Asset Publisher Asset Publisher

Back

MCK Chrzanów - rekrutacja na kurs z zakresu fotowoltaiki

W Młodzieżowym Centrum Kariery w Chrzanowie 8 grudnia odbyło się spotkanie rekrutacyjne na szkolenie z zakresy fotowoltaiki i przedsiębiorczości, organizowane w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy".

Doradca zawodowy Janina Mroziewska omówiła zadania i czynności montera paneli fotowoltaicznych. Stwierdziła, że jest to zawód przyszłości. Fotowoltaika to jedna z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska technologii. Systemy fotowoltaiczne wyróżniają się prostotą instalacji. Są łatwe do wykorzystania w warunkach przemysłowych i gospodarstwach domowych. Rynek fotowoltaiczny w Polsce ewoluuje. Rola energii słonecznej w obszarze energetycznym naszego kraju rośnie. Oferta szkolenia wychodzi naprzeciw tym potrzebom. W toku rekrutacji przeprowadzono badania motywacji i predyspozycji zawodowych kandydatów.

W dalszej części spotkania specjalista ds. rozwoju zawodowego Kinga Urbańczyk przedstawiła osobom zainteresowanym wymagania formalne wobec kandydatów, harmonogram szkolenia oraz dane organizacyjne. Młodzież dowiedziała się, że organizowane szkolenie kwalifikuje do bezpiecznego i skutecznego montażu efektywnych systemów fotowoltaicznych skupiając się na praktycznych umiejętnościach montażowych instalacji fotowoltaicznych dachowych i wolnostojących. Szkolenie kończy się egzaminem sprawdzającym kwalifikacje osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych - SEP do 1 KV. Pośrednik pracy Sławomir Korzycki zwrócił uwagę na fakt, że organizowane szkolenie zawiera moduł przedsiębiorczości, w tym informacje o możliwościach pozyskania środków finansowych krajowych i unijnych. Dzięki temu uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę o możliwościach wykorzystania kwalifikacji montera paneli fotowoltaicznych we własnej działalności gospodarczej. Umożliwia to obowiązująca od 11 września 2013 r. nowelizacja prawa energetycznego, która wprowadza ułatwienia dla właścicieli mikroinstalacji. Po spotkaniu komisja rekrutacyjna wydała osiem pozytywnych opinii kwalifikujących na kurs z zakresu fotowoltaiki i przedsiębiorczości, który organizuje Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Krakowie. Przedsięwzięcie rozpoczyna się 16 grudnia 2014 r.

 

Autor: Janina Mroziewska

Zdjęcie: Sławomir Korzycki


Web Content Display Web Content Display