Публикатор Публикатор

Назад

Języki obce – paszport do kariery? (Artykuł z datą ważności)

Znajomość języków obcych to obecnie jeden z obowiązkowych, a przynajmniej bardzo powszechny punkt w CV. Jakimi językami posługują się młodzi Polacy a jakie najlepiej rokują na rynku pracy? Sprawdziliśmy, czego warto się uczyć, żeby zapewnić sobie dobry start.

Znajomość języków obcych to obecnie jeden z obowiązkowych, a przynajmniej bardzo powszechny punkt w CV. Jakimi językami posługują się młodzi Polacy a jakie najlepiej rokują na rynku pracy? Sprawdziliśmy, czego warto się uczyć, żeby zapewnić sobie dobry start.

Od lat najbardziej popularny jest język angielski, jego znajomość, według badań GUS, deklaruje ok. 30% Polaków, na drugim miejscu jest język rosyjski, popularny jednak głównie w starszym pokoleniu. Na trzecim miejscu plasuje się język niemiecki.

Czy znajomość języków obcych ma wpływ na naszą pozycje na rynku pracy? Bez wątpienia. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia o pracę. Znajomość angielskiego to już wymóg niemal tak powszechny jak obsługa komputera. Tyle tylko, że znajomość znajomości nierówna. Są stanowiska i firmy, w których język obcy potrzebny jest sporadycznie albo wystarczy jego komunikatywna znajomość, ale gdzie indziej praca nie będzie możliwa bez biegłej znajomości języka.

Bez angielskiego ani rusz, a co z innymi językami? Czy warto uczyć się języków mniej popularnych? Znajomość języka angielskiego stała się na tyle powszechna, że deklarując ją nie wyróżnimy się szczególnie na tle innych kandydatów. Co innego, jeżeli znamy dodatkowo np. niderlandzki albo szwedzki. Warto zaznaczyć, że mniej popularny język jest atutem pod warunkiem, że uzupełnia a nie zastępuje znajomość angielskiego.

Z relacji pracodawców wynika, że znajomość języków obcych to rubryka, w której kandydaci do pracy najczęściej zawyżają swoje umiejętności albo po prostu podają nieprawdziwe informacje. Lepiej pamiętać, że takie kłamstwa bardzo szybko wychodzą na jaw, zwłaszcza że w tej sytuacji trudno liczyć na szybkie nadrobienie braków.

Obecnie coraz większy udział krajów azjatyckich w gospodarce światowej sprawia, że popularność zyskują takie języki jak chiński czy arabski. Ich znajomość to już wyższa szkoła jazdy, ale i przepustka do dobrze płatnej pracy.

A co z językami naszych najbliższych sąsiadów? Poza niemieckim to przecież czeski, słowacki, litewski, czy ukraiński. Niezbyt wielu Polaków może się poszczycić ich znajomością, a firmy handlujące z krajami ościennymi chętnie zatrudniają osoby, które potrafią się porozumieć w języku kontrahentów.

Czy warto uczyć się języków obcych? Z całą pewnością. Ta inwestycja nie może nie przynieść korzyści. Uczmy się angielskiego, obecnie coraz częściej wymaga się biegłej, nie tylko komunikatywnej znajomości tego języka. Nie zapominajmy też o innych językach.

 

 

Emilia Witkowska

Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента