Публикатор Публикатор

Назад

Ekologiczny sukces uczestniczki HP 9-17 Stalowa Wola

Uczestniczka stalowowolskiego HP 9-17 Wiktoria Pakuła zdobyła I miejsce w konkursie ekologicznym „Szanuję - nie śmiecę” organizowanym przez Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele ziemi” w Stalowej Woli. Wiktoria wykonała pracę plastyczną pt. „Tryptyk leśny”. O swoim sukcesie oraz pasji ekologicznej opowiedziała w rozmowie z kadrą hufca tej jednostki.

Wiktorio, gratulujemy sukcesu. Jak się czujesz jako laureatka?

Dziękuję bardzo. Przede wszystkim jestem bardzo zaskoczona, nie spodziewałam się, że spośród 273  prac, które wpłynęły na konkurs to właśnie  przygotowany przeze mnie "Tryptyk" zdobędzie uznanie jury. 

Dlaczego właśnie taka praca? Skąd pomysł?

Inspiracją do powstania "Tryptyku" była wycieczka do Parku Podworskiego w Charzewicach, podczas której wykonałam zdjęcia będące podstawą przygotowanej przeze mnie pracy konkursowej. Jednak moje zainteresowanie ekologią rozpoczęło się z chwilą, kiedy zostałam uczestniczką Ochotniczego Hufca Pracy. Jako członek Rady Młodzieży i Klubu Aktywnych  brałam udział w wielu akcjach ekologicznych między innymi w: Akcji Sprzątania Świata, Mój Pies – Mój Obowiązek oraz w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez przedstawicieli Polskiego Klubu Ekologicznego w Stalowej Woli oraz Nadleśnictwa Rozwadów.

Czy zainteresowanie ekologią miało wpływ na Twoje życie?

Znacząco zmieniło się moje postrzeganie otaczającego świata. Na co dzień nie dostrzegamy w jakim środowisku żyjemy, zwłaszcza jak ono bardzo jest zanieczyszczone. Dopiero udział w akcji takiej jak Sprzątanie Świata pomogło mi zauważyć ogromne ilości otaczających nas śmieci. Obecnie przykładam bardzo dużą wagę do segregowania odpadów, nakłoniłam do tego całą moją rodzinę. Denerwuje mnie kiedy widzę, że ktoś bezmyślnie wyrzuca śmieci na ulicy, w parku czy lesie. W przyszłości mam zamiar również brać czynny udział w podobnych akcjach mających na celu zwiększenie świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa.

Czy łatwo było zmienić przyzwyczajenia Twoje i Twojej rodziny?

Nie było to dla nas wyjątkowo trudne, ponieważ od zawsze rodzice wpajali nam  podstawowe zasady ekologii. Oczywiście teraz moje podejście do niej na co dzień jest o wiele bardziej świadome. Na początku musieliśmy się skupiać na tym, aby dokładnie segregować śmieci, teraz robimy to odruchowo. Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że ekologia na co dzień nie wymaga wielkiego zachodu i wysiłku. Natomiast daje wiele satysfakcji.

Jak myślisz czy nadejdzie taki czas, że prace takie jak Twoja i innych uczniów przedstawiające smutny obraz zanieczyszczonej planety będą tylko zobrazowaniem przeszłości?

Myślę, że tak. Mimo wszystko jest to długotrwały proces i nie stanie się to bardzo szybko. Mam jednak nadzieję, że moja młodsza siostra, która jest teraz w przedszkolu  będzie znała czysty i zdrowy świat bez zanieczyszczeń. A może się to stać tylko i wyłącznie dzięki naszej wspólnej pracy i zaangażowaniu każdego człowieka bez wyjątku.

 

Autorki: Beata Froń-starszy wychowawca HP 9-17 i Ewa Bajda-Szczygieł- starszy wychowawca HP 9-17

Zdjęcie: Ewa Bajda- Szczygieł

Podpis do zdjęcia: Wiktoria Pakuła na tle swojej zwycięskiej pracy


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента