Публикатор Публикатор

Назад

Malarz graffiti – nowy zawód?

Wiele osób zastanawia się czy graffiti jest sztuką, czy raczej aktem wandalizmu? Od lat wiele miast walczyło z grupami osób, które z braku możliwości pokazania swoich talentów, malowały po ścianach budynków, by wyrazić swój bunt czy poglądy.

Od niedawna malarstwo artystyczne weszło na całkiem inny poziom.

Coraz więcej osób zainteresowanych jest tą formą przekazu informacji, promocji bądź reklamy. Coraz częściej spotykamy się z instytucjami oraz firmami prywatnymi, które wykorzystują graffiti do promowania różnego rodzaju akcji społecznych, wydarzeń kulturowych bądź po prostu reklamy swoich produktów.

Duże firmy, znudzone zwykłymi reklamami zawieszanymi na bilbordach i plakatach, zaczęły zwracać uwagę na murale – czyli wielkoformatowe obrazy malowane na budynkach, gdyż trafiają one do większej liczby odbiorców, zapadają w pamięć i zostają pozytywnie zapamiętane dzięki spektakularnemu ręcznemu wykonaniu. Jednak duży format to nie koniec pomysłów na dobry przekaz. Czasami wystarczy trochę wolnej ściany lub chodnika w miejscu, które zazwyczaj kojarzy się nam z szarością, brudem bądź starą dzielnicą miasta, by stworzyć fajną reklamę i wnieść trochę koloru do codziennego życia. Taki przekaz łamie dotychczasowe przyzwyczajenia, przez co staje się bardziej przyjazny, bardziej zauważalny.

Malowanie graffiti nie musi się już kojarzyć z czymś złym, niewłaściwym.

Wiele osób zaczyna poszukiwać indywidualnych twórców bądź firm, które zajmują się profesjonalnym wykonywaniem tego typu prac. Nie chodzi tylko o malowanie na zewnątrz, ale także o malowanie wnętrz budynków, ścian pokoi w firmach, dla których jest to ciekawy sposób na  ubarwienie i urozmaicenie otoczenia.

By założyć własną firmę nie potrzeba wysokiego wkładu finansowego, wystarczy na początek dobry pomysł na reklamę, trochę farb, drabina i niekończąca się wyobraźnia. Nie ma już potrzeby biegania nocą z puszką farby czy sprayu, by wyrwać się z domu i pokazać swoje zdolności artystyczne, za co grożą duże kary. Jeżeli posiadamy taki talent warto go rozwijać, robiąc to, co się lubi i – co najważniejsze – czerpać korzyści finansowe.

Autor tekstu: Karolina Czerwiak, Młodzieżowe Centrum Kariery w Pińczowie


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента