Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sukces w zasiegu ręki

„Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć” - twierdził Napoleon Hill - współtwórca nurtu rozwoju osobistego, który przez kilkanaście lat starał się znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak osiągnąć sukces?

Wielu z naszych wychowanków, pomimo swojego młodego wieku z całej siły dąży do osiągania sukcesów w różnych dziedzinach. Jedni to pasjonaci muzyki i sztuki artystycznej, inni - nauki, a kolejni to grono zapalonych sportowców. Czy prawa przedstawione przez Hilla  w 1928 roku są im przydatne, czy z nich korzystają? Wszyscy uczestnicy 1-13 HP Przemków bardzo dobrze znają sekret sukcesów. Polega on na pracy w grupie, na łączeniu się umysłów, współpracy prowadzącej do powodzenia. U nas bowiem, nawet w indywidualnych rywalizacjach, staramy się działać w grupie. Przecież „co dwie głowy, to nie jedna”. Dlaczego więc mamy nie pomagać sobie wzajemnie, nie dopingować się, nie dawać dobrych rad ?

Zawsze zaczynamy od planowania. Określamy cel główny, a potem próbujemy go zrealizować. Planujemy wszystko dokładnie - spotkania, ćwiczenia, treningi. Uczestnicy doskonale wiedzą do czego i dlaczego dążą, co niewątpliwie wpływa na ich efekty.Wiara w siebie, będąca nieodłącznym aspektem sukcesu, czasami w naszych wychowankach budzi lęk. Wydaje im się bowiem, że nie dadzą rady, że nie są wystarczająco dobrze przygotowani, by stawić czoła stojącym przed nimi zadaniom. Wtedy słyszą od nas to, co lata temu powiedział Hill Napoleon: „Możesz to zrobić, jeśli uwierzysz, że możesz!”

Entuzjazm  w działaniu bowiem jest podstawą. Nie należy załamywać się porażkami, bo to właśnie one są motywacją do osiągnięcia celu głównego. Staramy się na co dzień zarażać naszych wychowanków entuzjazmem, bo wierzymy, że pozytywne myślenie potrafi zdziałać cuda. Znaczenie porażki, w dążeniu do zrealizowania celu jest bardzo ważne. Jeśli zdajemy sobie sprawę ze słabości, które stanęły nam na drodze do osiągnięcia sukcesu, jeśli zaakceptujemy porażkę, to jesteśmy w stanie z nią walczyć. Nie poddajemy się, eliminujemy przeszkody, którymi w tym wypadku są nasze słabości i stawiamy im czoła. Uczestnicy naszej jednostki nie załamują się niepowodzeniami, a wręcz przeciwnie. Traktują je jako lekcje, z których wyciągają wnioski. I walczą dalej.

Jesteśmy dumni z faktu, iż nasi wychowankowie mogą pochwalić się tak wieloma osiągnięciami. W minionych roku szkolnym było ich bowiem sporo: I miejsce Adriana Zakrzewskiego w Konkursie Informatycznym, II miejsce piłkarskiej drużyny na eliminacjach w Górze, I miejsce Klaudii Nogal w Konkursie Wiedzy  o Julianie Tuwimie, wyróżnienie projektu „My też chcemy pomóc przyrodzie”, czy II miejsce Patrycji Nowickiej w „Najlepszym uczestniku”. Cieszy nas również fakt, iż nasi uczestnicy, podążając za prawami sukcesu, tak aktywnie uczestniczą w realizowanych w hufcu przedsięwzięciach.

„Czyńcie innym tak, jak chcielibyście, aby czynili wam, pamiętając o fakcie, że natura ludzka ma skłonności do odpłacania tą samą monetą”. Tak więc: zasada fair play, brak zawiści, cieszenie się z sukcesów innych, harmonijna współpraca z innymi. Do tego dążymy i dążyć będziemy.

Barbara Bogusz-wychowawca 1-13 Hufca Pracy w Przemkowie


Web Content Display Web Content Display