Asset Publisher Asset Publisher

Back

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie – zawód z przyszłością

Stojąc u progu wyboru kierunku kształcenia, warto bliżej przyjrzeć się zawodom, dzięki którym łatwiej można zdobyć zatrudnienie.

Jak podają analitycy, na rynku pracy nadal brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych i to różnych branż oraz specjalności. Na brak zatrudnienia w kraju i za granicą nie mogą narzekać fachowcy branży budowlanej. Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom rynku pracy w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Człuchowie w ramach prowadzonych warsztatów szkoleniowych, otwarto w bieżącym roku szkolnym nowy kierunek kształcenia – monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Same korzyści…

Zawód monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie jest nowym zawodem wprowadzonym klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego. Powstał on z połączenia trzech zawodów: technolog robót wykończeniowych w budownictwie, posadzkarz oraz malarz-tapeciarz. Zabieg połączenia trzech zawodów w jeden miał na celu przede wszystkim wyszkolenie tzw. „złotej rączki", tj. wszechstronnego fachowca, który na budowie lub podczas remontu nie wykonuje tylko jednej określonej czynności, ale pracuje kompleksowo, przez co jest bardziej użyteczny, a to z kolei daje mu szansę na szybsze zatrudnienie.

Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do wykonywania następujących zadań zawodowych: montowanie systemów suchej zabudowy, wykonywanie robót malarskich, tapeciarskich, posadzkarskich oraz okładzinowych. Posiadanie tak szerokiego spektrum umiejętności jest dużym atutem na rynku pracy. Wydają się to rozumieć także uczestnicy naszego ośrodka, gdyż zainteresowanie zawodem monter zabudowy i robót wykończeniowych jest bardzo duże. W nauce tej profesji nasza młodzież widzi swoją szansę na zdobycie w przyszłości dobrej pracy i poprawę swojej, niejednokrotnie trudnej sytuacji życiowej. Chłopcy aż się „palą" do zajęć praktycznych prowadzonych pod okiem wysoko wykwalifikowanego instruktora praktycznej nauki zawodu, który przez wiele lat prowadził własną firmę remontowo – budowlaną. Posiadane doświadczenie, chęć dzielenia się fachową wiedzą oraz wyjątkowa cierpliwość w pracy z młodzieżą są jego dodatkowymi atutami i motywują uczestników do aktywnego udziału w zajęciach praktycznych. Już można stwierdzić, iż otwarcie nowego kierunku kształcenia, obok wzbogacenia i uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej naszego ośrodka, idealnie wpasowała się w zainteresowania i predyspozycje dużej części uczestników.

Obecnie bardzo dużo mówi się o poprawie jakości kształcenia zawodowego i wydaje się, że  w najbliższych latach będzie przeżywało ono swój renesans. Sukcesywne odchodzenie od kształcenia zawodowego w szkołach spowodowało w ostatnich latach poważne braki fachowców w wielu branżach. Deficyt wysoko wykwalifikowanych pracowników fizycznych wydaje się być problemem, który na pewno nie zostanie tak szybko rozwiązany. Mamy nadzieję, że nasi absolwenci wypełnią tę lukę i nie będą w przyszłości zasilać szeregów tzw. zawodów „nadwyżkowych". Tego im życzymy, gdyż nic nie daje więcej radości, jak sukces swoich wychowanków.

Autor: Małgorzata Kłobukowska – kierownik internatu OSiW OHP w Człuchowie

Źródło: http://www.koweziu.edu.pl


Web Content Display Web Content Display