Публикатор Публикатор

Назад

Bądź pewny siebie!

„Poczucie własnej wartości to skłonność do doświadczania siebie jako osoby kompetentnej w zakresie stawiania czoła wyzwaniom przynoszonym przez życie, a także zasługującej na szczęście”. Tak definiuje to pojęcie filozof, terapeuta i doktor psychologii Nathaniel Branden.

Osoby z wysokim poczuciem własnej wartości są pewne siebie, nie są zarozumiałe, szanują siebie i innych. Wierzą w swój potencjał i możliwości, są radosne, nie mają problemów w kontaktach z innymi, są odporne na stres i łatwo przystosowują się do zmian. Natomiast osoby z niskim poczuciem własnej wartości mogą mieć problem z nawiązywaniem relacji, trudności w znalezieniu pracy; pozwalają się wykorzystywać, często ulegają manipulacji.

Czy masz problem z poczuciem własnej wartości?

Jeżeli na większość z poniższych pytań odpowiesz twierdząco, istnieje prawdopodobieństwo, że cierpisz z powodu niskiej samooceny:
• Czy często przejmujesz się tym, co koledzy (koleżanki) myślą o tobie?
• Czy wstydzisz się rozpoczynać pierwszy(a) rozmowę wśród nowych kolegów (koleżanek)?
• Czy zdarza ci się rezygnować z własnych pomysłów z obawy, przed niepowodzeniem?
• Czy traktujesz inne osoby lepiej niż siebie?
• Czy zdarza ci się krytykować samego siebie?
• Masz problem z podejmowaniem samodzielnych decyzji?

Co zrobić, aby być pewnym siebie?

Trener personalny, Beata Markowska, w swoim artykule „8 kroków ku poczuciu własnej wartości” podpowiada:

Przede wszystkim bądź sobą. Jeśli coś ci się nie podoba, jesteś zły – okaż to, nie ukrywaj swoich uczuć. Żyj zgodnie ze swoimi poglądami i nie udawaj kogoś kim nie jesteś, a na pewno zyskasz szacunek innych. W końcu kim jesteś, kiedy nie jesteś sobą?

Nie zniechęcaj się, popełniając błędy i ponosząc porażki – każdy z nas to robi. Pamiętaj, że pewnych sytuacji nie możesz uniknąć. Im szybciej to zrozumiesz, tym szybciej uwolnisz się od poczucia winy. Nie bój się przyznać do niepowodzenia, spójrz na wszystko z dystansem i uśmiechnij się, dzięki temu każda porażka stanie się wartościowym doświadczeniem.

Życie to ciągłe zmiany, jeśli chcesz poczuć szacunek do samego siebie, sam decyduj o tym, co jest dla ciebie najważniejsze. Zastanów się, czy decyzje, które podejmujesz, są zgodne z twoimi racjami. Jeśli nie – postaw na swoim i nie pozwól innym by decydowali za ciebie.

Każdy z nas posiada swój ideał, jednak człowiek idealny nie istnieje, więc zamiast dążyć do bycia kimś, kim nie możesz zostać, odkryj kim naprawdę jesteś. Odkryj swoje talenty i zdolności, a dzięki temu docenisz i zaakceptujesz siebie.

Określ własne terytorium. Ustal granice dla swoich uczuć, myśli, potrzeb. Nie rezygnuj z granic tylko z obawy przed odrzuceniem. Dzięki nim nauczysz innych szacunku do siebie i nie dasz sobie wejść na głowę.

Pamiętaj, że to ty jesteś odpowiedzialny za swoje czyny. Jeśli chcesz dokonać zmian w swoim życiu, być zdecydowany, asertywny, po prostu zacznij realizować swoje marzenia i przejmij kontrolę nad własnymi działaniami. Nikt inny nie zrobi tego za ciebie.

Czy można nauczyć się pewności siebie?

Oczywiście. Poczucie własnej wartości to kwestia wiary w siebie, jak i zaufania do świata. Dlatego, jeśli chcesz być pewny siebie, zacznij traktować siebie jako osobę, która jest indywidualnością. Jeśli będziesz świadomy siebie, tym samym będziesz w stanie poczuć, że zasługujesz na szczęście, akceptację i powodzenie oraz że możesz poradzić sobie z problemami i wyzwaniami jakie przynosi codzienne życie.

Autor: Mariola Bigaj, pośrednik pracy - stażysta, Punkt Pośrednictwa Pracy Sosnowiec

Źródła:
1. Branden N., Jak dobrze być sobą. Skuteczny plan budowania własnej wartości, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2014
2. Wojciszke B., Człowiek wśród ludzi. Zarys psychologii społecznej, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2009
3. Markowska B., 8 kroków ku poczuciu własnej wartości, w: http://www.solaris-rozwojosobisty.pl/8-krokow-ku-poczuciu-wlasnej-wartosci/


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента