Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pomaganie jest dobre

O co chodzi w pomaganiu? Na początku przyjrzyjmy się samemu terminowi „pomoc”. Jest to banalnie proste. Wystarczy rozłożyć słowo na czynniki pierwsze. Wygląda to tak: po-moc. Na pierwszy rzut oka widać już, że w pomocy chodzi o przekazywanie pozytywnej energii.

I w tym cała tajemnica – pomaganie to siła napędowa. Motor naszego działania w chwilach trudnych, dzielenie się z innymi tym, co mamy najlepsze, to troska i odpowiedzialność za drugiego człowieka, ale i zwierzaka.

Nie zapominajmy jednak, że sama chęć pomagania nie wystarczy. Trzeba pomagać mądrze. Musimy mieć świadomość, że przez nasze działania wpływamy na czyjeś życie. Miejmy poczucie odpowiedzialności za wszystko co robimy. Nie tylko za siebie, ale także za  kolegę i koleżankę pamiętając, że zawsze ponosimy konsekwencje naszych działań. Wiem, że wielu z Was tak postępuje. Udowadniacie to w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi, chorymi, oddając krew i wyprowadzając na spacer psy ze schroniska. Widać wtedy, że zależy Wam, aby pomaganie realizować jak najlepiej. W takich momentach dostrzegacie wartość w tym co robicie. Potraficie obudzić wtedy w sobie determinację do działania. Jest ona bardzo potrzebna w szkole i w życiu.

Bądźcie zawsze otwarci na ludzi, autentyczni i nastawieni na drugiego człowieka. Wszyscy jesteśmy drużyną. Nie ma wśród nas nikogo, kto by był „samotną wyspą" – jesteśmy tu po to, by osiągać cele. Najpierw te małe, potem duże. By wygrywać i zmieniać świat na lepsze. Czyż nie prościej by nam było, gdybyśmy się wzajemnie wspierali? Znacie swoje mocne i słabe strony. Wspierajcie się i nie zapominajcie, że każdy z Was jest kimś ważnym, wyjątkowym i wartościowym.  Wiele zależy od Waszego nastawienia. Życie i codzienne jego obowiązki stają się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, kiedy się do nich odpowiednio ustosunkujemy.

Każdy może być Bohaterem swojego życia. Stanie się tak, kiedy wzbudzicie w sobie chęć do działania, pomagania i współpracy. Wymagajmy tego od siebie. W końcu zależy nam na sobie. Nie po to jesteśmy razem, żeby z naszymi problemami zmagać się samodzielnie, ale po to by wspólnie stawiać czoła zmartwieniom i wyzwaniom, z którymi każdy z nas musi się zmierzyć. W tym nasza siła, że tworzymy drużynę. Wykorzystajmy tę szansę, aby zmienić nasze życie i uczynić je dobrym.
Realizujcie się dalej w wolontariacie. Bądźcie kreatywni. Pobyt w Ochotniczym Hufcu Pracy traktujcie, jako szansę zmiany na lepsze. Wspólnymi siłami możemy wiele wygrać. Ale czy tak się stanie zależy już tylko od każdego z Was z osobna. To Ty decydujesz o swoim życiu. Ty masz wpływ na to, jak będzie ono wyglądało w przyszłości. To Twoja decyzja. Codziennie, nawet swoimi najmniejszymi, wydawałoby się błahymi decyzjami nadajesz mu kierunek. Życia nikt za Ciebie nie przeżyje. To Ty piszesz jego scenariusz. Zastanów się, czy chcesz dostać Oscara, czy nagrodę Złotych Malin za najgorszy film. Jest jedna zasada, która znacznie ułatwiłaby nam funkcjonowanie: „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiło". Pamiętajcie o tym każdego ranka kiedy wstajecie i wieczorem kiedy udajecie się na spoczynek.

Autor: Zbigniew Witkowski – wychowawca 2-4 ŚHP
Źródło: opracowanie własne
 


Web Content Display Web Content Display