Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wolontariat - sposób na rozwój zawodowy!

Spotykamy ich wszędzie: w stowarzyszeniach, domach dziecka, ośrodkach sportowych czy schroniskach dla zwierząt. Mogą zajmować się niemal wszystkim: opiekują się potrzebującymi, prowadzą bezpłatne warsztaty edukacyjne, wykonują prace biurowe.

Co ich łączy? Chęć pomocy innym, zaangażowanie się na rzecz ważnego społecznego celu? To także, warto jednak zauważyć, że współczesny wolontariat to nie tylko działalność charytatywna, to m.in. działalność wspierająca rozwój osobisty i zawodowy. Oprócz satysfakcji z pomagania innym to sposób na zbieranie cennego doświadczenia oraz możliwość sprawdzenia się w nowych sytuacjach.

Wolontariat w CV

W ramach wolontariatu można wykonywać czynności ściśle związane z własnym zawodem. Przykładowo: student pedagogiki może zajmować się dziećmi w świetlicy środowiskowej,  przyszły doradca zawodowy prowadzić zajęcia dla młodzieży w szkole. Dla przyszłego szefa liczyć się będą nabyte przez nas umiejętność i doświadczenie, a nie to czy praca była wynagradzana. Każda podjęta przez nas aktywność może zwiększyć naszą wartość w oczach pracodawcy. To dlatego życiorysy osób zaangażowanych w wolontariat wpadają w oko rekruterom. Kandydaci mający na swoim koncie aktywność społeczną często wygrywają z osobami, które nie mogą pochwalić się takimi doświadczeniami. Poprzez wolontariat możemy rozwijać umiejętności interpersonalne, zarządzanie czasem, otwartość, empatię oraz pracę zespołową.

Jak zacząć?

Na początek rozejrzyj się wokół siebie. Sprawdź w internecie czy w Twojej miejscowości działają Kluby Wolontariatu. Skorzystaj z pośrednictwa Centrum Wolontariatu lub zgłoś się osobiście do placówki, w której chciałbyś odbyć wolontariat. Dowiesz się, czy takie działania są tam organizowane. Warto też wziąć pod uwagę możliwość wyjazdu w charakterze wolontariusz za granicę (oferują ją m.in. organizacje studenckie, np. AISEC)

Warto wiedzieć!

• Nie można zostać wolontariuszem w żadnej firmie. Z tej formy wsparcia działalności mogą korzystać organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, placówki ochrony zdrowia, edukacji, sportu, kultury i wiele innych (ale nie sektor biznesu).
• Wolontariusz nie jest pracownikiem ani praktykantem. Jego działalność nie jest pracą w rozumieniu Kodeksu Pracy.
• Gdy współpraca z daną placówką jest dłuższa niż 30 dni, musi zostać zawarta umowa na piśmie (tzw. porozumienie o wykonywaniu świadczeń woluntarystycznych).
• Na prośbę wolontariusza umowa powinna być sporządzona także w sytuacji, gdy współpraca jest krótsza niż 30 dni.
• W umowie powinny zostać określone: zakres działalności, czas, miejsce i sposób wykonywania świadczeń, zasady rozwiązania umowy.
• Jako wolontariusz masz prawo do otrzymania zaświadczenia o swojej działalności i wykonywanych zadaniach.
• Gdy okres współpracy nie przekracza 30 dni, placówka musi ubezpieczyć wolontariusza od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku dłuższej współpracy ewentualne odszkodowanie wypłaca ZUS.

Osoby zainteresowane podjęciem wolontariatu, zapraszamy do udziału w projekcie „Wolontariat w OHP".

Przydatne linki:
http://wolontariat.org.pl
http://wolontariat.amu.edu.pl
http://aiesec.pl/

Autor: Katarzyna Nowak

Źródło:
1. Przewodnik pracodawcy -pracuj.pl
2. Wolontariat.org.pl


Web Content Display Web Content Display