Asset Publisher Asset Publisher

Back

Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów

Czym jest konflikt? To niezgodność poglądów, spór prowadzony pomiędzy dwoma stronami. Nie musi on być jednak zjawiskiem negatywnym.

Czasem nawet może sprowokować cię do twórczego działania. Źródłem twojego stresu jest to, jakie działania zostaną podjęte przez ciebie i twojego rozmówcę. Najbardziej efektywnym sposobem jest konstruktywne rozwiązanie konfliktu. Czyli otwarte, rozumne podejście do problemu, w wyniku którego obie strony będą usatysfakcjonowane. Ty coś tracisz i zyskujesz, tak samo jak twój partner.

Jeżeli występuje niezgodność, rozbieżność interesów, poglądów, stanowisk, potrzeb, wartości pomiędzy dwoma osobami, mówimy wówczas o konflikcie. Konflikt jest powszechnym zjawiskiem, ponieważ żyjesz w społeczeństwie, funkcjonujesz w rodzinie, grupie rówieśniczej, szkolnej lub zawodowej.

Zastanów się jak najczęściej rozwiązujesz konflikt. Unikasz  go sądząc, że w ten sposób sam zniknie lub przedawni się? Czy próbujesz rozwiązać konflikt na zasadzie rywalizacji - wpadając w złość, atakując słowami partnera?  Może pojawia się u ciebie uczucie lęku, chęć wycofania się albo rezygnacja z dążeń „dla  świętego spokoju"? Jeżeli tak rozwiązujesz konflikty, to jedno z was  będzie osoba pokonaną: ty albo twój partner.

Jesteś ciekawy jak osiągnąć zadawalający obie strony kompromis? Jest na to sposób składający się z 4 kroków.

Po pierwsze:  razem z rozmówcą dokonajcie analizy przyczyny problemu i nazwijcie go (czego lub kogo dotyczy konflikt).

Po drugie: zastanówcie się nad różnymi sposobami rozwiązania konfliktu (najlepiej spiszcie je na kartce).

Po trzecie: wybierzcie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonować obie strony.

Po czwarte: postarajcie wcielić w życie najkorzystniejsze dla was rozwiązanie.

Dopilnujcie, aby porozumienie odbywało się w atmosferze zrozumienia i zaufania, tak abyście byli gotowi do uzyskania kompromisu. Zadbajcie o utrzymanie dobrej komunikacji interpersonalnej.

Tylko realizacja wszystkich czterech kroków łącznie doprowadzi do wspólnego rozwiązania konfliktu, w którym nie ma przegranych i wygranych.

Zmobilizuj energię i uwagę na znalezienie kompromisu, który będzie uwzględniać potrzeby obu stron.

Jeżeli wybrane przez ciebie i twojego rozmówcę rozwiązanie nie zda egzaminu w praktyce, należy je zmodyfikować w sposób was zadowalający.

 

Autor: Halina Pierzyńska – st. specjalista ds. rozwoju zawodowego – CEiPM w Częstochowie.

 

Źródło: Thomas Gordon, Wychowanie bez porażek, Warszawa 2002, Instytut Wydawniczy PAX


Web Content Display Web Content Display