Публикатор Публикатор

Назад

Czy warto mieć hobby ?

Zmieniająca się sytuacja gospodarcza powoduje, że młodzi ludzie zmuszeni są do nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, aby zaistnieć i utrzymać się na rynku pracy. Czy to wystarczy? Okazuje się, że bardzo ważne jest odkrycie i rozwijanie zainteresowań. Daje to motywację do działania, staje się odskocznią od (często trudnej) sytuacji zawodowej, a niekiedy przeradza się w źródło zarobkowania.

Co to jest hobby? Można powiedzieć, że jest to czynność wykonywana dla relaksu. Łączy się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie i doskonaleniem swoich umiejętności. Czasami wiąże się z zarobkiem. Głównym celem hobby jest przyjemność płynąca z rozwijania swoich zainteresowań. Życie bez nich wydaje się nie do zniesienia. Rodzi nudę i powoduje, że zaczynamy spędzać swój czas na zajęciach, które nie wnoszą niczego pożytecznego do życia. Może za często brakuje nam pewności siebie, przekonania o tym, że możemy być w czymś dobrzy, że możemy zrobić coś dla siebie.

Jeżeli masz już hobby, to jesteś szczęściarzem i należą Ci się gratulacje. Natomiast, jeśli jeszcze nie wiesz, co mógłbyś robić, to nic straconego. Wszystko jest przed Tobą.  Najpierw zastanów się, w czym jesteś dobry i co sprawia Ci przyjemność. Potem sprawdź, jakie działania w danej dziedzinie dadzą Ci radość i poczucie dobrze wykorzystanego czasu. Bardzo pomocne w odnalezieniu i rozwijaniu pasji są szkolne kółka zainteresowań i zajęcia pozalekcyjne organizowane przez np. domy kultury, świetlice itp.  Udział w nich jest przeważnie bezpłatny.

Nie jest ważne, co robisz. Możesz zbierać znaczki, biegać, słuchać muzyki czy malować obrazy. Ważne, że dana czynność sprawia Ci przyjemność i powoduje, że jesteś zrelaksowany. Masz motywację do rozwijania się w danej dziedzinie. 

Nasze zainteresowania mogą pomóc nam w znalezieniu zatrudnienia. Odpowiednio zaprezentowane hobby może stać się dużym atutem podczas starań o posadę. Świadczy bowiem o tym, że jesteśmy zaangażowani w jakąś tematykę, chcemy się rozwijać i pracujemy nad samodoskonaleniem. Posiadanie zainteresowań jest dowodem na systematyczność, pracowitość i umiejętność zaangażowania się w określoną tematykę. Ciekawie opisane hobby może wyróżnić Twoje CV spośród innych i spowodować, że to właśnie Ty otrzymasz wymarzoną posadę.

Warto poświęcać czas na to, by sprecyzować swoje zainteresowania, a potem je rozwijać. Posiadanie hobby jest nie tylko dużą przyjemnością, ale może też przynieść konkretne korzyści.

Autor: Ewa Bajda-Szczygieł starszy wychowawca HP 9-17 Stalowa Wola


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента