Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rzemieślnik czy artysta? – Fryzjer czy stylista?

Fryzjerstwo to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja, zaangażowanie i sposób na życie. To zawód, który należy pokochać, aby czerpać z niego pełną satysfakcję.

Dawniej fryzjer był zwykłym rzemieślnikiem poprawnie wykonującym swój zawód zgodnie
z wyuczonymi zasadami stosowanymi podczas przygotowania zawodowego. Świadczył usługi według pomysłów swoich klientów, często zaczerpniętych z żurnali leżących na stoliku w zakładzie lub ściśle wedle panującej ówcześnie mody. Dzisiaj to nie wystarcza - współczesny klient oczekuje od swojego fryzjera czegoś więcej.

Nowe oblicze fryzjera

Coraz częściej nazwę fryzjera wypiera słowo stylista, czy kreator fryzur. Przyszłość, bowiem należy do młodych, ambitnych ludzi wykazujących się kreatywnością i pomysłowością w swoim fachu, niebojących się nowych wyzwań. Fryzjerstwo to zawód, gdzie kontakt pomiędzy usługodawcą a klientem jest wyjątkowo osobisty i bezpośredni. Fryzjer nierzadko staje się powiernikiem swoich klientów, dlatego powinien umieć słuchać, wykazywać cechy cierpliwości, spostrzegawczości, wyrozumiałości i dyskrecji.

Dobry fryzjer to taki, który oprócz naszych wytycznych będzie potrafił spojrzeć na nas całościowo tak, aby dopasować fryzurę do naszego stylu, sylwetki, rysów twarzy jak również do rodzaju i kondycji włosów. Doradzi, jak dbać o włosy, jakich używać kosmetyków - tak, aby wyglądały jak najlepiej. Dlatego poza ogólną wiedzą techniczną fryzjer musi znać historię fryzjerstwa, interesować się modą, a także posiadać wiedzę z dziedziny stylizacji i wizażu. Ponadto musi być sprawny manualnie, mieć dużą wyobraźnię i posiadać zmysł estetyczny.

Nauka zawodu

W Polsce przygotowanie do zwodu fryzjera regulują przepisy wynikające z ustawy o systemie oświaty i ustawy o kodeksie pracy. Kształcenie zawodowe może odbywać się w szkole zawodowej wyposażonej w warsztaty lub w zakładzie fryzjerskim. Przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników może prowadzić właściciel zakładu fryzjerskiego, bądź wyznaczony przez niego pracownik. Osoba szkoląca musi posiadać, co najmniej tytuł mistrza oraz przygotowanie pedagogiczne. Uczniowi, który podejmuje praktyczną naukę zawodu w zakładzie fryzjerskim przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce do poprzedniego kwartału. Minimalny stosunek procentowy wynosi odpowiednio 4% w pierwszym, 5% w drugim i 6% w trzecim roku nauki. Zwieńczeniem trzyletniej nauki zwodu jest egzamin czeladniczy. Myli się jednak ten, kto uważa, że po egzaminie może spocząć na laurach. Podobnie jak w zawodzie prawnika, czy lekarza – w tym zawodzie nauka nigdy się nie kończy. Aby w przyszłości nie powiększyć grona bezrobotnych lub wręcz przeciwnie, chcąc znaczyć coś w tym zawodzie, należy pogłębiać i doskonalić swoje umiejętności praktyczne poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, pokazach czy konkursach organizowanych przez środowisko branżowe.
Ważna jest również znajomość języka nowożytnego na poziomie rozszerzonym, która sprawia, że absolwenci mają możliwość poszukiwania miejsca pracy zarówno na rynku pracy krajowym, jak i na rynku europejskim.

Fryzjerstwo jest zawodem usługowym, który nieustannie się rozwija, stale podnosząc poziom swoich usług. W czasach kultu młodości i dbania o wizerunek, zdecydowanie jest to zawód z  przyszłością, gdzie zdolny fryzjer zawsze znajdzie pracę, a gdy dodatkowo jest osobą przedsiębiorczą może otworzyć własny salon.  Współczesny fryzjer to ktoś więcej niż zwykły rzemieślnik - to artysta o dużej wrażliwości estetycznej, któremu czasami wystarczy jedno spojrzenie, aby na mokrej głowie, fachowym okiem dostrzec gotowe dzieło.

Autor: Anna Nowicka

Źródło: www.koweziu.edu.pl/programy_nauczania/pliki/514101_M.doc 
http://www.fryzjerstwo-electra90.blog.onet.pl/2011/01/13/orjentacj-w-zawodzie-zawod-fryzjer-wymagania-w-zawodzie-fryzjer-nauka-zawodu-i-mozliwosc-dalszego-ksztalcenia-zawodowego-oraz-wynagrodzenie/


Web Content Display Web Content Display