Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zostań swoim szefem!

Coraz więcej młodych ludzi zaczyna poważnie myśleć o pracy na własny rachunek. Zanim jednak podejmiemy decyzję o własnym biznesie, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy jestem w stanie przekuć pomysł w stabilne źródło dochodu?

Perspektywa niezależności oraz zarabiania niemałej sumy pieniędzy miesięcznie, dla wielu jest kusząca.  Bycie swoim własnym szefem oznacza mnóstwo przywilejów, od poczucia niezależności po stabilność finansową, ale także mnóstwo obowiązków oraz narzucenia sobie surowej dyscypliny.

Zanim na poważnie zabierzemy się za zakładanie własnej działalności, dobrze będzie przeanalizować samego siebie, swoje cechy osobowościowe oraz zainteresowania. Warto ocenić naszą własną determinację, a także szanse na przetrwanie działalności. Wybierając przyszłe zajęcie powinniśmy uwzględnić wszystkie wady i zalety takiego przedsięwzięcia oraz obiektywnie ocenić możliwe zagrożenia. To pozwoli nam na oszacowanie poziomu ryzyka towarzyszącego naszej decyzji.

Kolejnym krokiem powinno być dokładne i rzetelne przemyślenie swojej przyszłości. Czy znam siebie i na pewno wiem, co chcę robić za 5-10 lat? Czy jestem gotów narzucić sobie dyscyplinę na lata i wytrwale dążyć do celu? Nie każdy musi od razu kreować własnej marki – równie dobrym wyborem może okazać się założenie filii lub oddziału firmy, którą znamy, cenimy lub po prostu czujemy się z nią w jakiś sposób związani. Pamiętajmy o tym, żeby nie robić nic wbrew sobie. Nasze założenia muszą być spójne z tym, kim jesteśmy.

Dobry plan to podstawa, nie zapominajmy jednak o potrzebach rynkowych. Marzy ci się własna restauracja, ale w pobliżu znajdują się już trzy inne? Nie musisz od razu rezygnować ze swoich planów. Pomyśl, czego tym restauracjom brakuje i zaoferuj to klientom! Może będzie to nietypowa karta dań, lub oryginalny wystrój lokalu przyciągający do siebie klientów? W takim przypadku twoja kreatywność może się okazać nieoceniona w rozkręceniu biznesu.

Jednym z największych plusów prowadzenia własnej działalności jest niewątpliwie możliwość decydowania z kim, kiedy i na jakich warunkach się pracuje. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę nigdy nie da nam tak ogromnych możliwości decydowania o wykonywanej przez nas pracy, jednak ta niezależność nigdy nie będzie stuprocentowa. Jeśli chcemy, by nasz biznes kwitł, musimy zawsze pamiętać o złotej zasadzie: klient ma zawsze pierwszeństwo. Musimy się więc postarać, aby chciał do nas wrócić.

Własna działalność będzie oznaczała nielimitowany czas pracy. Trzeba liczyć się z częstym zostawaniem po godzinach, regularnym prowadzeniu księgowości, opłacaniu rachunków oraz pracowników. Takie poświęcenie będzie jednak owocować zbudowaniem grona zadowolonych i stałych klientów czy kontrahentów.

Podsumowując, niezależnie od branży w jakiej chcemy rozwinąć skrzydła, musimy się nastawić na zupełnie nowe, niekoniecznie lżejsze warunki pracy. Prowadzenie własnego biznesu będzie oznaczało ogrom obowiązków, ale także pakiet niedostępnych dla zwykłych pracowników przywilejów oraz niewątpliwą satysfakcję zawodową.

Autor: Agnieszka Król – doradca zawodowy MCK Świętochłowice.


Web Content Display Web Content Display