Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kończę szkołę i co dalej?

Wiele młodych osób zastanawia się, co będą robić po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej. Niektórzy marzą o studiach, inni chcą zdobyć konkretny zawód. Są też tacy, którzy chcieliby pójść do pracy. Jeżeli chcesz wiedzieć, jaką drogę kariery powinieneś wybrać, zapraszamy do Punktu Pośrednictwa Pracy i Młodzieżowego Centrum Kariery w Brzozowie. Tu otrzymasz odpowiednią pomoc i wsparcie pośrednika pracy i doradcy zawodowego.

Powiat brzozowski boryka się prawie z 25 proc. bezrobociem. Bez zatrudnienia pozostają osoby bez wykształcenia, a także bez odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Problem braku pracy dotyczy również młodzieży, która chciałaby postawić swoje pierwsze zawodowe kroki. Nie jest to łatwe, bo dominującą rolę na rynku pracy odgrywają małe gospodarstwa rolne oraz drobne zakłady produkcyjno-usługowe i handlowe. O pracę jest raczej trudno. Co zatem zrobić? Jak poradzić sobie z trudną sytuacją? Jeżeli jesteś młody, skorzystaj ze wsparcia, jakie oferują Ochotnicze Hufce Pracy. W Brzozowie od 2009 roku działają dwie jednostki OHP – Punkt Pośrednictwa Pracy i Młodzieżowe Centrum Kariery. Zanim jednak udasz się po ofertę pracy, warto odwiedzić doradcę zawodowego w MCK, który pomoże Ci w określeniu predyspozycji i zainteresowań zawodowych. A następnie wspólnie wyznaczycie cel zawodowy, do którego będziesz dążył. Pomoże Ci w tym plan działania, dzięki któremu będziesz miał szansę odnieść zawodowy sukces.

Jeżeli jeszcze się uczysz albo myślisz o kontynuowaniu nauki, możesz, podejmując krótkoterminową pracę, zdobyć swoje pierwsze zawodowe doświadczenia. Pośrednik pracy w PPP skieruje Cię do odpowiedniego pracodawcy. Przekaże również informację o lokalnym i regionalnym rynku pracy. Taka wiedza pozwoli Ci na świadome kształtowanie własnej drogi zawodowej dostosowanej do lokalnych uwarunkowań. Jeżeli zakończyłeś edukację i zależy Ci na znalezieniu zatrudnienia, nawet, jeżeli zarejestrowałeś się w Powiatowym Urzędzie Pracy, również skorzystaj ze wsparcia pośrednika pracy z OHP. W bazie danych ofert pracy z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
 
Gdybyś był zainteresowany pracą za granicą, otrzymasz odpowiednie informacje na ten temat.  Takie oferty mogą być bardzo ciekawą propozycją szczególnie dla tych, którzy nie mają jeszcze rodzinnych zobowiązań.  Mimo to zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe „za pracą”, zastanów się najpierw nad jego charakterem. Czy ma to być doraźny zarobek, aby budować dalsze życie w Polsce, czy też emigracja? Czy na pewno chcesz pracować w swoim zawodzie, a może wystarczy, że dorobisz w pracy niewymagającej kwalifikacji? W udzieleniu odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zarówno pośrednik pracy jak i doradca zawodowy, którzy dodatkowo przekażą informacje o tym, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą.

Jeżeli nie wiesz, jak pokierować swoją drogą edukacyjno-zawodową i poważnie myślisz o swojej przyszłości, już dziś odwiedź nasze placówki. Adresy i dane kontaktowe dostępne są na stronie www.podkarpacka.ohp.pl.

Autor: Edyta Ostrowska, pośrednik pracy w PPP w Brzozowie.
Źródło: własne doświadczenia z pracy zawodowej oraz materiały informacyjne OHP


Web Content Display Web Content Display