Asset Publisher Asset Publisher

Back

Młode matki na rynku pracy

Jakie szanse na rynku pracy mają młode matki? Czy trudny jest powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim? Jakie jest nastawienie pracodawców wobec kobiet mających dzieci? Czy kobieta-matka może być atrakcyjnym i wydajnym pracownikiem?

Pracowitość, zaangażowanie, solidność, konsekwencja w działaniu, mnóstwo ciekawych i innowacyjnych pomysłów, chęć inwestowania w siebie, zaradność w każdej sytuacji, dociekliwość przy rozwiązywaniu wszelkich problemów, sumienność i rzetelność. Z pewnością każdy, kto to czyta, zastanawia się, kogo dotyczą wyżej wymienione cechy? Mowa o matkach chcących powrócić na rynek pracy bądź rozpocząć swoją karierę zawodową.

Obowiązki mamy vs. obowiązki pracownika

Pozycja kobiet wracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka zdecydowanie nie należy do łatwych. Kobiety napotykają pierwsze trudności już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Młode matki zastanawiają się, jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czy ukrywać fakt posiadania dziecka, czy kłamać, że nie posiadają potomstwa? Jak zachować się w momencie, gdy pracodawca pyta o przerwę w pracy spowodowaną urlopem macierzyńskim? Decyzja, przed którą stoi kobieta chcąca powrócić na rynek pracy, jest bardzo trudna i odpowiedzialna. Nierzadko wiąże się z ogromnym stresem i napięciem. Kobiety zastanawiają się nad tym czy pogodzą obowiązki bycia mamą z obowiązkami bycia dobrym pracownikiem, który nie nadużywa zwolnień lekarskich? Zadają często pytania: w jaki sposób zorganizować opiekę nad dzieckiem?, jak zostanę przyjęta przez współpracowników i pracodawcę?, czy będę doceniana i szanowana? Z tymi i wieloma innymi pytaniami zmagają się młode mamy marzące o powrocie do pracy zawodowej.

Co na to pracodawcy?

Bardzo często zdarza się też tak, że wiele młodych mam przechodzi pozytywnie proces rekrutacji do momentu aż potencjalny pracodawca dowie się, że kobieta jest matką. Pozycja kobiet po urodzeniu dziecka jest dużo słabsza na rynku pracy niż kobiet nie posiadających potomstwa. Nie tylko ze względu na potencjalnie mniejszą dyspozycyjność, ale także ewentualne zwolnienia lekarskie. Dlatego też, jeśli pracodawca ma do wyboru dwie osoby: kobietę i mężczyznę o podobnych kwalifikacjach zawodowych, to jego wybór pada zazwyczaj na mężczyznę. Dla pracodawcy najważniejsze jest zaangażowanie i dyspozycyjność. Stereotypowe postrzeganie płci sprawia, iż kobieta jest zdecydowanie mniej atrakcyjnym pracownikiem niż mężczyzna. Kobieta obciążona jest obowiązkami nie tylko zawodowymi, ale także obowiązkami rodzinnymi, często liczniejszymi niż mężczyźni. W efekcie czego kobiety rzadziej awansują, a także mają mniejszy dostęp do szkoleń.

Od 2013 roku na polskim rynku obowiązuje dłuższy urlop macierzyński. Wydłużenie urlopu spowodowało, iż matki z jednej strony mogą więcej czasu poświęcić swojemu dziecku, jednak z drugiej strony może to rzutować na większe trudności w znalezieniu zatrudnienia. Największym wsparciem dla pracujących matek jest pomoc ze strony ojców w opiece nad dziećmi. Ale są także specjalne programy wsparcia dla młodych matek, wkraczających na rynek pracy.

Wsparcie w godzeniu macierzyństwa i pracy

Żywym przykładem może być realizowany w Hajnówce projekt „Równi na rynku pracy”, który zapewnił młodym osobom bezpłatne szkolenie, a później staż zawodowy. Wśród uczestników projektu są również młode matki, które stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Jedną z nich jest Pani Agnieszka, która dzięki udziałowi w projekcie odnalazła się na rynku pracy. Będąc młodą matką dwójki dzieci nie mogła znaleźć zatrudnienia. Na rozmowach kwalifikacyjnych czuła się pewnie, ale tylko do momentu, gdy padało pytanie o sytuację rodzinną. Rozmowa zawsze kończyła się zdaniem: Proszę czekać na telefon, a on zawsze uparcie milczał.

Pani Agnieszka skorzystała z kursu „Pomoc kucharza z modułem carvingu i baristy”. Po ukończeniu kursu została skierowana na staż zawodowy, dzięki któremu usamodzielniła się i nabrała pewności siebie. Bardzo dużym wsparciem jest także opłacenie (dzięki projektowi unijnemu realizowanemu w MCK) pobytu dzieci w przedszkolu. Pani Agnieszka jest cenionym i sumiennym pracownikiem. Już podczas trwania stażu dostała propozycję pozostania na stałe. Dzięki projektowi realizowanemu przez MCK zdobyła swoje pierwsze doświadczenia zawodowe, co z pewnością ułatwi jej dalszą drogę zawodową.

Autor: Anna Muskała, doradca zawodowy – stażysta

Źródła: www.workservice.pl, www.dzieciwlodzi.pl, www.kul.pl/matka-pracownik, www.treco.pl, www.olsztyn.naszemiasto.pl


Web Content Display Web Content Display