Asset Publisher Asset Publisher

Back

Przyjaciel potrzebny od zaraz!

„Komputer zastępuje przyjaciela, a Facebook podwórko"? Czy Dzień Przyjaciela, przypadający 9 czerwca, przypomni nam, że warto mieć przyjaciół i walczyć o taką bezinteresowną znajomość?

Dzień Przyjaciela to święto, które przypada 9 czerwca. Również w pierwszą niedzielę sierpnia obchodzimy podobne święto - Dzień Przyjaźni. Mało kto wie, że historia Dnia Przyjaźni ma już 80 lat. To święto promowały już w 1935r. firmy z USA sprzedające kartki okolicznościowe. W tym dniu ludzie spędzają czas z przyjaciółmi, wręczają sobie drobne prezenty, wysyłają specjalne kartki. Jednak do rozpropagowania tego święta w 1958 roku przyczyniły się  państwa Ameryki Południowej. W 2011 roku ONZ oficjalnie ustanowiło 30 lipca Międzynarodowym Dniem Przyjaźni.

Międzynarodowy Dzień Przyjaciela to jedno z nietypowych, ale najbardziej przyjemnych świąt w kalendarzu. W Polsce Dzień Przyjaciela jest mało znanym świętem i choćby dlatego wart jest rozpowszechnienia. W tym dniu możemy podziękować naszym bliskim i serdecznym znajomym za to, że są przy nas i że chcą nam pomagać.  Formy spędzania święta mogą być różnorodne, od obdarowania bliskich drobnymi upominkami po zorganizowanie różnego rodzaju spotkań, imprez czy pikników, szczególnie na łonie natury.

Dzień Przyjaciela to oczywiście nieoficjalne święto i choć nie wiadomo dokładnie, skąd ono pochodzi to zyskuje na świecie coraz większą popularność. Przypomina bowiem, że warto mieć przyjaciół i podziękować im za to, jak ważną rolę pełnią oni w naszym życiu. Doceniał to m.in. już w epoce starożytnej Arystoteles, który podkreślał, że „przyjaciel to jedna dusza mieszkająca w dwóch ciałach". Zdaniem francuskiego pisarza i poety żyjącego w I poł. XX wieku  Antoine de Saint-Exupéry "przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać". 

Dzień Przyjaciela w dniu 9  czerwca przypomina nam, że warto walczyć o grono przyjaciół, o bezinteresowną zażyłą znajomość. Każdy z nas może mieć wielu znajomych, ale prawdziwych przyjaciół, którym można zaufać bezgranicznie - już nie. Dlatego nie każdy znajomy może się nim stać. Już nasz wielki wieszcz Adam Mickiewicz podkreślał, że „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie".

Czy komputer może zastąpić człowieka?

Jak jest z przyjaźnią w dzisiejszych czasach? Żyjemy w świecie o nieograniczonej dostępności do różnorodnych mediów, portali społecznościowych, komunikatorów. Wydaje się, że świat stoi przed nami otworem. Twierdzimy, że ekran monitora stał się oknem na świat, nie dostrzegając, że coraz częściej bywa klatką, w której sami coraz bardziej się zamykamy. Młodzi ludzie stają się netholikami, przedkładając świat wirtualny nad realny. Można powiedzieć: „Komputer zastępuje przyjaciela, a Facebook podwórko".  Dlaczego dziś tak trudno znaleźć osoby, z którymi można by przysłowiowe „konie kraść i różaniec odprawiać", kogoś kto „skoczyłby za nami w ogień"? Jeszcze nie tak dawno przerwa międzylekcyjna w szkole była okazją do ożywionych dyskusji, sprzeczek czy wymiany poglądów a szkolny korytarz aż buzował życiem towarzyskim,  dziś – cisza. Młodzi ludzie rzadko ze sobą rozmawiają, ich uwagę skupiają telefony, tablety, smartfony… Komunikacja „face to face" zanika na  rzecz krótkich komunikatów SMS, maili, polubień czy krótkich rozmów przez komórkę. 

Żyjemy w czasach, w których Internet jest powszechnym narzędziem niezbędnym do codziennego życia. Coraz młodsze osoby spędzają przed komputerem z dnia na dzień więcej czasu. Surfowanie w sieci ułatwia nam pracę, naukę. Coraz częściej jednak net staje się tak pasjonującym, lecz także pochłaniającym czas miejscem, że odsuwane zostają na bok - szkoła, rodzina, przyjaciele i znajomi. W sieci można bowiem znaleźć wiele interesujących informacji oraz osób, z którymi da się „porozmawiać" przy pomocy klawiatury. Młodzież wykorzystuje komputer i Internet również do różnego rodzaju gier komputerowych. Traktuje je jako atrakcyjny sposób spędzania czasu, fajny relaks czy odreagowanie stresów a nierzadko ucieczkę od przyziemnych problemów. Z czasem okazuje się, że rzeczywistość staje się znacznie mniej atrakcyjna niż świat wirtualny.

Według opinii psychiatrów amerykańskich „uzależnienie od Internetu dotyczy ponad 20% użytkowników. Osoby uzależnione i zagrożone uzależnieniem to głównie młodzi ludzie w wieku 16 – 25 lat spędzający w sieci powyżej 20 godzin tygodniowo". Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że około „30% osób korzystających z Internetu traktuje go jako sposób na ucieczkę od rzeczywistości, co prowadzi u osób uzależnionych do izolacji społecznej".  W Polsce podobne badania zostały przeprowadzone przez TNS Digital Life i wynika z nich, że „przeciętny polski internauta spędza w Internecie średnio 18 godzin i 25 minut tygodniowo".  Polscy internauci „traktują to medium jako źródło rozrywki. 460 godzin w roku przeciętny polski internauta przeznacza na granie w gry, oglądanie multimediów i rozwijanie swoich zainteresowań. 300 godzin w roku zarezerwowane jest na komunikację z innymi użytkownikami Internetu (maile, komunikatory, serwisy społecznościowe), zaś pozostałe 170 godzin to czas przeznaczony na sieciowe zakupy. W sieci przeciętny polski nastolatek spędza 2,5 h dziennie".

Internet ma swoje wady i zalety. „Dla zaawansowanych użytkowników stał się nieodzownym elementem życia codziennego i ten fakt pewnie najbardziej uderza w relacje międzyludzkie. Z drugiej jednak strony postęp technologiczny, czy tego chcemy czy nie, wymaga od nas stałego rozwoju i pogłębiania znajomości szeroko rozumianej cyfryzacji".

Przyjaciół nie można kupić. Prawdziwą przyjaźń trzeba pielęgnować, a o przyjaciół  należy konsekwentnie dbać, gdyż warto mieć kogoś na „dobre i złe", z kim możemy dzielić pasje i zainteresowania.  Tylko w gronie przyjaciół możemy być sobą, czuć się swobodnie, nikogo nie udawać. Przyjaciele doradzą, pomogą, ale też mogą być asertywni, będą nas dopingować i wspierać.  Ostatecznie przyjaciel to osoba, która akceptuje nas, jakimi jesteśmy.  Tylko przyjaciołom jesteśmy w stanie powiedzieć wszystko, bezgranicznie zaufać. W końcu „jeśli już kogoś oswoisz, stajesz się za niego odpowiedzialny". To właśnie wyróżnia przyjaźń.

Autor:  Roman Tranbowicz -  OSZ Szczecinek

Źródło:

1.http://hoga.pl/dobry-temat/dzien-przyjaciela/

2. http://www.gawex.pl/wiadomosci/wydarzenia/8777/Konferencja-Uzaleznienie-od-Internetu-w-ZS-nr-6

3.http://uzaleznieniabehawioralne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=293%3Amlodziez-a-internet-raport-z-badan-cbos&catid=34&Itemid=207

4.http://www.pozailuzja.pl/index.php?&news_id=21

5.http://www.psychologia-spoleczna.pl/kulbat/1714-prawdziwych-przyjaciol-poznasz-w-biedzie-tylko-najpierw-musisz-ich-miec.html

6.http://www.wsgn.pl/pl/aktualnosci-i-wydarzenia/aktualnosci/news,654,ile-czasu-spedzamy-w-internecie.html.


Web Content Display Web Content Display