Публикатор Публикатор

Назад

Kryteria wyboru studiów

Jesteś uczniem liceum ogólnokształcącego? Uczysz się w pierwszej, drugiej czy trzeciej klasie? Myślisz o studiach? Odpowiedz sobie na kilka pytań.

O konieczności studiowania nie trzeba nikogo przekonywać. Podejmując taką decyzję, należy rozważyć kilka bardzo istotnych zagadnień. Wiadomo, że podstawowym kryterium jest wybór kierunku studiów, aby zgrać ze sobą zainteresowania, predyspozycje i perspektywy znalezienia pracy. Warto również uwzględnić bardziej przyziemne sprawy, jak na przykład wybór miasta i miejsca zamieszkania. Powinniśmy zasięgnąć opinii naszych rodziców, gdyż większość z nas, zwłaszcza w początkowym okresie, będzie finansowo od nich uzależniona i warto uwzględnić także ich możliwości.

Czym kierować się przy wyborze kierunku studiów?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to przejrzeć internetowe oferty pracy. Dzięki temu dowiemy się, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy i jakie wykształcenie jest pożądane. Dodatkowo zorientujemy się w wymaganiach pracodawców, wybierzemy odpowiednie specjalizacje i pomyślimy o kursach. Jeśli jakiś kierunek jest szczególnie oblegany i trudno jest się na niego dostać, istnieje duże ryzyko, że po ukończeniu studiów będziemy mieli trudności ze znalezieniem pracy, gdyż osób z naszym wykształceniem będzie za dużo. Wyjątki tutaj stanowią kierunki prestiżowe, na które zawsze było, jest i będzie zapotrzebowanie np. studia medyczne czy prawnicze.
Pamiętaj, aby wybierać studia pod kątem Twoich zainteresowań i predyspozycji zawodowych, pasji oraz realnych możliwości podjęcia zatrudnienia.

„Bezrobotny humanista"?

Atak absolwentów liceów ogólnokształcących na kierunki humanistyczne i społeczne trwa w najlepsze. Media bardzo często powielają stereotyp bezrobotnego humanisty. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej przygotowała akcję „Humaniści kontratakują". Obala ona ten krzywdzący mit. W okresie największego boomu edukacyjnego studia humanistyczne i społeczne były jednymi z najpopularniejszych. Niestety, maturzyści nie kierowali się predyspozycjami zawodowymi czy perspektywami na rynku pracy, a modą. Bardzo często na studia te trafiały osoby bez pomysłu na własne życie. Teraz nadal nie wiedzą, co chcą w życiu robić, zasilają grono osób bezrobotnych i krzywdząco zniekształcają obraz absolwentów kierunków humanistycznych. Nie bójmy się i wybierajmy studia, na których będziemy mogli realizować swoje pasje. Warunkiem, aby później przetrwać na rynku pracy jest dbanie o swoją karierę już w trakcie studiów. Nawiązujmy kontakty, udzielajmy się w wolontariacie i odbywajmy praktyki. Dzięki temu będziemy bardziej atrakcyjni dla pracodawcy.

Studia dzienne czy zaoczne?

Zarówno studia dzienne, jak i zaoczne niosą ze sobą niemałe koszty. Studia dzienne na uczelniach państwowych są bezpłatne, ale ponosimy koszty dojazdów, wyżywienia i zakwaterowania. Nauka w pięciodniowych tygodniu uniemożliwia podjęcie pracy stałej. Studia zaoczne odbywają się w weekendy i zwykle, co 2 tygodnie. Są one płatne, ale dają możliwość podjęcia pracy w pełnym jej wymiarze. Należy pamiętać, że studia to nie tylko godziny spędzone na uczelniach, ale także „wkład własny", czyli ciężka praca – nauka we własnym zakresie. Może nam zbraknąć czasu i siły na podjęcie pracy.

Prywatnie czy państwowo?

Podstawowa różnica polega na tym, że studia na uczelniach państwowych są bezpłatne a na prywatnych – nie. Decydując się  na uczelnię prywatną musimy sprawdzić czy wybrana przez nas szkoła nie znajduje się w wykazie bezprawnie działających uczelni niepaństwowych.

Wybór miasta

Często ta, z pozoru błaha, decyzja może rzutować na naszą przyszłość. Warto pomyśleć o mieście, które daje nam perspektywy rozwoju: możliwość odbycia praktyki, stażu a następnie pracy w swojej dziedzinie. Warto mieć na uwadze odległość od domu, jeśli ma to dla nas znaczenie oraz koszty utrzymania.

Stancja czy akademik?

O akademikach krążą liczne historie, mniej lub bardzie prawdziwe. Zaletą jest to, że są tanie, jednak w akademiku z pewnością  trudno będzie się skupić na nauce.  Stancja jest droższa, ale zapewniamy sobie względny spokój i wręcz idealne warunki do nauki. Pośrednim rozwiązaniem jest wynajęcie całego mieszkania przez kilka osób. Wówczas koszty rozkładają się na wszystkich. Stuprocentowy komfort pod każdym względem mogą sobie zapewnić osoby samotnie wynajmujące mieszkanie, jest to jednak najbardziej kosztowne rozwiązanie.

Autor: Monika Majewska – Krzyżanowska, pośrednik pracy PPP Żnin
Źródło: http://www.mojestudia.com/czym-sie-kierowac-wybierajac-kierunek.html
              http://www.edulandia.pl/studia/1,134148,14580277,Humanisci_kontratakuja.html
 


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента