Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sukces prezentacji wirtualnej

We współczesnym świecie autoprezentacja to już nie tylko tworzenie dobrego wrażenia w trakcie spotkań twarzą w twarz. Z rozwojem nowoczesnych technologii pojęcie to również się rozwinęło, ewoluowało i uległo znacznemu poszerzeniu. Teraz nie wystarczą umiejętności zaprezentowania się w rozmowie face to face. Równie ważna, jeżeli nie nawet bardziej istotna, jest autoprezentacja przez telefon lub internet.

Często wydaje nam się, że aby osiągnąć sukces, wystarczy ciężko na niego zapracować. Jest to prawda, ale tylko połowiczna. Tak samo ważna jest umiejętność przekonania do siebie otoczenia. Autoprezentacja nie gwarantuje sukcesu, ale niewątpliwie jest daniem sobie szansy, pierwszym i bardzo ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia każdego celu. Według psychologów autoprezentacja to jeden z najważniejszych interpersonalnych aspektów działalności człowieka. Polega ona na kształtowaniu pozytywnego wizerunku własnej osoby w oczach innych, ma nieocenione znaczenie w życiu społecznym.
Obraz siebie pokazywany otoczeniu to skuteczne narzędzie umożliwiające nawiązywanie i utrzymywanie relacji międzyludzkich oraz osiąganie osobistych celów.
Każdy chce być pozytywnie postrzegany przez środowisko, w którym się obraca. Wynika to z naturalnej potrzeby przynależności i akceptacji społecznej. Ta trudna sztuka służy także innym celom – bardziej osobistym, związanym z budowaniem własnej tożsamości. Nie ogranicza się tylko do tego, jaki obraz siebie tworzymy w oczach innych, ma też wpływ na nasze wewnętrzne samopoczucie, jak sami siebie oceniamy. Może znacząco podnieść poczucie własnej wartości.
Często w rzeczywistości wirtualnej dochodzi do początkowego kontaktu i w niej dokonuje się nasza pierwsza ocena, decydująca o tym, czy spotkanie „w realu" w ogóle nastąpi. Elementy nowoczesnej autoprezentacji to już nie tylko kontakt werbalny i niewerbalny. Nie tylko to co i jak mówimy. Są to także wszystkie dokumenty, na podstawie których inni nas oceniają.

Aby zdobyć wymarzoną pracę, należy nie tylko rzetelnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Czy do niej dojdzie, zależy od tego, jak wyglądają przygotowane przez kandydata CV oraz list motywacyjny, jak wypełni on formularz rekrutacyjny na stronie internetowej pracodawcy lub agencji pracy, jak prezentują się jego profile w serwisach związanych z poszukiwaniem pracy, jakie przedstawi portfolio.
W epoce społeczeństwa informacyjnego pomocne może okazać się nawet prowadzenie bloga albo aktywne użytkowanie portali społecznościowych. Zdarza się, że to właśnie w ten sposób potencjalni pracodawcy i kontrahenci poszukują osób, z którymi zdecydują się nawiązać współpracę. Decydującym jest więc to, czy potrafimy przekonać do siebie innych także za pomocą narzędzi, oferowanych przez nowoczesną technologię.

Nieumiejętność skutecznej autoprezentacji sprawia, że tak wiele osób wysoko wykwalifikowanych, pracowitych, pełnych zapału i motywacji do pracy boryka się z problemem bezrobocia lub braku możliwości awansu. Niektórzy całymi latami pracują na stanowiskach zupełnie nieodpowiadających ich kwalifikacjom i predyspozycjom, ponieważ nie potrafią „się sprzedać". Nigdy nie osiągają sukcesu, na który zasługują, bo nie otrzymują na niego szansy, a dokładniej rzecz biorąc, nie umieją sobie tej szansy pozyskać.
Dlatego warto zainwestować w naukę autoprezentacji i rozwijanie swoich zdolności w tym kierunku. Wystarczy tylko chcieć i skorzystać z pomocy, którą wcale nie tak trudno znaleźć. Doskonałym pomysłem jest też skontaktowanie się z doradcą zawodowym lub profesjonalnym trenerem.

Zachęcamy wszystkich młodych ludzi do skorzystania z fachowej pomocy doradców zawodowych w Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej w Kaliszu oraz w Młodzieżowych Centrach Kariery OHP. W naszych jednostkach organizowane są liczne kursy autoprezentacji, szkolenia oraz warsztaty, które z pewnością rozwiną umiejętności skutecznej autoprezentacji i ułatwią osiągnięcie sukcesu na rynku pracy.
Pamiętaj także, że trening czyni mistrza. Z pewnością udział w szkoleniu z przygotowanym zestawem ćwiczeń i kamerą gotową do akcji jest kamieniem milowym w Twojej osobistej przemianie. Wiele też możesz zrobić samodzielnie!

Autor: Ewa Kalińska
 


Web Content Display Web Content Display