Публикатор Публикатор

Назад

Nowy na rynku pracy

Sytuacja młodych na rynku pracy do najweselszych nie należy. Zewsząd płyną informacje o wysokim bezrobociu wśród absolwentów. Jak radzić sobie w takiej sytuacji i mimo braku doświadczenia przekonać do siebie pracodawcę? Podpowiadamy co warto, a czego lepiej nie robić starając się o pierwszą pracę.

Od czego zacząć?

Zanim zaczniesz przeglądać ogłoszenia i przygotowywać CV, usiądź i spokojnie się zastanów nad tym, co naprawdę chcesz robić w przyszłości. Atmosfera strachu związana z wciąż dość wysokim bezrobociem sprzyja gorączkowemu poszukiwaniu jakiejkolwiek zajęcia, ale na dłuższą metę takie podejście jest nieopłacalne. Ryzykujesz nie tylko brak satysfakcji z wykonywanej pracy, ale i jej marną jakość, co prędzej czy później doprowadzi do poważnych problemów i przekreśli szansę na sukces zawodowy.

Aktywne poszukiwanie pracy trzeba zacząć od analizy własnych możliwości i zainteresowań. Musisz wiedzieć jaką pracę chcesz podjąć, a czego nie chciałbyś robić, co potrafisz, w czym jesteś dobry, czego się obawiasz, co możesz zaoferować potencjalnemu pracodawcy. Jeżeli masz problemy z określeniem własnych upodobań i możliwości, spotkaj się z doradcą zawodowym, możesz również skorzystać z testów mierzących zainteresowania zawodowe i predyspozycje psychologiczne.

Poszukiwanie ofert pracy warto też poprzedzić zastanowieniem się, czy zależy Ci na pozostaniu w dotychczasowym miejscu zamieszkania, czy też bierzesz pod uwagę przeprowadzkę do innego miasta albo nawet kraju. Stawiając na rodzinną miejscowość, poznaj lokalny rynek pracy, sprawdź działające tu firmy z interesującej Cię branży i oceń możliwości zatrudnienia.

Twoje atuty

Brak doświadczenia na pewno do nich nie należy, ale być może da się go, przynajmniej w części, zrekompensować innymi zaletami. Jeżeli nigdy jeszcze nie pracowałeś zawodowo, liczyć się będzie każda inna podejmowana przez Ciebie aktywność. Dobrze, jeżeli możesz pochwalić się, odbytymi podczas nauki, stażami bądź praktykami. Na Twoją korzyść przemawia również udział w wolontariacie i zaangażowanie w działalność lokalnych społeczności. Nie bez znaczenia jest aktywność w środowisku szkolnym czy studenckim – członkostwo w samorządzie, redagowanie gazetki, reprezentowanie szkoły w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Wszystko to pokazuje Cię jako osobę aktywną, kreatywną i pracowitą, a to przecież cechy dobrego pracownika
W czasach, w których coraz większą rolę odgrywają media elektroniczne, aktywność w świecie wirtualnym również może być Twoim atutem. Ciekawy blog albo własna strona www mogą pokazać Cię jako osobę, która ma swoje zainteresowania a ponadto potrafi sprawnie poruszać się w świecie nowych mediów.

Pierwsze CV

Jego przygotowanie jest sporym wyzwaniem. Co wpisać w rubryce „Doświadczenie zawodowe” starając się o zatrudnienie po raz pierwszy? Każdą pracę, jaką wykonywałeś, nawet krótką czy nieodpłatną. Roznoszenie ulotek, zbieranie owoców podczas wakacji albo wolontariat w schronisku dla zwierząt mogą nie mieć nic wspólnego z posadą, na jaką zamierzasz aplikować, ale pokazują, że nie boisz się pracy. To już coś.
Jeżeli masz niewielkie albo żadne doświadczenie, przygotowując CV i list motywacyjny, skup się na swoich umiejętnościach i cechach, które mogą być przydatne w miejscu pracy. Koniecznie wyjaśnij też, dlaczego ubiegasz się o tę właśnie posadę i co możesz zaoferować. Odpowiednia motywacja, łatwość uczenia się, umiejętność współpracy z innymi to Twoje atuty.

Jak i gdzie szukać pracy?

Każdy sposób jest dobry, o ile jest skuteczny. Śledź ogłoszenia w lokalnych gazetach i w internecie. Korzystaj z biur pracy, targów i giełd pracy, biur karier. Wykorzystaj sieć własnych znajomości – nie każde wolne stanowisko podawane jest do publicznej wiadomości. Możesz też złożyć aplikację do wybranych firm, nawet jeżeli nie prowadzą one akurat naboru nowych pracowników – ważne, by w takim przypadku odpowiednio umotywować chęć pracy w tej akurat firmie.

Nie zniechęcaj się, jeżeli Twoje aplikacje początkowo pozostaną bez odpowiedzi. Szukanie pracy to też praca. Cierpliwość i konsekwencja będą Ci potrzebne.

Decydujące starcie. Pokaż się z dobrej strony

Udało się. Twoja aplikacja została zauważona i otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Przygotuj się odpowiednio do tego spotkania – dowiedz się jak najwięcej o firmie, zastanów się jak wyobrażasz sobie swoją rolę na stanowisku, które jest do obsadzenia i przemyśl odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Na rozmowę przyjdź punktualnie, odpowiednio ubrany i z pozytywnym nastawieniem. To może być początek Twojej kariery.

Emilia Witkowska
Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента