Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wybrałem OHP! Historia Kamila

Nazywam się Kamil. O Ochotniczym Hufcu Pracy w Żarach słyszałem wiele dobrych opinii od swoich starszych sióstr, które były jego uczestniczkami. Po skończeniu gimnazjum zdecydowałem się na naukę zawodu kucharz, właśnie w ramach Hufca Pracy w Żarach.

Kucharz – zawód, który chcę wykonywać

Przygoda z nauką zawodu rozpoczęła się 1 września 2011 roku. Zawsze mnie interesowało gotowanie: w domu pomagałem rodzicom w przygotowaniu posiłków i samodzielnie gotowałem różne dania dla rodziny. Mama zajmowała się młodszym rodzeństwem i pracowała, a tata prawie całe dnie był w pracy. Wiadomo, że był to tylko wstęp do przyszłej nauki, o której nie miałem pojęcia. Podobnie było z moimi nowymi koleżankami i kolegami w klasie. Od samego początku było mi trudno przestawić się na zupełnie odmienny tryb nauki, inny niż to miało miejsce w gimnazjum. Szczególnie, gdy chodziło o przedmioty zawodowe, na których nie liczyło się „wykucie" czegoś na pamięć. Nauczyciele wymagali wiedzy opartej na zrozumieniu i powiązaniu jej z praktyką.

Praktyka – najlepsze doświadczenie zawodowe

Właśnie praktyka była dla mnie wspaniałą sprawą, ponieważ szybko się zaadaptowałem w zakładzie pracy, gdzie odbywałem zajęcia praktyczne. Nie miałem problemu z odnalezieniem się na kuchni. Trafiłem na wspaniałego szefa i bardzo dobre panie kucharki, którzy byli pozytywnie nastawieni do młodzieży odbywającej praktyki zawodowe. Na początku myślałem, że będę tylko obierał ziemniaki i warzywa oraz „latał" z miotłą czy mopem. Szybko okazało się jednak, że to obowiązek wszystkich i każdy dbał o czystość oraz porządek na miejscu pracy. Najlepszą zabawą było przyrządzanie deserów i ich dekorowanie. Dodatkowo miałem okazję wymyślać nowe przepisy, co było mile widziane u pracodawcy. Najlepszą nagrodą było docenienie – kiedy coś, co ja wymyśliłem i sam zrobiłem, zdobyło uznanie klientów.

Szkoła…

W szkole byliśmy pozytywnie motywowani przez wychowawcę i nauczycieli do nauki i inwestowania w siebie, w zakresie zdobywania nowych umiejętności i wiedzy. Ciekawie prowadzone zajęcia wychowawcze oraz inne, które były realizowane przez Hufiec Pracy, dawały możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzupełniały naszą wiedzę w potrzebne nam informacje. Miałem możliwość wzięcia udziału w projekcie „Młodzieżowa Akademia Umiejętności 2", współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanym przez OHP. W module zawodowym przeszliśmy szkolenie specjalistyczne oraz praktykę zawodową w zawodzie barman-kelner. Dzięki czemu miałem możliwość zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych.

Moja miłość

Oprócz spraw związanych ze szkołą i praktyką w moim życiu pojawiła się Monika. Początkowo była to znajomość szkolna. Chodziła do klasy II gimnazjum. Spotykaliśmy się w szkole, podczas przerw i po lekcjach. Było mi miło i przyjemnie, kiedy czekała na mnie po lekcjach i odprowadzaliśmy się do domu. Monika również przyuczała się do pracy w zawodzie kucharza. Mięliśmy wspólne zainteresowania oraz tematy do rozmów, nie mogliśmy się rozstać. Po skończeniu szkoły podjąłem pracę w barze-kawiarni, gdzie uczyłem zawodu kucharza. W 2014 roku, w wakacje wzięliśmy ślub. Niedługo później, Monika zaszła w ciąże. Obecnie jesteśmy szczęśliwymi rodzicami Antosia, pracujemy w jednej firmie. Jesteśmy zatrudnieni w systemie trzyzmianowym, wspólnie wychowujemy syna, a w opiece nad nim wspiera nas mama Moniki i mój tato. Jesteśmy zadowoleni i nie żałujemy niczego.

Cieszę się, że trafiliśmy do żarskiego Hufca Pracy. Panowała tam bardzo fajna atmosfera, zawsze mogliśmy liczyć na pomoc kadry, która wspierała nas w różnych kwestiach. Byliśmy wspierani w trudnych chwilach, a wychowawcy mieli dla nas czas i mogliśmy rozmawiać z nimi na każdy, nawet najtrudniejszy temat. Do tej pory spotykamy się z nimi, rozmawiamy o bieżących sprawach i wspominamy.
                                                                                     
Autor: Kamil Klimczak – absolwent Hufca Pracy w Żarach

Zdjęcie: Antoś, Monika oraz Kamil Klimczak


Web Content Display Web Content Display