Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wakacje to nie tylko wypoczynek!

Najbliższe 2 miesiące to dla uczniów nie tylko odpoczynek od nauki. Wielu młodych ludzi rozpoczęło poszukiwanie dorywczej pracy. Jedni chcą podreperować domowy budżet, inni zbierają na wymarzony wyjazd.

Zaczynają się wakacje, wielu młodych ludzi chce ten czas wykorzystać na dorobienie trochę grosza. Początek czerwca to najlepsza pora na rozpoczęcie poszukiwań pracy i odwiedzenie agencji pośrednictwa pracy.

O czym należy pamiętać, szukając pracy na wakacje?

Sezon wakacyjny to doskonała okazja dla uczniów i studentów, by sobie dorobić. Wiele firm poszukuje wtedy dodatkowych pracowników - dotyczy to zwłaszcza restauracji, barów, kawiarni, plantacji warzyw i owoców. A może praca sezonowa za granicą? Najpopularniejsze kierunki wyjazdów za granicę do pracy to Holandia i Niemcy, poza tym dużą popularnością cieszy się Anglia. Praca za granicą daje możliwość zarobienia sporej sumy pieniędzy, w dwa miesiące czyli czasie trwania wakacji. Poza tym, zagraniczny wyjazd daje możliwość poznanie innej kultury i kraju oraz nauki języka obcego. Wyjazd do pracy za granice uczy też samodzielność, co jest nie do przecenienia w późniejszym, dorosłym życiu.

Gdzie można znaleźć pracę na wakacje?

Zastanów się, czy zależy ci na znalezieniu zajęcia w swoim miejscu zamieszkania, czy może chcesz wyjechać - np. nad Bałtyk lub za granicę. Nie nastawiaj się jednak na to, że "w ciemno" znajdziesz pracę. Jeśli postanowisz wyjechać, postaraj się mieć pewną ofertę -
w przeciwnym przypadku może okazać się, że nie tylko nic nie zarobisz, ale nawet dużo dołożysz do swojego wyjazdu, wracając z niego z kwitkiem i ponosząc koszt podróży i noclegu. Jeżeli zamierzasz wyjechać za granicę, zapewnij sobie bezpieczeństwo. Spróbuj znaleźć w Internecie jak najwięcej danych o przyszłym pracodawcy i przeanalizuj je. Zapisz numery do polskiego konsulatu i ambasady, a potem nie wahaj się z nich skorzystać w razie potrzeby. Jeśli zaobserwujesz cokolwiek, co cię zaniepokoi, skontaktuj się z policją. Gdy pracę za granicą załatwia ci agencja, sprawdź ją w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.

Jak znależć pracę na wakacje?

Wielu pracodawców nie szuka pracowników na wakacje za pośrednictwem Internetu. Warto mieć oczy szeroko otwarte i nie bać się wychodzić z inicjatywą. Nie zaszkodzi, jeśli zajrzysz do kilku lokalnych sklepów oraz restauracji i osobiście zapytasz, czy nie szukają kogoś do pracy na sezon. Przygotuj sobie CV, weź je ze sobą i działaj! Podczas rozmowy z pracodawcą pokaż, że zależy ci właśnie na tym konkretnym miejscu pracy. Większość prac sezonowych wymaga kontaktu z ludźmi, dlatego postaraj się zaprezentować z jak najlepszej strony. W wakacje możesz również zarobić na pracach fizycznych.Wielu plantatorów, którzy w tym okresie mają np. zbiory malin lub porzeczek, bardzo chętnie szuka każdej dodatkowej pary rąk.

Kto moze szukać pracy na wakacje?

Rynek pracy sezonowej w Polsce otwiera się w czerwcu, a kończy w październiku. W tym czasie najczęściej małoletni, studenci, osoby bezrobotne i niewykwalifikowane szukają pracy, zwykle w sektorach związanych z turystyką, gastronomią, promocją czy opieką. Nie jest to jednak reguła. Jeśli nie masz jeszcze ukończonych 18 lat, nie możesz pracować w pełnym wymiarze godzin, czyli na cały etat. Nie ma jednak przeszkód, jeśli chcesz pracować np. przez kilkanaście godzin w tygodniu. Możesz roznosić ulotki, pomagać w sprzątaniu, zbierać owoce, zajmować się ogrodem. Jak wynika z raportu „Wakacyjny rynek pracy" przygotowanego przez agencję pracy Work Service, najlepiej wynagradzaną pracą wakacyjną w Polsce jest pomoc w biurze. Osoba, która decyduje się na wykonywanie tego zajęcia w okresie letnim, może liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 14,9 zł netto za godzinę pracy. Maksymalnie zaś może oczekiwać 18,7 zł netto za godzinę pracy. W raporcie uwzględnione zostały nie tylko zajęcia podejmowane na terenie Polski. Autorzy analizy przyjrzeli się także kilku popularnym kierunkom emigracji zarobkowej w Unii Europejskiej: Niemcom, Anglii oraz Holandii. Niemcy kuszą Polaków bliskością geograficzną i wyższymi niż nad Wisłą stawkami. Miesiąc pracy monterowi linii produkcyjnej może przynieść od 1600 do 2400 euro, pracownikowi budowy od 1250 do 2150 euro, a osobie zatrudnionej w rolnictwie i sadownictwie - od 1050 do 1900 euro. Z kolei w Anglii największe zapotrzebowanie
w okresie wakacyjnym jest na kelnerów, pracowników budowlanych czy osoby pracujące w kuchni. Na najatrakcyjniejsze wynagrodzenie mogą liczyć ci pierwsi - Work Service oszacował je na 1000-2600 euro miesięcznie. Do tego dochodzą nieuwzględnione w szacunkach napiwki.

Pomoc w biurze, hostessa i kurier to najlepsze wakacyjne prace w Polsce, jak wynika
raportu przygotowanego przez Work Service. Dla osób poszukujących letniego zajęcia zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się jednak wyjazd za granicę - nie tylko ze względów finansowych


Autor: Anetta Maszczak - Komendant HP Przemków

Źródło: tekst własny


Web Content Display Web Content Display