Asset Publisher Asset Publisher

Back

YouTuber – nowy zawód w dobie internetu

Jeszcze niedawno nikt by nie pomyślał, że nagrywanie filmów do sieci może być zawodem, który pozwala zarabiać pieniądze w zaciszu własnego domu.

Postęp technologiczny i popularyzacja Internetu, który stał się nieodłącznym elementem życia ponad połowy Polaków, pociągają za sobą zmiany na rynku pracy. Powstawanie nowych narzędzi, usług i potrzeb wiąże się z tym, że istnieje potrzeba wykwalifikowania osób, które będą te usługi i potrzeby realizowały i zaspokajały. W ten sposób pojawiło się wiele nowych zawodów, w tym ten (określany od nazwy popularnego serwisu internetowego) jako YouTuber.

YouTuber – jak nim zostać i jak na tym zarabiać?

Twórcy filmów na YouTube to ludzie, którzy mają pasję, lubią robić coś sami, wierzą w swoje możliwości, tworzą własne kanały i regularnie zamieszczają na nich swoje filmiki. Program partnerski YouTube łączy użytkownika z ogromną liczbą reklamodawców, pozwalając w ten sposób zarabiać na swoich filmach. Im więcej YouTuber ma subskrybentów (czyli ludzi którzy z zainteresowaniem śledzą ich filmy lub vlogi), tym większa jest szansa na to, że zyski z reklam wyświetlanych przed filmikami oraz banerów nakładanych na materiały wideo będą większe. Jako partner YouTuber może także sprzedawać lub wypożyczać swoje filmy odbiorcom i zarabiać dzięki płatnym funkcjom YouTube.

YouTuberzy zamieszczający filmiki w sieci zwykle robią to jako swoje hobby, jednak z czasem, dzięki wielkiemu wysiłkowi i szczęściu, można zostać gwiazdą Internetu i zrobić karierę. Dzięki publikowaniu filmów na YouTube można zarabiać pieniądze za każdym razem, gdy ktoś ogląda jeden z zamieszczonych filmów, co może przełożyć się na setki tysięcy, a nawet miliony na koncie bankowym!

Na Zachodzie proces ten trwa od kilku lat, a spora część YouTuberów porzuciła pracę, żeby poświęcić się tworzeniu internetowych filmów. Teraz ten trend dociera do Polski. W naszym kraju najbardziej znani YouTuberzy to między innymi Radosław Kotarski – twórca popularnego kanału Polimaty, ReZigiusz, czyli Remigiusz Wierzgoń – osiemnastolatek, który od 2010 r. nagrywa filmy poświęcone w głównej mierze grom komputerowym oraz Sylwester Wardęga, którego kanał w serwisie YouTube jest najpopularniejszym polskim kanałem pod względem liczby subskrybentów – ma ich ponad 3 miliony.

W polskich szkołach odbywają się nawet warsztaty filmowe dla gimnazjalistów. Cykl takich zajęć pod tytułem „Jak nakręcić dobry materiał na YouTuba smartfonem" odbył się w Bełchatowie, a poprowadzili go znani YouTuberzy.

Vlogowanie – sposób na biznes?

Bardzo popularne w sieci jest vlogowanie, czyli blogowanie poprzez wideo. Po prostu to, co można napisać na blogu, nagrywasz na filmie i wrzucasz do sieci. Potrzebna jest tylko kamera wideo lub telefon, coś do powiedzenia, konto YouTube i w ten sposób możesz zostać YouTuberem.

Niektórzy twierdzą, że każdy, kto zamieścił choć jeden filmik na YouTube jest już YouTuberem. Prawda jest jednak taka, że aby na tym zarobić, trzeba poświęcić dużo czasu i cierpliwości. Trzeba się orientować, w jakim wieku są odbiorcy YouTube i jakie filmy chcą oglądać. Jeszcze kilka lat temu (jak zauważają specjaliści ze strony Technonowinki) uczestnictwo w programie partnerskim na YouTube, który pozwala zarabiać dzięki reklamom przypiętym do materiałów wideo, było wyróżnieniem – to Google wybierało użytkowników i wysyłało im propozycję współpracy. Obecnie każdy może przystąpić do programu. Warto się nad tym zastanowić. Na YouTube zamieszczona jest instrukcja, jak z pomocą serwisu tworzyć, publikować i udostępniać swoje treści (https://www.youtube.com/yt/creators/pl/get-started.html?noapp=1).

Może i ty masz pomysł na ciekawą historię i chcesz ją opowiedzieć? Potrzebne będzie samozaparcie i nieszablonowe pomysły, które zainteresują widzów, a także przebojowa osobowość,  ale próbować zawsze warto!

Autor: Malwina Filańska-Marcych, doradca zawodowy MCK w Hrubieszowie

Źródło:
- informacje o zamieszczaniu filmów z serwisu YouTube
- TV Bełchatów24 http://www.belchatow24.tv/wiadomo%C5%9Bci/kto-to-jest-youtuber
- Robert Graczyk, Zarabianie na YouTube - to nie takie proste jak myślisz (http://technowinki.onet.pl/zarabianie-na-youtube-to-nie-takie-proste-jak-myslisz/m76wx)
-http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104665,14041165,Narodowosc__polska__zawod__YouTuber__miejsce_pracy_.html


Web Content Display Web Content Display