Публикатор Публикатор

Назад

ICE co to jest?

Okazuje się, że wiedza na temat jest niewystarczająca, młodzież nie jest zorientowana w tym temacie, i śmiem przypuszczać, że niejeden dorosły również. Zatem…

“I.C.E. lub ICE (ang. In Case of Emergency, pol. w nagłym wypadku) – skrót informujący ratowników, do kogo powinni zadzwonić w razie nagłego wypadku. Stosowany przeważnie  w dwóch formach:

• w książce adresowej telefonu komórkowego – jako kontakt „ICE” wpisuje się numer telefonu wybranej osoby. Jeśli takich osób jest kilka, to oznacza się je hasłami „ICE1”, „ICE2” itd.
• na karcie „ICE” wielkości wizytówki wpisuje się imię, nazwisko i numer kontaktowy najbliższych osób. Kartę powinno się nosić cały czas przy sobie.

W razie wypadku często służby ratownicze nie wiedzą, z kim się skontaktować w sprawie osoby poszkodowanej. Skrót ICE pozwala ratownikom na powiadomienie bliskich w razie nagłego wypadku, a także na uzyskanie od nich dodatkowych informacji o poszkodowanym (przyjmowanych lekach, przebytych chorobach, alergiach, itp.)”

PCK prowadzi szeroko zakrojoną akcję promocyjna dotyczącą posiadania kart ICE. Akcja jest rekomendowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji a jej patronem jest Prezydent miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz.
„Niemal każdy  z nas znalazł się w sytuacji, która zagraża naszemu życiu lub zdrowiu.             W 2012r. na polskich drogach doszło do ponad  36 000 wypadków drogowych. Ucierpiało     w nich ponad 45 000 osób. Zapisane na karcie numery telefonów pozwalają służbom ratunkowym, Policji czy Straży Pożarnej na szybki kontakt z bliskimi osoby poszkodowanej. Pomaga to ustalić tożsamość poszkodowanego i stan zdrowia (choroby, przebyte urazy       lub leki, które bierze). Wypadki komunikacyjne, to nie jedyne zagrożenie. Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach: gdy zgubi się dziecko, ktoś straci przytomność, albo nie potrafi podać swoich danych osobowych – wtedy ułatwia kontakt z rodziną takiej osoby.”   Posiadanie karty ICE nie jest obowiązkowe, jednak bardzo praktyczne, np. impreza masowa, na której zgubiło się małe dziecko – dramat rodziców, trauma i przerażenie dziecka, zagrożenie bezpieczeństwa i mnóstwo innych czynników. Na całe szczęście dziecko ma na szyi kartę ICE zawieszoną na tasiemce, wystarczy że pokaże ją pierwszemu napotkanemu policjantowi, ochroniarzowi, ratownikowi medycznemu lub innej osobie dorosłej, która będzie wiedziała, co z tą kartą zrobić i wszystkim zainteresowanym zaoszczędzi to niepotrzebnego stresu.

Rzeczywiście można zastąpić posiadanie karty ICE i użyć do tego celu telefonu komórkowego. Można wpisać w książkę adresową kilka kontaktów, nazywając je ICE, ICE1, ICE2… itd. Wprawdzie telefon komórkowy nosi dziś przy sobie każdy. Ratownik medyczny, który znajdzie przy nas telefon komórkowy z zapisanym numer ICE, będzie wiedział do kogo zadzwonić żeby uzyskać wszystkich informacji medycznych związanych z naszą osobą.  Jednak karta w porównaniu z telefonem ma wiele zalet: nie przestanie działać po kąpieli wodnej , nie skusi złodzieja, jest lżejsza od telefonu, nie wyczerpują się w niej baterie , jest tania i wiele innych.

Karty ICE są dostępne w oddziałach PCK w całym kraju. Koszt takiej karty wynosi 5 zł. Warto zastanowić się nad posiadaniem takiej karty.


Autor: Monika Graczyk
Źródło: pl.wikipedia.org, www.pck.pl, własne


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента