Публикатор Публикатор

Назад

Jaki zawód wybrać, aby dobrze zarabiać?

W Polsce opłaca się zostać fachowcem finansowym, informatykiem, handlowcem lub po prostu znać się na marketingu. Jednak eksperci przekonują, że warto również zostać lekarzem lub nauczycielem.

Polskie uczelnie masowo „produkują” absolwentów marketingu i zarządzania, mimo iż od wielu lat słychać, że takich osób jest za dużo na rynku pracy. Jednak nauka marketingu wciąż się opłaca. Właśnie ta branża należy do najbardziej opłacanych w kraju. Drugie miejsce zajmują finansiści. Dobrze zarabiają również informatycy oraz osoby zajmujące się handlem, eksportem, importem towarów i usług.

Zarobisz sporo, ale….
Okazuje się, że nie wystarczy zatrudnić się np. w finansach czy marketingu, aby automatycznie dużo zarabiać. Skończenie marketingu niczego nie gwarantuje, ponieważ w tym zawodzie, jak w wielu innych, najlepiej płaci się tym, którzy udowodnili w praktyce swe kompetencje. Dlatego też wiele młodych ludzi zatrudniających się w dobrze opłacanych branżach początkowo będzie zarabiać mało.

Wśród informatyków absolutną elitę zarobkową stanowią analitycy systemowi, którzy przygotowują specyfikacje zamówień na duże systemy informatyczne oraz dokonują analizy opłacalności wdrożenia konkretnych rozwiązań i raporty o tym, jak zastosowanie danej technologii czy sprzętu może wpłynąć na funkcjonowanie firmy.
W marketingu natomiast najlepiej zarabiają osoby kierujące strategią marketingową konkretnych produktów. W finansach na czołówkę wysuwają się kontrolerzy i doradcy finansowi.

Większa firma oznacza większe pieniądze
Wysokość wynagrodzenia zależy nie tylko od doświadczenia w branży czy profesjonalizacji pracownika, ale bardzo często także od firmy, w której pracujemy. W mniejszej firmie z przewagą polskiego kapitału mediana wynagrodzeń jest mniejsza niż w większej firmie, często z zagranicznym kapitałem. Zasada jest taka, że im więcej jest pracowników w zakładzie pracy, tym większa szansa na duże zarobki. Wynagrodzenie zależy również od działu, w jakim pracujemy. Do najlepszych sektorów należą: finansowy, informatyczny, badań, planowania i rozwoju, marketingu, zakupowy oraz eksportowo-importowy.

Czy warto zostać dyrektorem?
Bardzo dobrze się mają dyrektorzy, prezesi firm czy członkowie zarządu. Te osoby zarabiają znacznie więcej niż ich podwładni. Jeszcze większe pensje otrzymują szefowie firm notowanych na giełdzie.

Wolne zawody, które kuszą
Specjaliści zajmujący się rynkiem pracy, pytani o wynagrodzenia prawników, dziennikarzy czy artystów, rozkładają ręce z powodu braku jednolitych danych.

W tym przypadku wysokość wynagrodzeń jest ściśle związana z konkretnym rejonem kraju i konkurencją na rynku. Przykładowo, ta sama usługa u notariusza w Warszawie może być dwukrotnie wyższa niż np. w Kielcach. To samo dotyczy dziennikarzy. W większości przypadków młodzi adepci tego zawodu mogą liczyć na niewielkie wynagrodzenie, często nieprzekraczające tysiąca dwieście złotych na rękę miesięcznie. Te sumy jednak po kilku latach pracy szybko rosną. Do tego dziennikarze czy artyści mogą sobie odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu nawet przy bardzo wysokich zarobkach nie muszą płacić podatków według najwyższych stawek, tak jak przedstawiciele „normalnych” zawodów.

Czy nauczyciele będą krezusami?
Na drugim końcu zarobkowego peletonu znajdują się osoby zatrudnione w administracji.
Lekarze, nauczyciele, ratownicy medyczni, mogą liczyć jedynie na średnie zarobki, na trochę niższe pracownicy biurowi, sekretarki, pracownicy socjalni.

Mimo to ekonomiści uważają, że ukończenie studiów medycznych czy nauczycielskich wcale nie musi być złym pomysłem. Fachowcy przekonują, iż w ciągu najbliższych lat nauczyciele i lekarze zaczną zarabiać więcej. Powodem takiej zmiany ma być rosnąca zamożność Polaków i coraz większe zapotrzebowanie na wysokiej klasy edukację i opiekę medyczną. Wynagrodzenia tych grup, które obecnie protestują przeciw zbyt niskim pensjom, znacznie się podniosą nie dzięki polityce rządu czy transferom z budżetu państwa, ale za sprawą prywatnych szkół, uczelni, przychodni, szpitali.

Oprócz lekarzy i nauczycieli pensje bardziej wzrosną również specjalistom od wszelkich nowoczesnych technologii. Postęp techniczny sprawia, że w niemal każdym domowym sprzęcie jest jakiś układ elektroniczny, więc będzie potrzebny ktoś do obsługi i naprawy takich urządzeń oraz do projektowania i tworzenia nowych.
Warto również wspomnieć, że dość dobrze będą opłacani fachowcy z zakresu budownictwa, ponieważ powstaje coraz więcej nowoczesnych budowli, wymagających coraz lepszych rozwiązań.

Przyszłość należy do wąsko wyspecjalizowanych wysokiej klasy fachowców. Zatem, aby właściwie zbadać rynek pracy i w tym względzie własne szanse na zatrudnienie, nie wystarczy tylko ocenić poziomu własnego wykształcenia. Aby bowiem w istotny sposób zwiększyć swoje szanse pracownicze, należy przyjrzeć się tzw. umiejętnościom kluczowym z punktu widzenia pracodawcy. Otóż wiadomą jest rzeczą, iż wykształcenie nadaje nam jedynie teoretyczne przygotowanie do podjęcia określonego zajęcia. Jednak naszemu ewentualnemu pracodawcy zależy również na naszych realnych umiejętnościach.


Autor: Edyta Stefaniak – pośrednik pracy Filii MBP
Źródło:
http://biznes.onet.pl/zarobki-polakow
http://kariera.forbes.pl/10-najlepiej-platnych-zawodow-w-polsce
http://karieraplus.pl/artykuly/najlepiej-platne-zawody-w-polsce
http://kariera.pracuj.pl/zarobki-i-prawo-pracy/najlepiej-platne-zawody-w-polsce/


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента