Asset Publisher Asset Publisher

Back

Radość dzielenia się

Dlaczego warto bezinteresownie pomagać innym? Na to pytanie wielu z nas próbuje sobie odpowiedzieć. Czas zbliżających się Świąt jest takim okresem, kiedy bardziej potrafimy pomóc słabszym, pokrzywdzonym, dostrzegamy tych ludzi wokół nas, którzy mają gorszą sytuację życiową niż my.

Pomaganie innym ma sprawić, że czujemy się lepsi, bardziej wartościowi. Zrozumienie i słuchanie drugiego człowieka pozwala też dowiedzieć się wiele o nas samych. Zwykle jesteśmy skupieni na sobie, swoich problemach i sprawach. Nie dostrzegamy innych, którzy borykają się z dużo gorszymi kłopotami i ograniczeniami. Powinniśmy doceniać to, co mamy i posiadamy. Nie dotyczy to tylko sfery materialnej. Zdecydowanie ważniejsza jest niematerialna - nasza rodzina, przyjaciele, ludzie którzy są z nami, służą nam swoją pomocą i radą. Bezinteresowna pomoc drugiemu to najlepsza forma pokazania swojego człowieczeństwa. Szczególnie ważne jest, abyśmy uczyli tego młodych ludzi, którzy często nie rozumieją osób gorzej sytuowanych, chorych, zdarza się, że wyśmiewają się z ułomności i ubóstwa. Ważna jest umiejętności pokazywania im i nauczenia, że być może każdy kiedyś będzie potrzebować czyjejś pomocy.

Pomagając sobie nawzajem sprawiamy, że nasze otoczenie staje się lepsze i bardziej przyjazne. W dzisiejszym świecie wielu ludzi potrzebuje naszej pomocy. Wystarczy, że się na nich otworzymy i przyjmiemy postawę altruistyczną - poświęcenia własnych korzyści na rzecz innych. Wystarczy, że odrzucimy postawę obojętnego przechodnia, który zauważa tylko siebie i swoje potrzeby. Każdy z nas do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebuje zdrowych relacji z innymi ludźmi. 

Wartość pomagania innym jest bezcenna. Wywołuje w nas pozytywne uczucia, że robimy coś pożytecznego, szlachetnego, co spotyka się z aprobatą społeczeństwa. Osoby, które pomagają innym są wrażliwe, empatyczne, potrafią wczuć się w sytuację osoby, której pomagają. Niestety w dzisiejszym świecie wielu z nas przyjmuje postawę obojętną w obliczu kłopotliwych sytuacji. Często w sytuacjach zagrożenia nie potrafimy zareagować. Boimy się ponoszenia konsekwencji naszych czynów. Nasza bierność daje przyzwolenie na zło, które dzieje się do koła nas. Możemy przyjąć taką postawę, jeśli jest zgodna z naszym system wartości, sumieniem. Musimy tylko pamiętać, że być może to my będziemy kiedyś potrzebować pomocy.

Należy podkreślić, że warto pomagać innym. Bez względu na rzeczywistość, w której żyjemy, bo chociaż czasy ulegają zmianie, jednak podstawowe wartości, jakimi powinniśmy się kierować pozostają uniwersalne i niezmienne. Wymownym podsumowaniem niech będą słowa naszego patrona św. Jana Pawła II "Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi".

Autor: Andrzej Stryjek


Web Content Display Web Content Display