Публикатор Публикатор

Назад

Łap okazję i wykorzystuj szanse!

Pewnie zapytacie, którą okazję łapać i jakie szanse wykorzystać? I o co w ogóle chodzi? Szukasz pracy, szukasz, a efektów wciąż nie widać?

Wszędzie spotykasz się z odmową, na rozmowy kwalifikacyjne chodzisz sporadycznie, nuda i rozleniwienie popychają Cię w stan nic nierobienia. Jedni mówią ci, że pracy nie ma i w ogóle to ciężko cokolwiek znaleźć, z drugiej strony z mediów dowiadujesz się, że na rynku brak pracowników. Jak więc to możliwe, że pracownicy mają problem ze znalezieniem pracy, a firmy ze znalezieniem pracowników? Odpowiedź jest prosta: chodzi o oczekiwania.

Po pierwsze - dowiedz się, czego potrzebuje pracodawca, ale nie rezygnuj ze swoich celów zawodowych.

Z pewnością spotkałeś się z już z niektórymi wymaganiami pracodawców, takimi jak: pomysłowość, wiedza, inicjatywa, pracowitość, chęć do uczenia się, dyspozycyjność, otwartość na zmiany. W tym miejscu dobrym pomysłem może być zrobienie sobie listy oczekiwań i zaznaczenie na niej tych, które spełniasz, które już masz, jak i tych, które możesz rozwinąć lub wykształcić. Pomyśl też, na jakie aspekty masz wpływ, a na jakie nie. Na pewno masz wpływ na to, jakim będziesz pracownikiem. Osoby z planem na siebie, chęcią zdobywania nowych umiejętności i doświadczenia, znajdują zadowalającą pracę.

Po drugie – podejmuj wyzwania, bądź pomysłowy, kombinuj.

Zastanów się jak twoi znajomi szukają pracy? Poprzez Internet i czytanie ogłoszeń w gazetach? To zdecydowanie za mało. Uruchom szare komórki i poszukaj innych rozwiązań. Może dawni znajomi i znajomi znajomych będą dla ciebie źródłem informacji o przyszłej pracy. Odnawiaj stare i nawiązuj nowe kontakty, korzystaj z portali społecznościowych, blogów, portali tematycznych, zdobywaj informacje poprzez fora dyskusyjne. Dowiedz się, czy w twoim mieście i okolicy są instytucje zajmujące się doradztwem personalnym i regularnie odwiedzaj ich strony internetowe. Wykorzystuj dostępne w sieci bazy danych firm i pracodawców. Pamiętaj: poszukiwanie pracy to też praca. I to praca wymagająca zaangażowania, cierpliwości, planu, inicjatywy, masy pomysłów i energii.

Po trzecie – wykorzystuj specjalistów.

Nie ma nic złego w korzystaniu z pomocy podczas poszukiwania pracy. Możesz zwrócić się do specjalistów, możesz też korzystać z poradników czy programów komputerowych. Pomocni w procesie poszukiwania pracy są doradcy zawodowi, pośrednicy pracy – pracujący w Ochotniczych Hufcach Pracy, Urzędach Pracy, specjaliści biur karier działających przy uczelniach wyższych, specjaliści agencji doradztwa personalnego. Dzięki pracy z doradcą zawodowym będziesz mógł szczegółowo zaplanować swoją karierę zawodową i stworzyć swój Indywidualny Plan Działania. Jeżeli nie jesteś pewien swoich preferencji w obszarach zawodowych, doradca zawodowy pomoże ci je odkryć za pomocą Kwestionariusza Zainteresowań Zawodowych. Możesz również z pomocą doradcy utworzyć osobiste Portfolio Kariery.

Teraz nie pozostaje ci nic innego jak działanie. Bo tylko będąc aktywnym osiągniesz cel. Władysław Grzeszczyk powiedział kiedyś: „Działania wspinających się w górę ograniczają się niekiedy do narzekań na zawroty głowy." Może warto czasem skorzystać z mądrości innych.

Autor: Dorota Sewiłło, doradca zawodowy, Młodzieżowe Centrum Kariery w Bochni

Źródła:

1. Chapmann E.N., Postawa życiowa twoją najcenniejszą wartością, Studio EMKA, Warszawa 2005
2. King, Chapmann, Trening planowania karier, Inc, New York 2005
3. Grzeszczyk W., Parada paradoksów, Wydawnictwo Łódzkie 2010