Asset Publisher Asset Publisher

Back

Współpraca CKiW OHP w Dobieszkowie z litewskim stowarzyszeniem

Dobieszkowskie Centrum od lat współpracuje z partnerami zagranicznymi, czego wynikiem jest organizacja wielu międzynarodowych spotkań młodzieżowych. W sierpniu 2013 r. odbyła się wymiana młodzieżowa zorganizowana w ramach projektu Together – We Can! finansowanego z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży, który wspiera finansowo i merytorycznie realizację działań młodych.

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie nawiązało współpracę z litewskim Stowarzyszeniem Jaunimo Cetras. Wspólnie ustalono zasady współpracy i w efekcie młodzież z  dobieszkowskiego Centrum wyjechała do miasteczka Zarasai, położonego na Litwie, tuż przy granicy z  Łotwą. Wymiana  odbyła sią w dniach 20-26 sierpnia 2013 r. i miała na celu integrację młodzieży, jak również realizacje  wspólnych działań.

Uczestnicy projektu  Together – We Can!  w trakcie tygodniowego pobytu brali udział w zajęciach integracyjnych, polegających na poznawaniu imion, zainteresowań kolegów i koleżanek z innego kraju. Uczestniczyli w zajęciach kulturalnych, muzycznych i teatralnych, które bardzo ożywiły i zachęciły do aktywności obie grupy młodych ludzi. W trakcie pobytu uczestnicy nawzajem uczyli się tradycyjnych tańców i pieśni. Istotnym elementem projektu był folklor i podejście młodych ludzi do pielęgnowania oraz poszanowania tradycji.

Na koniec projektu wspólnymi siłami grupa polsko-litewska utworzyła widowisko na Festiwal. W trakcie jego tworzenia i prezentowania widać było dużą zażyłość, nawiązanie przyjaznych kontaktów. Efekty przedstawione  były  publiczności podczas XVI Festiwalu Dawnych Kultur Bałtyckich. Festiwal ten jest ciekawym wydarzeniem , które od lat przyciąga rzeszę muzyków i widzów z całego świata. Podczas Festiwalu można było poczuć spokojną i relaksującą atmosferę miasta. Udział w tym projekcie był doskonałą okazją dla młodzieży do rozwoju umiejętności językowych i artystycznych. Stwarza  możliwość nawiązania międzynarodowych kontaktów z rówieśnikami i daje możliwość podniesienia swojej samooceny i uwierzenia we własne siły. Wyjazd do Zarasai był również okazją do zwiedzania miasta, które stanowi dużą atrakcję turystyczną.

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie oraz Stowarzyszenie Jaunimo Centras, nadal chcą utrzymywać współpracę poprzez  przygotowanie w CKiW nowych projektów. Specjaliści  ds. programów i edukacji europejskiej szukają nowych kontaktów z innymi partnerami aby stworzyć młodzieży możliwość korzystania z różnych innych  przedsięwzięć.

Autor: Iwona Nowacka-Czubak, psycholog CKiW


Web Content Display Web Content Display