Публикатор Публикатор

Назад

Oko w oko z rekruterem

Dostałeś zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną i zastanawiasz się, co teraz? Największy błąd, jaki mógłbyś popełnić, to bycie nieprzygotowanym. Interview nie jest przyjacielskim spotkaniem z kolegą. To rozmowa, która ma na celu poznanie Ciebie i weryfikację Twoich kompetencji i umiejętności.

Rekruter, wbrew pozorom, nie ma przed sobą łatwego zadania. Jego praca nie polega tylko na swobodnym szafowaniu losem innych przez selekcję kandydatów, według sobie tylko znanych kryteriów. To na nim ciąży odpowiedzialność za taki dobór kandydata, aby później jego przełożeni wiedzieli, że dzięki temu pozyskali do zespołu lojalnego i wartościowego pracownika.

Czego rekruter chce dowiedzieć się na rozmowie?

Zanim zaczniesz przygotowywać się do rozmowy, zastanów się, w jakim celeu przychodzi na rozmowę rekruter. Dzięki temu łatwiej Ci będzie nie tylko przewidzieć pytania, ale przede wszystkim się do nich przygotować. Podczas rozmowy pracodawca/rekruter chce:

1. Bliżej poznać Cię jako kandydata.
2. Sprawdzić, czy Twoje kwalifikacje są prawdziwe i odpowiednie do danej pracy.
3. Odkryć Twoje umiejętności interpersonalne.
4. Sprawdzić, czy jako kandydat pasujesz do firmy.
5. Przekonać się, co pominąłeś w aplikacji.
6. Określić Twoją dyspozycyjność i przygotowanie: czy możesz od razu rozpocząć pracę, czy wymagasz przeszkolenia.

Co kandydat powinien wiedzieć?

Ogłoszenie bardzo dużo mówi o wymaganiach pracodawcy. Dlatego dokładnie je przeczytaj i zastanów się, które z kryteriów spełniasz i jakimi argumentami możesz to poprzeć. Musisz znaleźć przykłady takich sytuacji, w których z powodzeniem wykorzystywałeś swoje umiejętności oraz cechy charakteru. Jeżeli jakiegoś wymagania nie spełniasz, zastanów się, jak to obronisz. Najlepszym sposobem jest przywołanie jakiegoś doświadczenie, z obszaru najbardziej podobnego do tego budzącego wątpliwości, związanego z Twoimi zainteresowaniami, czy pracą jako wolontariusz lub praktykant.

Kim właściwie jestem?

Świadomość siebie i swoich kompetencji to pierwszy krok do sukcesu. Dlatego przeanalizuj swoje mocne strony. Wypisz swoje sukcesy zawodowe, osiągnięcia, które pokazują, że jesteś osobą skuteczną i dużo wniesiesz do firmy. Weź pod uwagę wymagania na danym stanowisku i przeanalizuj swoją karierę pod tym kątem.

Ściśle tajne, czyli co wiemy o pracodawcy?

Jednym z najczęściej zadawanych przez pracodawcę pytań jest: „Co Pan/Pani wie na temat naszej firmy?". Nie pozwól zatem, aby to pytanie przekreśliło Twoje szanse na zdobycie upragnionej pracy. Co powinieneś wiedzieć o firmie i skąd czerpać informacje?

Co powinieneś wiedzieć o firmie:
 
1. Od kiedy istnieje firma;   
2. Czym się zajmuje, jakie produkty lub usługi sprzedaje;
3. Jaką ma pozycję na rynku i kim jest jej konkurencja;
4. Jakie ma szanse rozwoju;
 
Skąd czerpać informacje:

1. Firmowe materiały informacyjne, które są rozdawane na targach pracy, konferencjach;
2. Internet - firmowe strony www, strony organizacji branżowych;
3. Prasa - czasopisma biznesowe i publikacje handlowe;
4. Sieć kontaktów - być może, któryś z Twoich znajomych pracował lub pracuje w firmie, którą jesteś zainteresowany.

Co kandydat wiedzieć powinien?

Kandydaci nie zdają sobie sprawy, jak wiele rzeczy burzy ich korzystny wizerunek w oczach rekruterów. U pani psycholog długie, jaskrawoczerwone paznokcie, u sprzedawcy cichy i monotonny głos bez emocji. Rekruter odczuwa to, jako dysonans. Zazwyczaj bowiem odbieramy drugą osobę wszystkimi zmysłami. Tym, co słyszymy, widzimy i czujemy. Pierwsze wrażenie ma często decydujący wpływ podczas dalszej części rozmowy. To, co mówisz powinno znaleźć potwierdzenie w Twoich gestach. Pamiętaj o kontakcie wzrokowym. Utrzymanie go z rekruterem świadczy o Twoim zainteresowaniu i otwartości. Weź również pod uwagę sposób mówienia: ton głosu, szybkość i głośność mówienia. Pamiętaj także o odpowiednio dobranym stroju.

O co warto spytać rekrutera?

Podczas rozmowy nie bój się zadawać pytań. Dzięki temu utwierdzasz rekrutera w przekonaniu, że jesteś przygotowany. O co warto zapytać?
1. Kto będzie Twoim bezpośrednim przełożonym;
2. Jak wygląda program szkoleń w firmie;
3. Kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi i wyniku rekrutacji, jak długo trwa cały proces.

Kończąc rozmowę z rekruterem pamiętaj, żeby podziękować za spotkanie. Upewnij się także, kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi. Jeżeli nie masz bezpośredniego kontaktu do rekrutera – poproś o wizytówkę.

Autor: Katarzyna Nowak

Źródło:
1. „Oko w oko z rekruterem" - ArchitekciKariery.pl i pracuj.pl
2. Przewodnik pracodawcy pracuj.pl
3. „Rozmowa kwalifikacyjna bez tajemnic", Lynn Williams, Wyd. Helion


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента