Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pozytywne nastawienie zmienia nasze myślenie

Pozytywne nastawienie zmienia nasze myślenie - nie ulega wątpliwości, że tak właśnie jest w przypadku szukania swojego miejsca w każdej sferze naszego życia. Dlaczego jest to tak istotne w momencie poszukiwania zatrudnienia?

Udany start i prawidłowe wejście na rynek pracy, rzutują na przyszłość i to, jak potoczy się nasz los.

Młodzi ludzie stając przed wyzwaniem, jakim jest podjęcie swojej pierwszej pracy, często wybierają zajęcia poniżej swoich możliwości, właśnie dlatego, że ich nastawienie jest dalekie od pozytywnego. Dzieje się tak, ponieważ wielokrotnie boimy się wyzwań, nieznanych sytuacji, a często też niedowierzamy we własne umiejętności. Podjęcie pierwszej pracy powinno być poprzedzone wizytą u specjalisty tj. doradca zawodowy czy pośrednik pracy, który wesprze młodą osobę, udzielając jej cennych wskazówek i rad. Praca doradcy z klientem, który nie do końca zna swoją wartość, pomoże docenić własny potencjał oraz zwiększy świadomość na temat możliwości i ograniczeń, pozwoli realnie ocenić otaczającą nas rzeczywistość oraz uniknąć wielu błędów. Kolejną korzyścią płynącą z takich konsultacji, jest sporządzenie prawidłowych i atrakcyjnych dla pracodawcy dokumentów aplikacyjnych, bowiem ciekawe CV i list motywacyjny, to połowa sukcesu w znalezieniu dobrej pracy.

Zanim jednak młody człowiek dojrzeje do podejmowania ważnych decyzji, czy choćby spotkania się   z pracodawcą, bądź doradcą zawodowym, musi sam w sobie odnaleźć potrzebę wprowadzenia zmian. Abyśmy mogli pozytywnie postrzegać to co nas otacza, należy zmienić swoje nastawienie. Pierwszym ważnym krokiem będzie branie odpowiedzialności za siebie i swoje działania, to istotny aspekt naszej dorosłości. Kolejnym krokiem jest pozytywna energia i entuzjazm- to one powodują, że otoczenie jest nami zainteresowane. Wiara w siebie i otwarcie się na nowe wyzwania, to równie istotny aspekt naszej zmiany, bowiem powoduje, że chcemy od życia więcej i „czerpiemy z niego garściami” zamiast zadowalać się byle czym. Wreszcie traktowanie problemów w kategorii wyzwań pozwala nam zapomnieć o strachu i niepewności, zamieniając je na zdobywanie potrzebnego nam doświadczenia i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

Istotnym elementem w kształtowaniu pozytywnego nastawienia  jest uświadomienie sobie  tego, że wysoka samoocena i motywacja mają ogromny wpływ na umiejętne korzystanie  z pojawiających się szans  i możliwości. Ważne jest, abyśmy wierzyli w to, że poradzimy sobie w trudnych sytuacjach i że od nas samych zależy to, jak będzie wyglądało nasze życie. „Małymi krokami” możemy osiągnąć wielkie sukcesy, ważne abyśmy stawiali je pewnie i w dobrym kierunku. Aby zdobyć doświadczenie  i osiągnąć stopień profesjonalizmu, w tym, co zawodowo będziemy wykonywać, należy próbować, nie bać się niejasnych dla nas sytuacji, tylko wyciągać wnioski, ucząc się na własnych błędach.


Autor: Monika Maciejewska- doradca zawodowy MCK w Szczytnie


Web Content Display Web Content Display