wytycznej ścieżki kariery zawodowej? Niektórzy liczą na „łut szczęścia”, szukając go w grach losowych, ktoś inny w rozpoczęciu kariery zawodowej chce wykorzystać koneksje oraz kontakty. Czy każdy sposób jest dobry, jeśli doprowadzi nas do realizacji naszego celu? Wielu niestety rozkłada ręce, twierdząc, że błyskotliwa kariera zawodowa nie jest w zasięgu ich możliwości. Nic bardziej mylnego!

Jest wiele czynników pomocnych w znalezieniu upragnionej pracy. Na pewno wiedza i wykształcenie będą priorytetem dla jednego pracodawcy, ale dla drugiego np. pracowitość,  systematyczność i konsekwencja w działaniu. Bez własnej aktywności nie osiągniemy nic! Dlatego w poszukiwaniu pracy niczego nie należy pozostawiać losowi, trzeba ostro wziąć się do pracy, począwszy od jej systematycznego poszukiwania.
Zmorą młodych ludzi jest „słomiany zapał”, „garnuszek rodziców” czy pospolite lenistwo. Panuje zgubne przekonanie, że nie warto próbować, bo i tak się nie uda, jak się nie ma „kontaktów, znajomych, bogatych rodziców albo farta” . Niestety, takie myślenie jest dość powszechne. Bierność jest często konsekwencją bezsilności, braku wiedzy o sobie samym. Bo czym zawodowo ma zajmować się człowiek, który nie wie, co mógłby i chciałby robić? Młodzi ludzie często nie potrafią określić swoich mocnych stron i nie wiedzą, jak dostosować posiadane umiejętności do aktualnych potrzeb rynku.  

Praca za „pochodzenie”?
Nie jest tajemnicą, że w obecnych czasach bardzo trudno o pracę. Sytuacja jest szczególnie nieciekawa w moim regionie, bo na terenie popegeerowskim istnieje bardzo wysoki wskaźnik bezrobocia. Mój znajomy, który poszukuje pracy, uważa, że lepsza jest jakakolwiek praca niż garnuszek rodziców! Uśmiecha się i mówi: „Im trudniej o pracę, tym lepiej dla mnie”. Dlaczego? Świadomość niewielu miejsc pracy i dużej konkurencji sprawia, że wiele osób, szczególnie młodych, już na wstępie rezygnuje choćby z prób poszukiwania. To wielki błąd! Przecież, „Kto pyta – zawsze otrzyma odpowiedź”.  Nawet, jeśli usłyszysz „NIE”, wcale nie musi to oznaczać, że nie ma pracy. „Nie” pracodawcy może oznaczać: „Nie, nie teraz” albo „Nie, bo ….”, np. wstałem lewą nogą i dziś ze mną proszę o pracy nie rozmawiać. 

Praca sama do nas nie przyjdzie. To my musimy za nią pochodzić, często nawet wiele razy w to samo miejsce. Praca „za pochodzenie”- tak mówi mój znajomy, wystarczy pochodzić, by wreszcie trafić na posadę, nawet zgodnie z zainteresowaniami. Brzmi analogiczne jak „pieniądze, które leżą na ulicy”, tylko czasami nie chcemy lub nie potrafimy się po nie schylić.

Powiesz, że nie wiesz, co potrafisz, nie umiesz określić, w czym mógłbyś się sprawdzić. Nic prostszego, bo w poznaniu Twoich mocnych stron na pewno pomogą pracownicy z jednostek OHP. Wystarczy wejść na stronę internetową np.: www.ohp.pl, www.ecam.ohp.pl czy na strony internetowe wojewódzkich komend OHP i pobrać adres jednostki OHP, najbliższej Twojemu  miejscu zamieszkania.

Pracując jako specjalista ds. szkoleń w OSZ w Szczecinku, na bieżąco spotykam się pracodawcami, przeglądam w mediach oferty pracy i zauważam, że pracodawcy najchętniej zatrudniliby osoby, dla których proponowana praca jest zgodna z ich zainteresowaniami, hobby. Praca wykonywana z pasją daje nie tylko zadowolenie, ale jest wykonywana należycie, sprzyja  rozwojowi zawodowemu i gwarantuje kreatywność pracownika. 

Abyś mógł znaleźć pracę, która Cię interesuje, musisz być dobrze przygotowany do rozmowy z potencjalnym pracodawcą.
Zorientuj się:
• jakimi stanowiskami pracy dysponuje pracodawca,
• przygotuj przekonujące uzasadnienie, że jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko,
• mów w sposób przemyślany o swoich zamiłowaniach, predyspozycjach, zdolnościach,
• rozmawiaj, używając argumentów, konkretów, nie zdawaj się na emocje!

Zaplanuj krok po kroku wszystkie działania do zrealizowania wytyczonego celu. Przygotowany plan działań jest niezwykle ważny, gdyż na bieżąco możesz monitorować, jak daleko masz jeszcze do celu i czy idziesz w dobrym kierunku. Dość powszechne jest, że ludzie nie potrafią znaleźć i wybrać pracy, którą naprawdę by lubili. W takiej sytuacji koniecznie odwiedź jedną z jednostek OHP: Ośrodek Szkolenia Zawodowego, Młodzieżowe Centrum Kariery, Punkt Pośrednictwa Pracy czy Młodzieżowe Biuro Pracy. Otrzymasz tam na pewno fachową poradę, jak w krótkim okresie czasu dostosować posiadane przez Ciebie kompetencje do aktualnego zapotrzebowania pracodawców.

W ośrodku szkolenia zawodowego możesz w miarę szybko naprawić nietrafiony pierwszy wybór zawodu lub poszerzyć swoje dotychczasowe kwalifikacje oraz zainteresowania. Po to powstały w OHP m.in. Ośrodki Szkolenia Zawodowego, by wychodzić naprzeciw potrzebom młodych osób, które nie uczą się i nie pracują. Wspierają osoby o zróżnicowanym poziomie wykształcenia i kwalifikacji albo nieposiadające kwalifikacji, wymagające wsparcia na rynku pracy w celu zmiany, podwyższenia lub dostosowania posiadanych kwalifikacji do wymogów rynku pracy. Posiadanie lubianej przez siebie pracy zmienia również perspektywę rozwoju aktywności zawodowej na przyszłość.

Autor: Roman Tranbowicz – specjalista ds. szkoleń w OSZ w Szczecinku.
Źródła:
1. Opracowanie własne.
2. http://natemat.pl/20555,co-zrobic-zeby-wiecej-zarabiac-jan-kulczyk-wczesniej-wstawac-wiecej-sie-uczyc-tylko-czy-to-wystarczy.
3. http://www.pzn.org.pl/porady/2-dla-poszukujacych-pracy/6-jak-zdobyc-doswiadczenie-zawodowe?.html
4. http://praca.gratka.pl/poradnik/art/rynek-bezwzglednie-traktuje-ludzi-mlodych-11120.html
5. http://natemat.pl/66819,jak-zostac-zapamietanym-podczas-rozmowy-o-prace-warto-posluchac-madrosci-z-internetu
6. http://natemat.pl/45503,czas-egoistow-dbajac-tylko-o-siebie-nie-przetrwamy


Web Content Display Web Content Display