Публикатор Публикатор

Назад

Bezbolesny powrót z wakacji

Koniec wakacji to trudny moment dla każdego młodego człowieka, wiążący się z powrotem do wytężonej szkolnej pracy. Jak więc bezstresowo wrócić do obowiązków szkolnych i jak na nowo je polubić?

Często zdarza się, że w wakacje zmieniamy nasze przyzwyczajenia – poranne wstawanie przeradza się w południowe, wczesno wieczorne kładzenie się spać w wielogodzinne przesiadywanie z przyjaciółmi, pora obiadowa myli się z kolacyjną i tak dalej.

Należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które w znacznym stopniu ułatwią nam powrót do odpowiednich przyzwyczajeń i odnalezienie się na nowo do szkolnej rzeczywistości.

Poranne wstawanie

Początek roku szkolnego to czas, w którym nagle trzeba się przestawić na poranne wstawanie, a po dwóch miesiącach wypoczynku, wstawania koło południa oraz kładzenia się spać  późno w nocy nie jest to wcale proste. Aby poranne wstawanie nie były takie dokuczliwe spróbuj położyć się godzinę wcześniej niż miałeś to w zwyczaju w wakacje. Z czasem stanie się to dla ciebie normą.

Przejdźmy od porządków

W każdym pokoju młodego człowieka przez okres wakacji panuje pewien rozgardiasz. Nie mówimy tu o ubraniach, czy rzeczach które używamy na co dzień, lecz o przyborach szkolnych, książkach, zeszytach czy linijkach, które rzucone w kąt przeleżały tam prawie dwa  miesiące. Koniec wakacji to idealny czas, aby te wszystkie przybory odnaleźć i odłożyć na właściwe miejsce, bo gdy przyjdzie czas na ich używanie nie będziemy tracić nerwów na szukanie linijki czy zielonego flamastra.

Systematyczność

Na początku roku szkolnego uczniowie mają  skromne prace do wykonania w domu, więc warto stopniowo przyzwyczajać organizm do pracy. Systematycznie odrabiaj pracę domową i nie odkładaj jej na później. Początkowe małe porcje pozwolą twojemu umysłowi przyzwyczaić się do wytężonej pracy.  Ponadto nie będziesz musiał się wieczorami zastanawiać: "co jeszcze mam na jutro do zrobienia ?", ale  będziesz mógł spędzić ten czas w sposób, który Cię interesuje.

Nie rezygnuj z zabawy

Odpoczynek jest tak samo ważny jak praca. Nie powinieneś  rezygnować  ze wszystkich zajęć, jakim poświęcałeś się w wakacje. Wyjście na spacer, rower czy wspólny wypad ze znajomymi do kina to świetny sposób na zagospodarowanie popołudnia oraz na odprężenie się po dniu ciężkiej nauki.

Nie ma problemu, którego nie da się rozwiązać

Zaczynając naukę w nowej  klasie, a zwłaszcza w nowej szkole, może wydawać Ci się, że z każdej strony nacierają na Ciebie nowe problemy. Należy pamiętać, że z każdej sytuacji jest wyjście. Może w danym momencie nie jest ono takie oczywiste czy racjonalne, ale z większości opresji można wyjść z podniesioną głową. Więc nie należy bać się nowości, bo mogą one nas tylko wiele nauczyć. 

Do końca wakacji pozostało jeszcze kilka dni, więc wykorzystajcie jak najlepiej i pamiętajcie, aby do każdej nowej sytuacji podchodzić z pozytywnym nastawieniem, a wtedy początek roku szkolnego będzie bezbolesny.

Autor: Michał Zdyb, wychowawca OSiW w Starachowicach


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента