Asset Publisher Asset Publisher

Back

Work-life balance

Idea work-life balance, czyli równowaga między życiem i pracą jest zagadnieniem cieszącym się coraz większym zainteresowaniem. Zakłada ona zachowanie harmonii pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Czy w obecnych czasach taka równowaga jest w ogóle możliwa?

Work-life balance to koncepcja, która narodziła się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w Wielkiej Brytanii, a następnie rozwinęła w Stanach Zjednoczonych. Zaobserwowano wówczas, że czas poświęcony pracy zaczął się niebezpiecznie wydłużać kosztem życia prywatnego. Zwrócono uwagę na niepokojące zjawiska, tj. spadek wydajności pracowników, zmniejszenie zaangażowania i kreatywności, a także brak entuzjazmu. Pracownicy w efekcie wydłużających się godzin pracy, coraz częściej chorowali, odczuwali wypalenie zawodowe, a także rozpadało się ich życie rodzinne. W odpowiedzi na to zjawisko pojawiła się koncepcja work-life balance, która stawia sobie za cel znalezienie równowagi między tym, co zawodowe i tym, co prywatne.

Z każdym rokiem wzrastają oczekiwania pracodawców względem pracowników, przed którymi stawianych  jest coraz więcej wyzwań, a do tego dochodzi presja związana z rosnącą konkurencją na rynku pracy. Nie bez znaczenia okazało się również upowszechnienie dostępu do narzędzi pracy, tj. internet, laptop, telefon służbowy, z których możemy korzystać z dowolnego miejsca na ziemi. Dochodzi do tego ogromne tempo życia i zmian zachodzących w gospodarce, które wymuszają na pracownikach dużą dyspozycyjność, która w konsekwencji może doprowadzić do pracoholizmu bądź zniechęcenia do wykonywanych obowiązków.

Idea work-life balance nie oznacza jednak dokładnej równowagi. Nie jesteśmy bowiem w stanie wyznaczyć równej liczby godzin na sprawy związane z pracą oraz życiem prywatnym, ponieważ każdy dzień jest inny, przez co nigdy nie da się tego ściśle ustalić. Życie prywatne i praca przenikają się naturalnie i nie możemy, a nawet nie powinniśmy rozdzielać tych dwóch sfer. W pracy nie przestajemy być osobami prywatnymi. Podobnie w domu, nikt nie przestaje być pracownikiem. Dlatego, naukowcy sugerują, aby rozmawiać z bliskimi na tematy związane z pracą, nawet jeżeli nie mają oni na ten temat żadnego pojęcia, może okazać się, że posłużą nam pomocną radą lub zwyczajnie wysłuchają naszego problemu. Podobnie w pracy, należy prowadzić rozmowy prywatne, ale oczywiście z zachowaniem umiaru.

Skuteczny work-life balanace polega przede wszystkim na tym, że we wszystkim co robimy, należy zachować umiar i rozsądek, pracy poświęcić tyle czasu, ile akceptują nasi bliscy. Należy szanować ich odczucia i zawsze dotrzymywać obietnic im złożonych. Powinno kierować się zasadą, że życie prywatne jest ważne również w godzinach pracy, a w zamian gdy wymaga tego sytuacja, to poświęcamy czas na pracę w dni wolne. W domu po pracy prowadzimy rozmowy służbowe tylko takie, które są tego warte. Nieodłącznym elementem work-life balance jest także akceptacja wyjazdów służbowych, które traktujemy jako część naszej pracy.

Warto podkreślić także, że work-life balance jest możliwy do osiągnięcia tylko wtedy, gdy każdy obszar życia, zarówno ten prywatny, jak i zawodowy, jest dla nas ważny i interesujący.

Work-life balance dla każdej osoby będzie mógł oznaczać coś innego. Jeżeli jesteś pracującym uczniem lub studentem, najważniejsze jest w tym momencie, abyś skupił się na zdobyciu doświadczenia zawodowego. Nawet jeżeli praca nie przyniesie Ci zbyt wielkich dochodów, możesz ją z powiedzeniem podjąć, licząc na profity w przyszłości. Jeżeli planujesz karierę zgodna z kierunkiem studiów, staraj się teoretyczną wiedze, podeprzeć praktycznymi umiejętnościami. Twój work-life balance powinien przechylić się w kierunku przede wszystkim nauki i dodatkowo pracy. Jeżeli jesteś absolwentem szkoły, twoja sytuacja w dużym stopniu zależy od tego, czy zdobyłeś wcześniej jakiekolwiek doświadczenie czy też nie. W pierwszym przypadku, masz zadanie ułatwione, gdyż podczas staży, praktyk czy pracy nabyłeś już pewne umiejętności, którymi możesz pochwalić się w dokumentach aplikacyjnych. Jako absolwent bez doświadczenia zawodowego, jesteś w nieco trudniejszej sytuacji, ponieważ musisz ten brak nadrobić. Szukaj staży, praktyk, pracy na zlecenie czy nawet wolontariatu- wszystkiego co pozwoli zdobyć cenne doświadczenie. Pracy zawodowej poświęć większość swojego czasu, a dodatkowo, dokształcaj się i działaj aktywnie.

Do niedawna pracodawcy starali się wyraźnie rozdzielać życie prywatne i zawodowe swoich pracowników. Okazuje się jednak, że niezbędne jest harmonijne łączenie i przenikanie się tych sfer, tak by praca, rodzina i pasje tworzyły spójną całość. Wprowadzenie procedur z zakresu work-life balance jest opłacalne nie tylko dla pracowników, ale i przynosi zyski całej firmie. Naukowcy dostrzegają w tej idei szansę na bardziej harmonijny rozwój społeczeństwa, w którym sukces zawodowy nie będzie musiał oznaczać porażki w sferze prywatnej.

Autor: Monika Samojlik, specjalista ds. rozwoju zawodowego

Źródła:
Sylwia Konik & Justyna Wydra, Praca wymarzona, wyd. HELION,
Portal internetowy, BadaniaHR.pl Sedlak & Sedlak, www.badaniahr.pl,
Portal internetowy, RynekPracy.pl Sedlak & Sedlak www.rynekpracy.pl,
Portal internetowy, HRNews, www.hrnews.pl,
Portal internetowy, Forbes, www.forbes.pl,
Portal internetowy, Nowoczesna Firma, www.nf.pl,
Portal internetowy, Bankier, www.bankier.pl.


Web Content Display Web Content Display