Публикатор Публикатор

Назад

Fotograf – praca i pasja

Wielu młodych ludzi na pewnym etapie swojego życia boryka się z wyborem zawodu. Trudno podjąć właściwą decyzję, ponieważ szkoły zawodowe oferują wiele kierunków. Niektóre z nich są bardzo popularne. Są też takie, o których można pomyśleć, że to tylko pasja.

Fotograf, bo o nim mowa, jest zawodem, który może wiązać nasze zainteresowania i przynosić stałe dochody na długie lata.

W dzisiejszym świecie zdjęcia są wszechobecne. Są to  przeważnie "fotki" w naszym telefonie komórkowym lub zdjęcia "wrzucone'' na portale internetowe, ale jest ich ogromna ilość. Jak się okazuje wszyscy lubią fotografować  lub być fotografowani. Współczesne zdjęcia  zwykle cieszą nas w formie elektronicznej, rzadko utrwalane są  na papierze i przechowywane w rodzinnym albumie.

Innym rodzajem zdjęć są fotografie  wykonywane  przez profesjonalistów, są one często  pamiątką  wykonaną dla  utrwalenia wyjątkowych chwil w naszym życiu. Fotograf jest również niezbędny do wykonania zdjęć do dokumentów np. do dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy czy legitymacji, wykonuje on również  profesjonalne zdjęcia reportażowe do prasy, aby zobrazować aktualne wydarzenia, które mają miejsce w kraju lub na świecie. Profesjonalny fotograf może także znaleźć zatrudnienie w agencjach modelek, domach mody lub w agencjach reklamowych. Jest również  specjalistą  w przypadku odświeżania starych fotografii. 

Niektórzy pasjonaci ze swoich zdjęć robią prawdziwe dzieła sztuki. Jest to fotografia artystyczna, w której twórca może wyrazić siebie, swój stosunek do otaczającego świata, a przy zastosowaniu zaawansowanej wiedzy i technologii przekazać odbiorcy prawdziwe  emocje.

Zainteresowania  bardzo pomagają w pracy zawodowej. Człowiek wykonując czynności, które nie sprawiają mu trudności i są jakby naturalne, pracuje z pasją. Aby być dobrym fotografem nie wystarczy tylko poznać techniczne zagadnienia związane z robieniem zdjęć i zaopatrzyć się w nowoczesny sprzęt, należy też wykazać się odpowiednimi cechami charakteru. W zawodzie  fotografa ceni  się cierpliwość, dokładność, spostrzegawczość, a także wrażliwość i umiejętność współpracy z ludźmi.

Jeżeli ktoś lubi robić zdjęcia lub zajmuje się fotografią amatorsko może pomyśleć o tym, żeby w przyszłości zostać profesjonalnym fotografem -  połączyć swoją pasję z pracą zarobkową. Swoją przygodę z robieniem zdjęć warto  przekuwać w sukces poszukując swojej własnej niszy w tym zawodzie. Zacząć można "od zaraz" przesyłając swoje prace na konkursy fotograficzne, których mnóstwo można znaleźć np. w Internecie.

Powodzenia!

Autor: Ewa Doroz wychowawca w 13-7 HP w Pińczowie

 

   

 


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента