Asset Publisher Asset Publisher

Back

Z wizytą w Strausbergu

Dziesięciodniowa wizyta młodzieży z CKiW w Strausbergu przyniosła wiele niezapomnianych wrażeń i nowych doświadczeń.

Korzystając z okresu wakacyjnego młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Rowie – Trzcińsku uczestniczyła w polsko – niemieckiej wymianie, która odbyła się w ramach Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Gospodarzem spotkania była organizacja Steremat z miejscowości Strausberg, niedaleko Berlina,  odbyło się ono w dniach 5-14 sierpnia. Współpraca pomiędzy naszymi placówkami ma już ponad dziesięcioletnią tradycję. Do chwili obecnej we wspólnie organizowanych wymianach uczestniczyło kilkaset młodych osób z kilku krajów, gdyż oprócz młodzieży z Polski i Niemiec, odbyły się projekty trójstronne z uczestnikami z Białorusi. Organizowane przez nas wymiany to spotkania młodzieży o charakterze kulturoznawczym, wspólne poznawanie historii obu krajów, wzmacnianie kompetencji językowych, ale także zajęcia sportowe i wypoczynek.

Tegoroczna wizyta u kolegów zza Odry dostarczyła wielu wrażeń, a uczestnicząca w spotkaniu młodzież miała okazję spędzić ciekawie 10 dni wakacji, korzystając z przygotowanych przez gospodarzy atrakcji. Do najciekawszych punktów programu należała wycieczka po Berlinie, w trakcie której zwiedziliśmy Stadion Olimpijski – arenę igrzysk z 1936 roku oraz obiekt drużyny Bundesligi Herthy BSC, oceanarium Sea Life, a także miejsca – wizytówki miasta tj. Bramę Brandenburską, aleję pod Lipami, wieżę telewizyjną oraz Bundestag. Pozostałe dni wymiany spędziliśmy w Strausbergu, uczestnicząc min. w warsztatach nauki malowania ceramiki, zajęciach językowych oraz grach i zabawach integracyjnych i zawodach sportowych (piłka nożna, tenis stołowy, siatkówka, kręgle). Nie zabrakło również wizyt na miejscowym kąpielisku w jeziorze Starussee, zwiedzania starówki miasta oraz bardziej przyziemnych przyjemności, takich  jak zakupy w miejscowym centrum handlowym. 

Program przygotowany przez naszych partnerów był dostosowany do okresu wakacyjnego. Dużo czasu spędzaliśmy na zajęciach sportowych, które pełniły rolę relaksacyjną po codziennych warsztatach. Ważną dla odpoczynku i regeneracji sił rolę odgrywało samo miejsce naszego pobytu – Roter Hof – zagroda wiejska, do której codziennie przychodzi kilkadziesiąt osób ze swoim pociechami, aby te poznały obce niektórym życie na wsi. Kolejną ciekawostką oraz nowym doświadczeniem dla wszystkich było miejsce noclegu – indiańskie namioty tipi oraz wozy Drzymały.

Ponad tygodniowy pobyt w Roter Hof zaowocował nowymi kontaktami, a nasi uczestnicy poznali wiele ciekawych miejsc. Czas spędzony w  Niemczech minął bardzo szybko.  Wspomnienia pozostaną jeszcze na długo w pamięci. Większość uczestników wymiany zadeklarowała udział w rewizycie, którą planujemy w wakacje przyszłego roku. Wakacyjne wymiany młodzieży to doskonała okazja do lepszego wzajemnego zrozumienia się rówieśników pochodzących z obu stron Odry. Sprzyjają burzeniu stereotypów dotyczących obu kultur i są namacalnym przykładem korzystania z możliwości stwarzanych w ramach zjednoczonej Europy.

Jacek Kozłowski


Web Content Display Web Content Display