Публикатор Публикатор

Назад

Pierwszy dzień w nowej pracy

Pierwszy dzień w nowej pracy to bardzo ważny moment w życiu zawodowym każdego człowieka. Z pewnością towarzyszyć mu będzie stres. Będziemy odczuwać zarówno ciekawość, radość, ekscytację, jak również strach, ostrożność, niepokój i obawy.

Zanim po raz pierwszy stawisz się w pracy, przygotuj się!

Dopytaj swojego bezpośredniego przełożonego, jak będzie wyglądać Twój pierwszy dzień, czy będzie to szkolenie wdrożeniowe, czy od razu przystąpisz do pracy.

Zadbaj o swój komfort i wybierz strój, który pozwoli Ci czuć się wygodnie, a jednocześnie sprawi, że nie będziesz odróżniać się od innych współpracowników.

Sprawdź trasę do pracy aby uniknąć spóźnienia. Najlepiej przemierz ją autobusem, pieszo lub samochodem w godzinach, w jakich będziesz poruszać się do pracy. Sprawdź połączenia, przystanki, parkingi.

Miej pozytywne nastawienie. Życzliwość i uśmiech będą Twoją najlepszą wizytówką.

W miejscu pracy

Zapoznaj się z formalnym i nieformalnym regulaminem pracy: jakie są godziny pracy, obowiązki, obowiązujący strój, sposób zwracania się do współpracowników i przełożonych.

Poznaj współpracowników: najpierw tych najbliższych, a potem tych dalszych. Poznaj szefa, bezpośredniego przełożonego. Dopytaj jakie ma wymagania, czego oczekuje, na co zwraca szczególną uwagę, co go irytuje, a co najbardziej ceni.

Poznaj struktury organizacyjne: jakie są wydziały, zależności między nimi, jak wygląda obieg dokumentów i jakie są podległości służbowe. Poznaj zasady panujące w firmie oraz regulamin pracy.

Poznaj zaplecze socjalne, „topografię terenu”, toaletę, szatnię, windę, drogę ewakuacji, drogi komunikacyjne.

Dopytaj przełożonego jakie ma oczekiwania i co będzie traktował jako miarę realizacji zleconych zadań i celów. Na początek uważnie obserwuj, starannie wykonuj swoją pracę. Pokaż swoje mocne strony, okaż zaangażowanie.

Słuchaj i obserwuj, później dziel się swoimi przemyśleniami. Nie krytykuj. Zadbaj o dobre relacje. Okazuj szacunek współpracownikom. Wykaż zaangażowanie, entuzjazm i chęci.

Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie, ono mocno koduje się w pamięci odbiorców i wpłynie na sposób postrzegania Ciebie i dalsze relacje ze współpracownikami.

Pamiętaj, że przystępując do pracy, powinieneś mieć podpisaną umowę.

Powodzenia!

 

Autor: Jolanta Pawlik, doradca zawodowy MCK w Częstochowie

Źródło: Podręcznik Klubu Pracy


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента