Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zawód - BLOGER

Od 1 stycznia 2015 r. zawód ten widnieje w klasyfikacji zawodów i specjalności pod numerem 265902. Blogowaniem zajmują się amatorzy, dziennikarze, pasjonaci. Coraz częściej prowadzenie internetowego pamiętnika staje się sposobem zarobkowania.

Na czym polega praca blogera?


Głównie na pisaniu tekstów własnych i reklamowych, robieniu i obróbce zdjęć, kręceniu i obróbce filmów (vloger), a następnie umieszczaniu ich na platformie blogowej oraz innych stronach internetowych. Wpisy muszą być na bieżąco aktualizowane. Nieodłączną częścią pracy blogera jest prowadzenie dialogu z czytelnikami przez odpisywanie na komentarze pod publikacjami, na profilach społecznościowych, na maile i na forach internetowych. Bloger musi podążać za trendami w obszarze wybranej tematyki i nowinkami w zakresie social mediów. Do jego zadań należy nawiązywanie kontaktów z klientami, wywiązywanie się ze współpracy, realizowanie działań marketingowych wymaganych przez klienta, prowadzenie kampanii, udział w imprezach branżowych. Dodatkowo powinien mieć aktywne profile w serwisach społecznościowych (takich jak m.in. Facebook, Twister, Instagram, ask.fm), testować produkty i usługi, o których pisze, udzielać się na szkoleniach i warsztatach tematycznych w roli wykładowcy.

Na jakie tematy można pisać?


Na wszystkie! Do najbardziej popularnych blogów należą te o tematyce modowej, kulinarnej, podróżniczej i tzw. lajfstajlowej, czyli wielotematyczne. Dużą poczytnością cieszą się również blogi parentingowe (rodzicielskie). Są blogi literackie, filmowe, techniczne, o tematyce bardzo szerokiej, ale też wyspecjalizowane. Niektóre składają się tylko ze zdjęć. Ważne, aby we wpisach widać było pasję, zaangażowanie, trud włożonej w nie pracy. Osoby piszące powinny zadbać o poprawny język, unikatowość, szczerość wypowiadanych opinii, zaciekawić czytelnika, zaintrygować, pobudzić do dyskusji. Warto zadbać o dobre zdjęcia.

Jak zarabia się na blogu?


Widoczną na pierwszy rzut oka, choć najmniej dochodową opcją jest umieszczanie banerów reklamowych i linków do innych stron na blogu (tzw. reklama kontekstowa). Pieniądze można też dostać za tzw. posty sponsorowane, polecające konkretny produkt lub usługę. Na przykład na blogach parentingowych bardzo popularne jest polecanie zabawek i produktów pielęgnacyjnych dla dzieci. Kolejnym sposobem na zarobienie pieniędzy jest przystąpienie do programu partnerskiego z jakąś dużą firmą i przyciąganie do niej klientów na zasadzie prowizji.

Według najpopularniejszych blogerów w Polsce, praca nad prowadzeniem bloga to ciężka harówka, wiele godzin poświęconych na przygotowywanie tekstów, robienie i obróbkę zdjęć, wrzucanie treści na stronę, odpowiadania na maile i komentarze czytelników. Trzeba liczyć się zarówno z uwielbieniem, jak i z niechęcią, uodpornić się na tzw. hejt, czyli pełne jadu i nienawiści wpisy anonimowych osób. Z drugiej strony jest to zajęcie przynoszące mnóstwo radości i satysfakcji, bo robi się to, co się kocha. Blogerzy przyznają, że zarabiają naprawdę duże pieniądze. Blogowanie często jest początkiem dla innych działań i przedsięwzięć (np. napisania książki).

 

Autor: Magdalena Golubska, wychowawca w 2-1 Hufcu Pracy w Brodnicy
Źródło:
http://psz.praca.gov.pl
http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/zawody/ciekawe-zawody-bloger-czlowiek-ktory-zarabia-na-wpisach
http://zarabianie-na-blogu.pl/zawod-bloger
http://makoweczki.pl/na-czym-polega-praca-blogera/

Web Content Display Web Content Display