Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kto pomoże świętemu Mikołajowi?

Każdy z nas na pewno zastanawia się, w jaki sposób mógłby ofiarować pomoc innym ludziom. Okresem, gdy najbardziej odczuwamy potrzebę zrobienia czegoś dobrego jest czas świąteczny.

Święta to czas radości, spotkań z rodziną, czas dzielenia się opłatkiem i prezentami. Wzbudza w nas silniejsze niż zwykle emocje, jesteśmy pozytywnie nastawieni, zaczynamy bardziej rozmyślać nad naszym życiem oraz odkrywamy w sobie silną chęć niesienia pomocy potrzebującym.

Pomoc, którą ofiarujemy, może objawiać się na różne sposoby. Na pytanie „Czy warto pomagać innym?” wielu ludzi odpowie twierdząco. Jednak należy się zastanowić, dlaczego warto to robić, o co zapytana została wybrana grupa młodzieży.

Korzyści z pomagania innym

Mateusz (lat 18) uważa, że w podziękowaniu za to, co mamy, niesiemy pomoc osobom, które jej potrzebują. Natomiast Karolina (lat 20) jest zdania, że  pomoc może być motywowana potrzebą podziękowania za dobro, które kiedyś ktoś nam ofiarował. Wielkość i siła udzielania wsparcia jest mocniejsza i bardziej widoczna u osób posiadających cechy osobowości skromnej. Osoby charakteryzujące się skromnością chętniej niż inni pomagają potrzebującym.
Joanna (lat 23) na zadane pytanie odpowiada: „Pomaganie innym jest obowiązkiem każdego z nas. Pomoc innemu człowiekowi jest dla mnie powodem osobistej satysfakcji. Daje mi to przede wszystkim poczucie przydatności i jestem szczęśliwa, gdy widzę wdzięczność u osób, którym pomogłam".

Każdy z nas może pomagać i każdy z nas posiada coś, co mógłby dać drugiemu człowiekowi. To, co możemy ofiarować innym, to przede wszystkim nasze gesty, uścisk dłoni oraz rozmowa, które nas niewiele kosztują, a mogą zmienić czyjś świat!

Pomoc lokalna

W czasie świąt okazji do niesienia pomocy nie brakuje. Idealnym przykładem niesienia pomocy potrzebującym są akcje organizowane przez różne instytucje i stowarzyszenia. W tym  czasie, w sklepach dostępne są kosze, do których możemy włożyć podstawowe produkty oraz przedmioty, które zostaną przekazane do osób najbardziej potrzebujących. Świetnym przykładem może być tzw. Grupa Motocyklowa z Kostrzyna nad Odrą. Parady motocyklowe i akcje charytatywne to domena jej nieformalnego przywódcy - pana Jakuba.

Co roku 6-go grudnia organizowany jest przejazd motocyklistów przebranych za Mikołajów ulicami miasta, który kończy się dostarczaniem wcześniej przygotowanych paczek świątecznych, w postaci żywności i zabawek dla najbardziej potrzebujących rodzin z miasta i pobliskich wsi. Pan Jakub na pytanie „dlaczego warto pomagać" odpowiada: „Wszyscy znamy takie rodziny, które potrzebują pomocy, które są w ciężkiej sytuacji. Nie raz pomagaliśmy naszym rodzinom, więc trzeba pomóc teraz tym, którzy tej pomocy potrzebują. Staramy się dotrzeć do najbardziej potrzebujących rodzin i pomóc im przed świętami."

Wyciągnij dłoń, do tych którzy tego potrzebują. Nie liczy się twoja płeć, zwód, status społeczny czy zawartość portfela… Najważniejsze jest serce. Wokół nas jest wielu ludzi, którzy potrzebują wsparcia. Świat może stać się lepszy właśnie dzięki Tobie!

Autor: Magda Jabłońska - doradca zawodowy MCK w Kostrzynie nad Odrą

Źródła:

http://www.gazetalubuska.pl/plebiscyty/czlowiek-roku-krono/art/9064212,motocyklista-o-wielkim-sercu,id,t.html
http://stressfree.pl/radosc-dzielenia-sie-czyli-jak-i-dlaczego-warto-pomagac-innym/


Web Content Display Web Content Display