Asset Publisher Asset Publisher

Back

Warto pomagać innym

Nie tylko wolontariat, ale także codzienne, zwyczajne zaoferowanie pomocy, chęć ułatwienia komuś życia, jest pomaganiem. O tym, jaką daje satysfakcję, co zmienia w życiu i jak uczy dorosłości, warto się przekonać.

Nie trzeba wielkich czynów, wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i zrobić pierwszy krok: zapytać sąsiadkę czy nie potrzebuje pomocy przy wniesieniu po schodach zakupów, przytrzymać drzwi sąsiadowi wprowadzającemu rower, pomóc maluchowi na podwórku zawiązać sznurowadła. To są czynności, które zajmują chwilę, są impulsem, ale niosą pomoc. Nagrodzoną uśmiechem, kiwnięciem głowy, dobrym słowem. Ale przede wszystkim ciepłem w Twoim sercu – bo kiedy komuś pomagamy, pomagamy także sobie. Stajemy się pewniejsi, lepsi, bardziej dorośli, lepiej o sobie myślimy.
Jeśli masz trochę wolnego czasu i nie chcesz go zmarnować, a lubisz pomagać innym ludziom, warto spróbować wolontariatu. To nieprawda, że jesteś za młody, że jeszcze nic nie umiesz i że nikomu się nie przydasz. Pomoc wolontariuszy w świetlicach środowiskowych, hospicjach czy ośrodkach opieki społecznej nie jest żadną filozofią, wystarczy mieć dwie ręce i głowę chętną do pomocy. Dla każdego nastolatka – ale tego, który naprawdę chce pomagać, znajdzie się odpowiednie zajęcie.

Jest to szansa na zdobycie nowej wiedzy i nowych umiejętności. Sami wolontariusze twierdzą, że dzięki zaangażowaniu w wolontariat lepiej poznają problemy świata oraz zagadnienia, z którymi bezpośrednio się stykają, np. niepełnosprawność, bezdomność, bieda. Uczą się wrażliwości i wzajemnej życzliwości. Nawiązują nowe znajomości i stają się bardziej koleżeńscy. Uczą się pomagać, ale i szukać specjalistów, dzięki którym będzie możliwa jeszcze lepsza pomoc. Zdobywają mnóstwo nowych umiejętności, np. komunikacja interpersonalna, praca z dziećmi czy osobami starszymi, opieka nad niepełnosprawnymi, udzielanie pierwszej pomocy czy organizacja różnego typu akcji. Ale przede wszystkim wolontariat to poczucie bycia potrzebnym. Daje satysfakcję, spełnienie i wiele radości. Pomaga stać się lepszym człowiekiem, bardziej dojrzałym i odpowiedzialnym.

Możliwości jest naprawdę wiele. Możecie działać na terenie szkoły, jak i poza nią, na rzecz środowiska lokalnego lub też wybranej grupy odbiorców. Warto zostać wolontariuszem i pomagać innym, bo jeśli ktoś już w młodości ma taką świadomość, że pomaganie innym jest potrzebne, to w przyszłości może stać się naprawdę porządnym człowiekiem. A przecież to my jesteśmy nadzieją narodu.

Ewa Zalewska – wychowawca HP Zambrów


Web Content Display Web Content Display