Публикатор Публикатор

Назад

Łap okazję i wykorzystuj szanse!

Pewnie zapytacie, którą okazję łapać i jakie szanse wykorzystać? I o co w ogóle chodzi? Szukasz pracy, szukasz, a efektów wciąż nie widać?

Wszędzie spotykasz się z odmową, na rozmowy kwalifikacyjne chodzisz sporadycznie, nuda i rozleniwienie popychają Cię w stan nic nierobienia. Jedni mówią ci, że pracy nie ma i w ogóle to ciężko cokolwiek znaleźć, z drugiej strony z mediów dowiadujesz się, że na rynku brak pracowników. Jak więc to możliwe, że pracownicy mają problem ze znalezieniem pracy, a firmy ze znalezieniem pracowników? Odpowiedź jest prosta: chodzi o oczekiwania.

Po pierwsze - dowiedz się, czego potrzebuje pracodawca, ale nie rezygnuj ze swoich celów zawodowych.

Z pewnością spotkałeś się z już z niektórymi wymaganiami pracodawców, takimi jak: pomysłowość, wiedza, inicjatywa, pracowitość, chęć do uczenia się, dyspozycyjność, otwartość na zmiany. W tym miejscu dobrym pomysłem może być zrobienie sobie listy oczekiwań i zaznaczenie na niej tych, które spełniasz, które już masz, jak i tych, które możesz rozwinąć lub wykształcić. Pomyśl też, na jakie aspekty masz wpływ, a na jakie nie. Na pewno masz wpływ na to, jakim będziesz pracownikiem. Osoby z planem na siebie, chęcią zdobywania nowych umiejętności i doświadczenia, znajdują zadowalającą pracę.

Po drugie – podejmuj wyzwania, bądź pomysłowy, kombinuj.

Zastanów się jak twoi znajomi szukają pracy? Poprzez Internet i czytanie ogłoszeń w gazetach? To zdecydowanie za mało. Uruchom szare komórki i poszukaj innych rozwiązań. Może dawni znajomi i znajomi znajomych będą dla ciebie źródłem informacji o przyszłej pracy. Odnawiaj stare i nawiązuj nowe kontakty, korzystaj z portali społecznościowych, blogów, portali tematycznych, zdobywaj informacje poprzez fora dyskusyjne. Dowiedz się, czy w twoim mieście i okolicy są instytucje zajmujące się doradztwem personalnym i regularnie odwiedzaj ich strony internetowe. Wykorzystuj dostępne w sieci bazy danych firm i pracodawców. Pamiętaj: poszukiwanie pracy to też praca. I to praca wymagająca zaangażowania, cierpliwości, planu, inicjatywy, masy pomysłów i energii.

Po trzecie – wykorzystuj specjalistów.

Nie ma nic złego w korzystaniu z pomocy podczas poszukiwania pracy. Możesz zwrócić się do specjalistów, możesz też korzystać z poradników czy programów komputerowych. Pomocni w procesie poszukiwania pracy są doradcy zawodowi, pośrednicy pracy – pracujący w Ochotniczych Hufcach Pracy, Urzędach Pracy, specjaliści biur karier działających przy uczelniach wyższych, specjaliści agencji doradztwa personalnego. Dzięki pracy z doradcą zawodowym będziesz mógł szczegółowo zaplanować swoją karierę zawodową i stworzyć swój Indywidualny Plan Działania. Jeżeli nie jesteś pewien swoich preferencji w obszarach zawodowych, doradca zawodowy pomoże ci je odkryć za pomocą Kwestionariusza Zainteresowań Zawodowych. Możesz również z pomocą doradcy utworzyć osobiste Portfolio Kariery.

Teraz nie pozostaje ci nic innego jak działanie. Bo tylko będąc aktywnym osiągniesz cel. Władysław Grzeszczyk powiedział kiedyś: „Działania wspinających się w górę ograniczają się niekiedy do narzekań na zawroty głowy." Może warto czasem skorzystać z mądrości innych.

Autor: Dorota Sewiłło, doradca zawodowy, Młodzieżowe Centrum Kariery w Bochni

Źródła:

1. Chapmann E.N., Postawa życiowa twoją najcenniejszą wartością, Studio EMKA, Warszawa 2005
2. King, Chapmann, Trening planowania karier, Inc, New York 2005
3. Grzeszczyk W., Parada paradoksów, Wydawnictwo Łódzkie 2010


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента