Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zawód: tester gier komputerowych

Idealna praca dla osób, których pasją jest siedzenie przed monitorem komputera i granie. Trzeba to lubić na tyle, by wykonywać te same czynności kilka godzin dziennie przez wiele miesięcy – ale to nie jedyne wymaganie.

Na czym polega praca testera?
Tester gier komputerowych to osoba, której zadaniem jest sprawdzenie gry pod względem jakości, wydajności i stabilności, wyłapywanie błędów, tworzenie raportów i przekazywanie ich programistom, wielokrotne analizowanie poszczególnych fragmentów gry i ruchów postaci. Osoba taka zazwyczaj zatrudniana jest na czas produkcji danej gry, do momentu jej wprowadzenia na rynek, a z racji dostępu do produktu przed premierą ma obowiązek podpisania umowy o poufności.
Tester nie może pracować zdalnie w domu, a wyłącznie w siedzibie pracodawcy. Związane jest to z ewentualnym niebezpieczeństwem „wypłynięcia" gry poza firmę w fazie jej tworzenia. Projekty są poufne, producenci bardzo dbają o to, aby żadne informacje nie zostały ujawnione przed oficjalną premierą, chronią je przed konkurencją.
Na takim stanowisku rzadko obowiązuje 8-godzinny dzień pracy, pracownik otrzymuje zadanie, które musi wykonać w określonym czasie. Często oznacza to siedzenie w biurze po kilkanaście godzin dziennie, aż do skutku.

Jak zostać testerem?
Oczywiście należy dużo grać, ale w granicach rozsądku. Rekruterzy potrafią poznać, czy ktoś jest uzależniony od gier komputerowych, takie osoby nie są pożądane i od razu odrzucane. Dobrze jest udzielać się na internetowych stronach branżowych, blogach i tematycznych forach internetowych. Firmy często właśnie tam szukają kandydatów do pracy.
Na tym stanowisku niezbędna jest dobra znajomość języka angielskiego, a także podstawy języka branżowego. Liczą się: cierpliwość, spostrzegawczość, dociekliwość, umiejętność klarownego opisania błędu, komunikatywność i rzetelność.

Jakie są zarobki testera?
Na początku nie można liczyć na „kokosy". Pracownik najniższego szczebla dostaje 1200-1500 zł netto, z czasem pensja wzrasta do 3000 zł. W przypadku awansu – po co najmniej dwóch latach zdobywania doświadczenia – można dostać nawet 5000 zł. Standardem są dodatkowo płatne nadgodziny. Niektóre polskie firmy zatrudniają pracowników na umowę o pracę i oferują bonusy dla pracowników, jednak najczęściej podpisywane są umowy cywilnoprawne (o dzieło i zlecenie). Zarobki są uzależnione nie tylko od firmy i projektu, ale także od miasta, w którym się pracuje.

Praca testera wydaje się być pracą marzeń – połączeniem pasji z zarobkowaniem. Jednak i tu są minusy. Zawodowi testerzy przyznają, że po wielu godzinach żmudnego szukania jednego błędu i tygodniach analizowania tej samej gry, prywatnie nie mają ochoty na siedzenie przed komputerem. Często biuro staje się ich drugim domem.


Autor: Magdalena Golubska, wychowawca w 2-1 Hufcu Pracy w Brodnicy

Źródło:
http://gadzetomania.pl/15425,tester-gier-jak-zostac-nim-w-polsce

http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/zawody/tester-gier-komputerowych-praca-fajniejsza-niz-wiele-innych

http://natemat.pl/106513,tester-gier-to-praca-marzen-obalamy-mity-w-polsce-to-zmudna-praca-z-nadgodzinami-i-kiepska-placa
http://cdzdm.pl/nowe-zawody/
 


Web Content Display Web Content Display