Публикатор Публикатор

Назад

Każdy jest inteligentny!

Wiele lat testy mierzące poziom inteligencji wykazywały, że jesteś „mądry” albo „mieścisz się w normie” albo… coś jest z twoją inteligencją nie tak. Tymczasem Howard Gardner, amerykański psycholog, pokazuje, że nasza inteligencja nie jest tylko zbiorem umiejętności językowo-matematycznych, a każdy człowiek posiada kombinację różnych rodzajów inteligencji.

Według Gardnera rodzimy się posiadając co najmniej osiem rodzajów inteligencji, ale niektóre pod wpływem różnych czynników, rozwijają się silniej, a inne słabiej. Warto zastanowić się, które z nich dominują u Ciebie, gdyż są one podstawą zdolności i talentów mających wpływ na Twoje wybory edukacyjne i zawodowe.

Jeśli masz dobrze rozwiniętą inteligencję językową, to zapewne posiadasz bogate słownictwo, lubisz czytać książki, a pisanie tekstów nie stanowi dla ciebie problemu. Być może w szkole słyszałeś czasem, że masz lekkie pióro. Osoby posiadające dobrze rozwiniętą tę inteligencję zostają często nauczycielami, dziennikarzami, tłumaczami, prawnikami.

Być może porywa cię świat abstrakcji, liczb i nauk ścisłych. Nie masz problemu z liczeniem i  logicznym rozumowaniem, a rozwiązywanie łamigłówek matematycznych jest dla ciebie przyjemnością. Prawdopodobnie posiadasz wysoko rozwiniętą inteligencję matematyczno-logiczną, którą często przejawiają na przykład bankierzy, księgowi, analitycy, statyści, programiści komputerowi.

Z kolei umiejętność wyobrażania sobie trójwymiarowych kształtów, „myślenia obrazami”, wrażliwość na otaczające przedmioty, kolory i wzory jest typowa dla ludzi obdarzonych inteligencją wizualno-przestrzenną.

Gardner wyodrębnił również inteligencję muzyczną, charakterystyczną dla ludzi odznaczających się niezwyczajną wrażliwością na dźwięki i ich konstelacje.  Jest ona szczególnie rozwinięta u muzyków, kompozytorów, dyrygentów, konserwatorów sprzętu muzycznego, producentów i krytyków muzycznych.

Sportowcom, tancerzom, aktorom chirurgom, rzemieślnikom czy rzeźbiarzom pomaga natomiast inteligencja ruchowa, charakteryzująca się poczuciem równowagi, harmonią ruchów oraz umiejętnością wyrażania ciałem różnych stanów psychicznych. Inteligencja przyrodnicza z kolei to domena ludzi  pasjonujących się światem przyrody, ochroną środowiska i życiem zgodnym z rytmem natury. Wśród nich odnajdziemy podróżników, ekologów, rolników, weterynarzy, czy biologów.

Kolejna z opisanych rodzajów inteligencji to inteligencja interpersonalna (społeczna). Jest ona właściwa ludziom empatycznym, wrażliwym na relacje międzyludzkie. Wśród nich znajdziemy też osoby obdarzone cechami liderów – potrafiące przewodzić grupie, uczyć innych, łagodzić konflikty i efektywnie współpracować. Takie cechy przydatne są w pracy pedagogów, psychologów, menagerów, sprzedawców, pracowników socjalnych, rehabilitantów lub polityków.

Inteligencja intrapersonalna (refleksyjna, duchowa) jest typowa dla osób mających tzw. bogate życie wewnętrzne. Jeśli często skupiasz uwagę na swoich uczuciach, lubisz rozpoznawać własne emocje, a przy tym zachowujesz do nich dystans, być może masz dobrze ukształtowany ten rodzaj inteligencji. Możliwe, że będziesz zainteresowany rozwojem osobistym poprzez lektury, medytacje lub uczestnictwo w treningach i warsztatach. Być może zawodowo staniesz się psychoterapeutą, filozofem, pisarzem lub trenerem rozwoju osobistego.

Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, jak sprawdzić, który rodzaj inteligencji jest u Ciebie najsilniejszy. Niestety, nie można tego wiarygodnie potwierdzić żadnym testem. Dlatego spróbuj wykonać autoanalizę i poszukaj odpowiedzi na pytania: w czym jesteś naprawdę dobry? Jakie czynności wykonujesz z przyjemnością? Co sprawia Ci radość? Czego uczysz się z łatwością? Z czym najlepiej radziłeś sobie w szkole? Za co doceniają cię inni? Jeśli masz problemy ze znalezienie odpowiedzi, porozmawiaj z kimś życzliwym i zaufanym. Możesz również umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym, który pomoże Ci określić swój potencjał. Pamiętaj, każdy talent i każde predyspozycje rozwiną się tylko wtedy, gdy zostaną poparte pracą, warto więc nieustannie uczyć się i doskonalić.

Katarzyna Skobejko
Źródło: http://www.ppp1lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=32&Itemid=10


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента