Asset Publisher Asset Publisher

Back

OHP dla regionu

Trwają wakacje, a Ochotnicze Hufce Pracy funkcjonują na pełnych obrotach. Jak co roku na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania w Dobieszkowie przebiega Akcja Lato z OHP. W ramach akcji Świetlica Środowiskowa działająca przy dobieszkowskiej jednostce zorganizowała półkolonie dla dzieci i młodzieży z regionu łódzkiego.

W terminie od 14 do 25 lipca b.r. podopieczni świetlicy spędzają aktywnie czas na zajęciach integracyjnych, grach i zabawach sportowych, a także na zajęciach plastycznych pozwalających na rozwój wyobraźni, kreatywności i wyciszenie emocji.

Ciekawą atrakcję stanowiło wyjście do stadniny koni w Ługach, podczas którego  koloniści mogli zwiedzić gospodarstwo agroturystyczne. Dla niejednych był to pierwszy, bezpośredni kontakt z końmi, kozami, czy też owcami. Pogadanka na temat hodowli i życia zwierząt zamieszkujących gospodarstwo stanowiło nieodzowne uzupełnienie wiedzy uczestników wycieczki. Uwieńczeniem pobytu w Ługach była przejażdżka na koniu, która na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Mając na uwadze umiejscowienie Centrum Kształcenia i Wychowania w Dobieszkowie przy Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, podopieczni świetlicy wzięli udział w prelekcji poprowadzonej przez przedstawiciela OT PKWŁ, który ciekawie omówił zwyczaje mieszkańców lasu oraz liczne ich gatunki.

Z uwagi na to, że w dobieszkowskiej jednostce młodzież przyucza się do zawodu wybranego z pięciu możliwych, w tym do zawodu fryzjera, koloniści zostali zapoznani ze specyfiką tego zawodu, akcesoriami znajdującymi się na terenie salonu fryzjerskiego, a także mieli możliwość poznać podstawowe techniki pracy na „główkach”, usłyszeć ciekawe informacje na temat pielęgnacji włosów i finalnie zostać uczesanym przez instruktora zawodu fryzjer. Pobyt na warsztatach stanowił ciekawą wycieczkę zawodoznawczą, która być może miała istotny wpływ na określenie swoich zainteresowań i dokonanie w przyszłości świadomego wyboru zawodu.

W ramach półkolonii odbędzie się również wycieczka do Pałacu Herbsta w Łodzi, wyjazd na basen, zajęcia terenowe poprowadzone przez pracowników OT PKWŁ, a także zajęcia kulinarne, komputerowe i sportowe.

Dzieci i młodzież uczestnicząca w półkoloniach nie może narzekać na nudę, bowiem każdy dzień wypełniony jest nowymi atrakcjami. Długoletnie doświadczenie kadry Centrum w organizacji Akcji Lato z OHP przyczynia się do wysokiej frekwencji uczestników półkolonii podczas wakacji.

Autor: Iwona Nowacka
Źródło: psycholog CKiW

 


Web Content Display Web Content Display