Asset Publisher Asset Publisher

Back

"Wakacje na sportowo i wesoło" w krośnieńskim ŚHP

Wakacje w mieście nie muszą oznaczać nudy! Bogatą ofertę zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych dla dzieci i młodzieży przygotował Środowiskowy Hufiec Pracy w Krośnie.

Wakacje – dwa miesiące wypoczynku po ciężkiej pracy, relaks, zabawa, przygoda… Na ten beztroski czas z utęsknieniem czekają i młodsi, i starsi. Nie wszyscy mają możliwość wyjazdu na wczasy, kolonie czy obóz. Dla tych, których sytuacja zmusza do pozostania w mieście, istnieją alternatywne formy spędzania czasu wolnego. W Krośnie jedną z nich jest bogata oferta przygotowana przez Świetlicę Środowiskową, działającą przy Środowiskowym Hufcu Pracy.

Świetlica funkcjonująca przy hufcu tętni życiem przez cały rok, ale okres wakacji to czas szczególny. W ramach programu „Wakacje na sportowo i wesoło” realizowane są zajęcia sportowe i kulturalno-oświatowe, w których uczestniczy grupa 30 osób. Spore zainteresowanie udziałem w programie wynika z faktu, iż oferta proponowana przez kadrę wychowawczą przygotowywana jest zgodnie z oczekiwaniami odbiorców. Całoroczna praca z dziećmi w świetlicy umożliwia bowiem poznanie ich zainteresowań i uzdolnień.

Przedsięwzięcia sportowe to między innymi: elementy wschodnich sztuk walki i samoobrony, turniej tenisa stołowego, futbol stolikowy, cykliczne wyjścia na pływalnię, turniej szachowy, konkurs taneczny oraz zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu (np. spacery, plac zabaw). Wśród zajęć kulturalno-oświatowych szczególnym zainteresowaniem cieszą się zabawy artystyczne, pozwalające na spontaniczną twórczość. Lepienie z masy solnej, malowanie na szkle, tworzenie dzieł z surowców wtórnych („Cuda recyklingu”), robienie witraży czy plakatów to tylko niektóre z propozycji. Na szczególną uwagę zasługuje jednak impreza, którą w całości przygotowują dzieci. Jest to, inspirowany telewizyjnym show „Mam talent”, program, podczas którego uczestnicy prezentują swoje uzdolnienia w różnych dziedzinach: śpiew, taniec, recytacja, gra na instrumencie czy nawet umiejętności sportowe. Projekt ten cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi, dlatego też jego charakter jest cykliczny. W tym roku odbyła się już III edycja.

Dla dzieci uczestniczących w zajęciach świetlicowych pojęcie nudy nie istnieje. Są chętne do zabawy, zaangażowane, pełne pomysłów, a przede wszystkim radosne i zadowolone. Chcą tu wracać, już pod koniec wakacji planują, co będzie za rok. Ich uśmiech jest nagrodą dla wychowawców i siłą napędową do dalszych działań. Okazuje się, że lato w mieście ma same plusy!

Autor: Monika Górska – starszy wychowawca 9-1 Środowiskowego Hufca Pracy w Krośnie


Web Content Display Web Content Display