Публикатор Публикатор

Назад

Asertywność czyli jak mówić NIE

Powiedzenie pewnego, zdecydowanego NIE sprawia wielu ludziom nie lada problem. Strach przed tym co się stanie, gdy zachowają się asertywnie każe im żyć pod dyktando innych ludzi, co często utrudnia osiąganie własnych celów. Bycie asertywnym to wyrażanie w nieagresywny, lecz stanowczy sposób własnego zdania i emocji oraz poszanowanie swoich praw, przy równoczesnym poszanowaniu praw i poglądów innych ludzi.

Z takiego zachowanie płynie wiele korzyści , niestety mało z nas umie w taki sposób wyrażać swoje uczucia i poglądy.
Takie osoby zazwyczaj boją się konsekwencji asertywnego zachowania – bo przecież ktoś sobie coś o nich pomyśli, oburzy się, obrazi, itp. Kluczem jest zrozumienie, że asertywne zachowania są w 100% „OK” i jeśli nauczymy się odmawiać w naturalny sposób, nigdy nie narazimy się na efekty, których się do tej pory baliśmy. Ale kiedy godzimy się na wszystko i nie umiemy powiedzieć „nie”, bardzo często żyjemy decyzjami innych ludzi, swoje potrzeby odkładając na bok. Wielokrotnie nie możemy sobie pozwolić na robienie rzeczy, na które sami mamy ochotę. Ucząc się asertywności krok po kroku odzyskamy to wspaniałe uczucie, że możemy żyć swoim życiem, w każdej chwili podejmując taką decyzję na jaką mamy ochotę. To jest kwintesencja pewności siebie, bo czujesz spokój bez względu na to co się dzieje.

Pamiętajmy, że stawanie się asertywnym wcale nie oznacza stawania się aroganckim. Możemy być w 100% asertywnym zachowując swój system wartości a także swoją życzliwość i uprzejmość. Te dwa pozornie przeciwstawne sposoby zachowań wcale nie są sobie przeciwstawne. Wystarczy, że nauczymy się wyrażania swojego własnego zdania zachowując otwartość i ciepło skierowane do innych ludzi, a w zamian zawsze otrzymamy od nich wielki szacunek za to, że nie boimy się powiedzieć tego co mamy na myśli.
Kiedy asertywność jest dobrze wykonywana, jest przyjemna zarówno dla nas jak i dla każdego wokół. Czasem bowiem trudno jest lubić osoby, które bezmyślnie się na wszystko godzą nie wnosząc nic od siebie. Nie bójmy się być osobami asertywnymi!
Na końcu przedstawione są zasady asertywnego zachowania jak i prawa asertywności. Stanowią one jedną całość i tak naprawdę składają się na proces. Gdy już wprowadzimy wszystkie w praktykę, poczujemy wewnętrzną pewność tego, że w każdej sytuacji możemy powiedzieć dokładnie to co mamy na myśli .

Jeżeli chcesz zachowywać się asertywnie:
- używaj otwarcie słów TAK i NIE;
- nie przepraszaj, jeśli nie zawiniłeś;
- nie usprawiedliwiaj się, nie tłumacz nadmiernie, natomiast jeśli chcesz być zrozumiany wyjaśniaj innym powody twojego postępowania;
- nie napadaj na rozmówcę, nie strasz go, nie poddawaj w wątpliwość wartości jego charakteru lub umysłu;
- gdy jesteś atakowany – broń się; nie pozwalaj na naruszanie twojej godności osobistej; nie pozwalaj na to, aby ktoś traktował cię w sposób raniący twoje uczucia;
- staraj się nie kłamać – masz prawo być sobą, nie wstydź się siebie nawet jeśli popełniasz błędy;
- mów jasno i wprost, o co ci chodzi;
- pytaj otwarcie, gdy czegoś nie rozumiesz;
- mów, że nie wiesz, gdy czegoś nie wiesz; mów, że nie chcesz o czymś mówić, jeśli nie chcesz
o tym mówić;
- zwróć uwagę na to, by realizować swoje zamiary nie krzywdząc innych;
- przyznaj innym dokładnie takie samo prawo do asertywnego zachowania jakie przyznajesz sobie.

Prawa asertywności - masz prawo:
1. Prosić o to, czego chcesz – ale nie wymagać tego.
2. Mieć i wyrażać własne zdanie.
3. Postępować nielogicznie i nie uzasadniać tego.
4. Podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje.
5. Decydować, czy chcesz się angażować w problemy innych ludzi czy nie.
6. Nie wiedzieć, nie znać, nie rozumieć.
7. Popełniać błędy.
8. Odnosić sukcesy.
9. Zmieniać zdanie.
10. Zmieniać się i korzystać ze swoich praw.

 

Autor tekstu: Beata Szwed – doradca zawodowy MCIZ Kielce

 


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента