Asset Publisher Asset Publisher

Back

Przepis na karierę – 5 prostych składników

Czym jest kariera? Jak wytrwale dążyć do celu? Jak olśnić przyszłego pracodawcę? Jak stać się kreatorem własnego losu? Co zrobić, aby osiągnąć sukces zawodowy?

Kariera zawodowa jest ważnym elementem naszego życia. Można śmiało stwierdzić, że dziś robi ją każdy z nas. Wyjaśniając pojęcie „kariery” można się powołać na definicję stworzoną przez Panią Ewę Rokicką. Według niej „Kariera to role i pozycje zawodowe obejmowane przez jednostki w kolejnych fazach ich życia”.

To, jak pokierujemy swoją drogą edukacyjno-zawodową zależy wyłącznie od nas. Duże znaczenie ma kwestia, czy jesteśmy świadomi tego, jak ma wyglądać nasze życie. Czy jesteśmy zdolni spełniać nasze marzenia i na jak wiele nas stać?

Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy równi! Ograniczają nas jedynie nasze lęki, niepokoje i wątpliwości. Wiedza o samym sobie, swoich mocnych i słabych stronach, to sprawa kluczowa w stawianiu pierwszych kroków na drodze zawodowej.

Krok pierwszy: Realnie oceń swoje możliwości. Poznaj siebie.

Skup się na swoich zainteresowaniach, uzdolnieniach, umiejętnościach, na tym co lubisz robić, co sprawia Ci przyjemność, w czym dobrze się odnajdujesz. Przyszła praca powinna dawać Ci satysfakcję,
a nie być koniecznością. Kiedy to zrobisz, łatwiej będzie Ci zdecydować się na wybór zawodu,
w którym chcesz pracować. 

Krok drugi: Przygotuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne.

CV i list motywacyjny to połowa sukcesu w zdobyciu wymarzonego zatrudnienia. Pamiętaj, że przepis na przygotowanie dokumentów jest banalnie prosty – potencjalny pracodawca musi w nich znaleźć przekonujące argumenty, aby właśnie Ciebie zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną!

Wszystkie informacje, które zostaną zamieszczone w dokumentach muszą być rzetelne i prawdziwe. Wypisz najważniejsze informacje. Skup się na konkretach. Licz się z tym, że na rozmowie pracodawca może odnieść się do każdego punktu zawartego w dokumentach aplikacyjnych. Istotnym jest, aby w CV i liście motywacyjnym pisać tylko o sukcesach.

Krok trzeci: Bądź rzetelnie przygotowany do potencjalnej rozmowy z pracodawcą.

Nie oszukujmy się – rozmowa kwalifikacyjna to bardzo stresująca sytuacja. Aby spotkanie przebiegło pomyślnie musimy opanować sztukę odpowiadania na trudne pytania. Warto przed taką rozmową zapoznać się z jej przebiegiem.

W jednostkach OHP czekają na Ciebie, gotowi pomóc, doradcy zawodowi. Wiele na temat rozmowy rekrutacyjnej znajdziesz np. na portalach internetowych zajmujących się rynkiem pracy. Dobrym pomysłem jest też rozmowa ze znajomymi i wyciągnięcie wniosków z poprzednich spotkań z pracodawcą.

Bądź zawsze krok do przodu! Postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o firmie, do której aplikujesz. Spraw, abyś to Ty miał asa w rękawie i wiedział więcej o pracodawcy niż on o Tobie. Postaraj się nie denerwować, słuchać ze zrozumieniem zadawanych pytań. Jeśli czegoś nie wiesz – nie udawaj, że jest inaczej! Bądź sobą.

Krok czwarty: Inwestuj w siebie, rozwijaj się i dokształcaj!

Rozwój kariery to doskonalenie własnych umiejętności, zdobywanie doświadczeń zawodowych, które umożliwiają osiąganie wyznaczanych przez nas celów. Pamiętaj, aby ciągle poszerzać horyzonty. Jeśli zainwestujesz w swoje wykształcenie, będziesz uczestniczyć w branżowych seminariach i szkoleniach, przełoży się to na większe zarobki, a co za tym idzie - na bardziej dostanie życie.

Praca jest nieodłącznym i bardzo ważnym elementem w naszym funkcjonowaniu. Zajmuje jego większą część i w niej spędzamy najwięcej czasu. Weź do serca dewizę „jak sobie pościelisz – tak się wyśpisz”.

Krok piąty: Nie poddawaj się! Karierą zawodową nie może rządzić przypadek!

Jeśli nie poszło Ci na rozmowie lub (co gorsze) nie zostałeś na nią zaproszony – nie rezygnuj. Najgorsze co możesz zrobić w takiej sytuacji, to być biernym. Weź sprawy w swoje ręce i konsekwentnie realizuj plan zdobycia zatrudnienia.

Warto dodać, aby przy realizowaniu strategii zawodowej trzymać się określonego wcześniej planu.

Dokonuj wyborów, które pozwolą na zrealizowania założonego celu.

Pamiętaj: Twoja kariera jest w Twoich rękach!

Autor: Marzena Tichoniuk - pośrednik pracy
Źródło: www.nf.pl,  www.cenabiznesu.pl, www.regiopraca.pl, www.edukator.pl


Web Content Display Web Content Display