Asset Publisher Asset Publisher

Back

Modelka –wymarzony zawód?

Nowy Jork, Paryż, Tokio, pokazy najsłynniejszych projektantów, okładki magazynów mody, miliony dolarów i uwielbienie świata. Wiele młodych dziewczyn marzy o byciu modelką. Jest to w ich mniemaniu fantastyczne zajęcie i dobrze płatna kariera. Nie jest konieczne konkretne wykształcenie, a jedynie odpowiednia prezencja.


Wbrew pozorom praca modelki to nie tylko bezmyślne pozowanie. Od momentu, w którym zostaje się zaobserwowanym przez kamery ciąży presja bycia doskonałą. Dotyczy to przede wszystkim wyglądu, czyli ciągłego obserwowania swojej wagi, odpowiedniej diety oraz idealnej skóry. Ale przecież marzenia można spełniać. Doskonale odzwierciedla to przykład uczestniczki 12-15 Środowiskowego Hufca Pracy w Pyskowicach - Nikoli Mueller.

Nikola Mueller jest uczestniczką 12-15 Środowiskowego Hufca Pracy w Pyskowicach od 2012 roku. Obecnie jest w trzeciej klasie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Pyskowicach i uczy się zawodu fryzjer.
Fryzjerstwo było od samego początku wielką pasją Nikoli. Nie zastanawiała się w ogóle nad wyborem zawodu, bo to była sprawa oczywista. Nikola uwielbia robić fryzury na każde okazje. Farbuje włosy, dobiera fryzury, potrafi świetnie nawiązać kontakt z klientami. Jest kreatywna, ma ciekawe pomysły, szuka oryginalnych rozwiązań. Swoich klientów traktuje całościowo, dba o odpowiedni ubiór, dodatki, makijaż.  Czesze koleżanki, kolegów, siostry, mamę.

Nikola pochodzi z tradycyjnej śląskiej rodziny, w której rodzice starają się robić wszystko, żeby zapewnić godziwy byt swoim dzieciom, ale realia nie zawsze temu sprzyjają. Dziewczyna nigdy jednak się nie poddawała, zawsze powtarza, że w rodzinie siła i wspólnie z dwiema siostrami i bratem podtrzymują się na duchu. Nikola  od samego początku, z bagażem różnych życiowych doświadczeń utwierdzała się w przekonaniu, że fryzjerstwo to nie tylko jej wielka pasja ale duże możliwości pracy zarobkowej. Pochwały, które spływały do niej z każdej strony i sukcesy, które odnosi do tej pory sprawiają, że walczy z całych sił.

Dziewczynce wydawało się, że to wszystko już jej wystarczy, że spełnia swoje marzenia. Jednak  na swoje osiemnaste urodziny otrzymała  nietypowy prezent od rodziny. Była to profesjonalna sesja fotograficzna u znanej w naszym środowisku osobowości - Ewy Mikety Photograpfy&Make up. Nikola długo się wahała, jednak za namową rodziny i przyjaciół zdecydowała się zrealizować prezent. Efekt był  dla niej samej nieoczekiwany. Błysk fleszy , profesjonalne studio fotograficzne i cała oprawa sprawiły, że Nikola poczuła się jak ryba w wodzie, jakby to co się wydarzyło od zawsze było częścią jej życia. Ewa Miketa stworzyła dla Nikoli jej własne „portfolio.” Portfolio to w dużym uogólnieniu teczka zawierająca prezentację modelki, zawierająca jej zdjęcia i informacje, które świadczą o predyspozycjach do podjęcia zawodu. Podstawowym składnikiem portfolia są właśnie zdjęcia, nie mogą to być amatorskie fotki wykonane przez samą modelkę, ani też inną osobę, która nie posiada doświadczenia w wykonywaniu profesjonalnych zdjęć. Nikola dostała propozycję współpracy z Ewą Miketą, w co sama  do tej pory nie może uwierzyć.

Przykład Nikoli pokazuje, że marzenia się spełniają, czasem również te nie odkryte wcześniej, . Nikola jak sama twierdzi nie zrezygnuje z fryzjerstwa, które wybrała i wierzy, że będzie wykonywać je zawodowo, ale pracę w świecie modellingu na pewno poważnie przemyśli i nie wyklucza, że będzie to jej hobby.

Autor: Magdalena Kwaśniewska – Matlok – wychowawca 12-15 ŚHP w Pyskowicach.


Web Content Display Web Content Display