Asset Publisher Asset Publisher

Back

OHP – szansa na dobry start

Wywiad z byłym beneficjentem projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” – Bartoszem Karpińskim, uczniem IV klasy Technikum Gastronomicznego w Myśliborzu.

P: Czy mógłbyś w kilku zdaniach powiedzieć, co sądzisz o projekcie „OHP jako realizator usług rynku pracy”?

Projekt „OHP jako realizator usług rynku pracy” jest bardzo potrzebny młodym ludziom, takim jak ja, ponieważ pomaga w odkrywaniu swoich zainteresowań, przygotowuje do wejścia na rynek pracy, a co najważniejsze,  pomaga w znalezieniu „swojego miejsca” na tym świecie. W trudnym okresie dojrzewania, dla młodego człowieka ważne jest by mieć miejsce i osobę, do której możesz przyjść z każdym problemem. Dla mnie najważniejsze było uzyskanie pomocy w przygotowaniu się do wejścia na rynek pracy, poprzez poznanie moich mocnych stron i docenienie, a raczej dostrzeżenie mojego talentu. Duże wsparcie miałem od Pani, która zajmowała się pośrednictwem pracy. To ona pokazała i upewniła mnie w tym, że jestem wartościowym człowiekiem i w życiu mogę osiągnąć bardzo dużo, wystarczy dążyć do wyznaczonego przez siebie celu, a nie tylko siedzieć i marudzić.

P: Czy Twoim zdaniem projekt spełnia swoje zadanie?

Jak najbardziej. Uważam, że projekty takie jak tan powinny być realizowane w każdej miejscowości.

P: Co dał Ci udział w projekcie „OHP jako realizator usług rynku pracy”?

Udział w projekcie dał mi bardzo wiele, między innymi poznałem ciekawych ludzi, z którymi do dnia dzisiejszego mam kontakt. Wiem, że z nimi mogę rozwijać swoje pasje. Uczestniczyłem także w bardzo interesujących warsztatach, które pomogły mi w określeniu ścieżki edukacyjno-zawodowej. 

P: Czy warsztaty prowadzone w Punkcie Pośrednictwa Pracy uważasz za przydatne? Do czego mogą Ci się przydać w Twoim dalszym życiu?

Warsztaty w Punkcie Pośrednictwa Pracy prowadzone są w bardzo ciekawy sposób, można się podczas nich wiele dowiedzieć o sobie i o swoich umiejętnościach. W trakcie warsztatów nie ma pojęć i sytuacji niejasnych, ponieważ wszystko jest tak tłumaczone, żeby każdy zrozumiał dane zagadnienie. W związku z tym warsztaty przebiegają w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Wiedza zaczerpnięta z warsztatów na pewno pomoże mi w trakcie dalszej edukacji i pracy oraz w życiu prywatnym.

P: Czy w chwili obecnej korzystasz z usług Punktu Pośrednictwa Pracy?

Do dnia dzisiejszego, mimo zakończenia udziału w projekcie, korzystam z usług Punktu Pośrednictwa Pracy. Przy pomocy pośrednika pracy przygotowałem swojej CV, które co jakiś czas aktualizuję, gdy zdobędę nowe doświadczenie czy wezmę udział w jakiś warsztatach. Dodatkowo bardzo często otrzymuję oferty prac krótkoterminowych, które są dopasowane do moich zainteresowań i oczekiwań. Bo jak wiadomo w trakcie nauki ciężko jest znaleźć pracę, a każda praca dorywcza, np. jako kelner czy osoba zliczająca, daje mi nowe doświadczenie. Do Punktu Pośrednictwa Pracy przychodzę również porozwiązywać testy, ponieważ dzięki nim mogę się rozwijać i wiem, co muszę w sobie dopracować, żeby dobrze poruszać się po rynku pracy. Biorę także udział w warsztatach organizowanych w Punkcie Pośrednictwa Pracy, które dotyczą min.: autoprezentacji czy komunikacji.

P: Co robisz po zakończeniu udziału w projekcie „OHP jako realizator usług rynku pracy”?

Po zakończeniu udziału w projekcie, podjąłem się pracy woluntarystycznej z dwójką niepełnosprawnych dzieci. W chwili obecnej moją pracę koordynuje Myśliborskie Centrum Wolontariatu oraz Punkt Pośrednictwa Pracy. Uczestniczyłem także w wielu innych akcjach np. Targach Edukacji i Pracy w Dębnie i w Myśliborzu, brałem udział w akcji charytatywnej, powiązanej z próbą bicia rekordu guinnessa w Myśliborzu, gdzie odpowiedzialny byłem za opiekę i zabawę z dziećmi, byłem także kelnerem w trakcie Światowego Dnia Inwalidy. Dodatkowo w trakcie wolnych weekendów podejmuję się różnego rodzaju prac dorywczych, min.: obsługi małych imprez okolicznościowych czy inwentaryzacji.

P: Czy poleciłbyś innym osobom udział w projekcie „OHP jako realizator usług rynku pracy”?

Tak, jak najbardziej i nawet to robię. Już kilku moich znajomych skorzystało z usług świadczonych w Punkcie Pośrednictwa Pracy, między innymi z pomocy w poszukiwaniu pracy, czy pomocy w określeniu osobowości zawodowej. Niektórzy z nich wzięli również udział w projekcie „OHP jako realizator usług rynku pracy”.

P: Dziękuję za udzielenie wywiadu.

Autor:
Patrycja Kowalska-Łastowska – pośrednik pracy w PPP w Myśliborzu


Web Content Display Web Content Display