Публикатор Публикатор

Назад

Aktywne ferie w Jaciążku

Pracownicy Rejonowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Jaciążku, w oparciu o zidentyfikowane potrzeby społeczności lokalnej, podczas ferii zimowych zorganizowali i przeprowadzili dwa otwarte szkolenia.

Pierwsze zajęcia, poprowadziła Katarzyna Kuczyńska, instruktor praktycznej nauki zawodu kucharz i dotyczyło wypieku ciast okolicznościowych. Jego celem było nabycie przez uczestników umiejętności przygotowywania słodkich wypieków. Inicjatywa ta pozwoliła wszystkim zainteresowanym udoskonalić swoje umiejętności kulinarne. Kursanci poznali receptury i sposoby przyrządzania ciasta drożdżowego, kruchego i biszkoptowego, wysłuchali także pogadanki na temat  zwyczajów i tradycji polskiej kuchni. Podsumowaniem szkolenia była prezentacja i degustacja samodzielnie upieczonych pysznych babeczek, pączków i tortów.

Instruktor praktycznej nauki zawodu krawiec - Magdalena Kobylińska oraz kierownik ROSZM w Jaciążku - Agnieszka Rolińska odpowiedziały pozytywnie na inicjatywę Środowiskowego Domu Samopomocy w Makowie Mazowieckim i przeprowadziły szkolenie krawieckie. Uczestnikami kursu były osoby niepełnosprawne, które miały możliwość nabycia wiedzy i umiejętności z zakresu kroju  i szycia. Podczas zajęć kursanci zapoznali się z podstawowymi przyborami krawieckimi, wyposażeniem profesjonalnej pracowni oraz z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Podopieczni ŚDS, pod kierunkiem instruktora, wykonywali na próbce tkaniny ściegi ręczne, ćwiczyli przyszywanie guzików. Uwieńczeniem szkolenia było wykonanie, według własnego projektu,  maskotki – „przytulanki".

Uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni z przebiegu i organizacji zajęć. Podkreślali możliwość nabycia nowych umiejętności, pozwalających zagospodarować wolny czas, zwiększenie zaradności i aktywności życiowej i wzrost poczucia przynależności do środowiska społecznego.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniach.

Autor tekstu, zdjęcia  – Agnieszka Rolińska - ROSZM


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента